Hlavní navigace

Vyplatí se investovat do zlata?

27. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Cena zlata v posledních dnech překonala magickou hranici 1000 dolarů za unci a každým dnem šplhá na nová a nová historická maxima. Články a analýzy o žlutém kovu se množí jako houby po dešti a celá řada investorů si klade otázku, zda se při současných cenách stále vyplatí do zlata investovat.

Odvěký souboj býků s medvědy zatím vyhrávají na trzích jednoznačně příznivci růstu. Jak dlouho ovšem tato situace ještě vydrží? Převezme kontrolu nad trhy po dlouhé době pesimističtější strana barikády? Odpovědi na výše zmíněné otázky určitě nepatří k jednoduchým. Abychom se dopátrali k rozumnému výsledku, je nutné se seznámit s hlavními argumenty obou nesmiřitelných táborů. Finální verdikt pak ponecháme na čtenáři. Podobné téma: Proč české akcie padají rychleji než americké?

graf Colosseum zlato

Graf č. 1: Cena zlata v USD za unci, zdroj: CSI, Colosseum


Zlato za 2000 dolarů !?!

Cena zlata zhodnotila od počátku roku již o více než 20 %. S prudkým růstem se vynořily odhady analytiků renomovaných finančních institucí hovořící o cílových cenách přesahujících 1500 dolarů. Odvážní jedinci věští dokonce v nejbližší době i pokoření úrovně 2000 dolarů. Tábor příznivců budoucího růstu se rozrůstá. Pesimistům se naopak začínají klepat kolena a není nezvyklá ani dezerce k nepříteli. Pojďme se nyní podívat na některé argumenty, jimiž jsou vyzbrojeni býci.

1. Inflace se blíží

Hlavním argumentem zastánců růstu je blížící se inflace, kterou vyvolají centrální banky a vlády svou extrémně uvolněnou monetární a fiskální politikou, pomocí níž bojují s recesí a snaží se obnovit ekonomický růst. Do finančního systému díky tomu směřují obrovské objemy likvidních prostředků, které v budoucnu nebudou včas staženy. Obavy z inflace potvrdil i bývalý guvernér FEDu Alan Greenspan, který prohlásil, že současná extrémně expanzivní monetární politika může po odeznění recese způsobit prudký růst cen. Příčinou má být právě pomalá reakce centrálních bank a pozdní stažení nadměrné likvidity z finančního systému. Podobné téma: Proč bychom měli investovat?

2. Dolar pod palbou

Americký dolar je od přelomu tisíciletí v sestupném trendu, který by v nejbližších letech mohl akcelerovat. Zelenou bankovku v poslední době podkopává obrovské zadlužování Spojených států a množící se snahy jiných zemí o větší diverzifikaci devizových rezerv. Proti dolaru, který je světovou rezervní měnou, v posledních měsících obzvláště tvrdě vystupují státy BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Na počátku října rozvířily diskuzi i informace o tom, že arabští exportéři ropy jednají s Japonskem a Čínou o využívání nedolarových měn při obchodování s ropou. Oslabování dolaru je příznivou zprávou pro zlato, což hraje býkům do karet.

3. Snižující se produkce

Silným argumentem zastánců dalšího růstu je i snižující se produkce. Od roku 2001 celosvětová těžba zlata pomalu klesá, což je způsobeno vytěžením lehce dostupných ložisek. Náklady na extrakci komodity navíc výrazně vzrostly. Průměrné náklady na jednu trojskou unci zlata se ještě v roce 2004 pohybovaly v případě západních producentů na úrovních pod 300 dolary. V prvním pololetí tohoto roku se pohybují těsně pod hranicí 500 dolarů. Obrovské počáteční náklady navíc neumožňují menším firmám začít podnikat v této oblasti. To dokumentuje i fakt, že v roce 2008 bylo 43 % zlata vytěženo největšími firmami. Na přelomu tisíciletí to bylo jen 20 %.

graf Colosseum zlato 2

Graf č. 2: Globální produkce zlata (v tunách), zdroj: GFMS


4. Zlato je opět populární i mezi centrálními bankéři

Evropské centrální banky na konci 90. let uzavřely pětiletou smlouvu o limitech prodejů zlata z oficiálních rezerv, která byla později prodloužena o dalších pět let. V prvním období byly limity prodejů bez problémů dodrženy. V posledních dvou letech se ovšem situace změnila. Centrální banky nejsou ochotné zlato prodávat a některé dokonce nakupují, aby více diverzifikovaly dolarové rezervy. Zlato se tak stává populární nejen mezi investory, ale i centrálními bankéři. Další plus pro příznivce růstu cen žlutého kovu. Podobné téma: Různé formy investic a jejich (ne)výhody

Růst je nesmyslný – čeká nás pokles

Protistranou býků jsou medvědi, kteří očekávají, že zlato je odsouzeno k propadu. Jejich hlasy v posledních měsících utichly, případně jim není věnována velká pozornost. Příznivci nepopulárního názoru se stáhli do ústraní. Čekají, doufají. Na trhu se zlatem jsme podle většiny z nich již nyní svědky spekulativní bubliny, která praskne.

1. Inflace? Ale kdeže

K často zmiňovaným argumentům odpůrců nákupu zlata patří inflace, ve kterou nevěří. V současnosti jsme ve světě svědky deflačních tlaků, což potvrzují i poslední zveřejněné indexy spotřebitelských a výrobních cen. Zastánci poklesu jsou přesvědčeni, že deflace přetrvá i v budoucnu. Domnívají se, že se Spojené státy vydají deflační cestou po vzoru Japonska. A pokud ne, potom věří v americkou centrální banku. Jsou přesvědčeni, že se jí podaří dostatečně rychle zareagovat na oživení ekonomického růstu a stáhnout nadměrnou likviditu, kterou v minulosti poskytla. Mnozí zpochybňují i vztah zlata a inflace. Žlutý kov spíše považují za barometr nervozity na trzích. Podobné téma: Bohatství není jen pro vyvolené. Jak nejlépe zhodnotit své peníze?

2. Jen další spekulativní bublina

Argumentem číslo dvě jsou obavy týkající se spekulativní bubliny. Zlato se dostalo v posledních měsících do centra pozornosti investorů po celém světě. O nákupu již hovoří široká veřejnost, což bývá velmi často známkou vrcholu spekulativní bubliny. Drobní investoři nakupují ve velkém zlaté mince, které se již nestačí v mincovnách razit. Prodeje fyzických zlatých slitků nabízejí již i některé banky. V Německu dokonce zavádí automaty na zlato. Zájem je vysoký i ze strany institucionálních investorů. Množství zlata držené v SPDR Gold Trust (největší ETF nakupující zlato) se v posledních týdnech pohybuje blízko historických maxim. Medvědi argumentují faktem, že cena zlata je tažena spekulanty. Ztratí-li zájem, propadne i cena. Vysoké ceny vedly ve druhém kvartálu 2009 k poklesu poptávky ve šperkařství o 22 %. Poklesla i poptávka v elektrotechnickém průmyslu (o 21 %). Investiční poptávka naopak vzrostla o 46 %. Pesimisté upozorňují také na příliv investic do oblasti těžby. Podle statistik společnosti Kitco investovaly těžební firmy do nových projektů od roku 2001 přes 40 miliard dolarů, což by se mělo v budoucnu odrazit i na straně nabídky.

3. Žádný výnos – existují lepší investice

V neposlední řadě upozorňují odpůrci zlata na to, že z držení žlutého kovu neplyne žádný výnos. Kvalitní akcie vyplácející dividendy jsou proto prý lepší investicí. Citován je v této souvislosti často profesor Jeremy Siegel, který přišel s tvrzením, že akcie v dlouhodobém horizontu překonávají zlato v boji s inflací a jsou proto i lepším zajištěním proti znehodnocení peněz. Odpůrci dalšího růstu tak upozorňují, že na trzích lze najít mnohem lepší investiční příležitosti. Podobné téma: Předpokladem úspěchu investování jsou správně pochopené informace

skoleni_29_6

Slovo závěrem

Výše zmíněné body samozřejmě nejsou výčtem všech argumentů na obou stranách barikády. Jsou pouze výběrem, který svědčí o tom, že současná situace na trhu se zlatem nemusí být až tak jednoznačná, jak se na první pohled může zdát. Sám autor se přiklání spíše na stranu býků. Rozhodně ovšem není zastáncem bezhlavého nákupu zlata v jakémkoli množství a v jakémkoli čase. Považuje nicméně za rozumné držet minimálně 5 % portfolia ve zlatě. Nakupovat je vhodné při korekcích. Konečné rozhodnutí je však vždy na investorovi. Finální verdikt o nákupu či prodeji zlata by měl padnout až po zvážení argumentů obou stran.

Autor je analytikem společnosti Colosseum

Anketa

Chystáte se investovat do zlata?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).