Hlavní navigace

Co dělat, když vám bankomat nevydá kartu?

18. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Když vám bankomat zabaví kartu, výrazně se liší postup, jakým ji můžete dostat zpět. Pokud bankomat spravuje banka, je šance vyšší a možná získáte kartu na počkání. Pokud jej má ve správě externí firma, je snazší požádat o novou kartu.

Máte velice náročný týden či den a uděláte chybu. Jdete si vybrat peníze do bankomatu, ale celá akce nedopadne úplně, jak má. Stačí chvilka nepozornosti či roztržitosti, člověk se zapomene a na chybu přijde až zpětně. O tom, co se stane, když v bankomatu necháte peníze a s platební kartou odejdete, jsme psali v článku Jaký bankomat vám neochrání peníze? (TEST). Někdy máte štěstí a banka je ochotná situaci řešit. Jindy je podle banky chyba zcela na vaší straně, a pokud někdo cizí peníze vzal, máte smůlu.

Může ale nastat i horší situace. Například necháte v bankomatu kromě peněz i platební kartu. To už sice vyžaduje velkou dávku roztržitosti, ale stát se to může. Nebo několikrát špatně zadáte PIN a bankomat vám kartu vezme a už ji nevydá. Jste tak nejen bez peněz, ale i bez prostředku, jak se k penězům dostat.

Jak získat kartu zpět?

Platební kartu zadrží bankomat z bezpečnostních důvodů vždy. Může se tedy stát, že o peníze, které jste tam zapomněli, sice přijdete, ale karta vždy skončí uvnitř bankomatu.

Pokud se vám taková situace stane, co nejdříve kontaktujte banku. V případě, že jste si vybírali v bankomatu, který je nainstalován přímo na pobočce dané banky, máte štěstí. Stačí vejít do banky, popsat nešťastnou situaci a kartu dostanete zpátky během několika minut. Pracovníci banky vám totiž mohou vydat kartu z bankomatu v případě, že je u nich na pobočce nainstalován. Pokud vybíráte mimo pracovní dobu pobočky, musíte se na „místo činu“ vrátit, až pobočka otevře. Kartu ale dostanete zpět, a to poměrně rychle. Takovou možnost ale nabízejí jen některé banky, a to tyto:

  • Air Bank – vždy vám kartu vydá
  • Česká spořitelna – kartu vám vydají, pokud obsluhu bankomatu dělá pobočka (není to tak vždy)
  • ČSOB – kartu vám vydají, pokud obsluhu bankomatu dělá pobočka (není to tak vždy)
  • Fio banka – kartu vám vydají, pokud obsluhu bankomatu dělá pobočka (není to tak vždy)
  • Komerční banka – kartu vám vydají na pobočce banky, kde byla karta zadržena. Alternativně ji lze doručit na jakoukoli pobočku. Některé pobočky navíc mají přístup do obslužné části bankomatu, a proto mohou vyřídit zadržení platební karty přímo s vámi.
  • Oberbank – vždy vám kartu vydá (podle vyjádření banky, že má obsluhu bankomatů ve své režii).
Bankomat Euronetu. Po uplynutí časového limitu je platební karta zadržena. Autor: Dalibor Z. Chvátal

Bankomat Euronetu. Po uplynutí časového limitu je platební karta zadržena.

Pokud jste ale o kartu přišli u jiného provozovatele bankomatů nebo v bankomatu, který pobočka ve správě nemá, je situace složitější.

Lehčí je zažádat o novou

Ačkoli na sobě bankomat nese jasné označení určité banky, nemusí to bohužel znamenat, že daná banka má bankomat ve správě. Někdy tyto bankomaty spravuje externí firma. To se vše dozvíte až v situaci, kdy nešťastnou událost řešíte.

Pokud se vás týká situace, kdy platební kartu zadržel bankomat, který spravuje externí firma, máte o starost navíc. Museli byste se zkontaktovat s externí firmou, vaší bankou a domluvit způsob, jakým by bylo možné se ke kartě dostat. Celá záležitost pak může trvat i měsíc či déle. V této fázi je ale jednodušší, když jednoduše požádáte o vydání nové platební karty. Neznamená to však, že na tu starou máte úplně zapomenout.

Zablokování karty jako vaše povinnost

Ačkoli vám platební kartu sebral bankomat, tak pokud není šance se ke kartě dostat, vždy si ji zablokujte. Zvláště to platí v případech, kdy se vám taková situace stane v zahraničí.

Obecně vám nikdo nemůže 100% zaručit, co se s vaší kartou stane, až ji pracovníci společnosti, která bankomat spravuje, vyndají. Na vše sice existují pravidla, protokoly a tak dále, ale zablokovaná karta vytváří jistotu, že kdyby v zahraničí kdokoli pochybil a vaše karta se dostala do špatných rukou, vy se o své peníze bát nemusíte.

Kolik máte času? Pár vteřin

Výběr z bankomatu by měla být záležitost, která zabere pár desítek sekund. Pokud patříte mezi ty, kteří u bankomatu nepospíchají a mají na vše dost času, možná riskujete, že si bankomat nechá i vaši kartu. Každý bankomat má totiž určité časové pásmo na to, aby vám kartu nabídl k odebrání. Pokud jej prošvihnete, karta zajede zpět do bankomatu a musíte řešit, co dál. Konkrétní časový limit, do kterého musíte kartu odebrat, společně s dalšími informacemi uvádíme v tabulce:

skoleni_29_6

Výběr hotovosti – test
Provozovatel bankomatu Zadržení karty po jejím vysunutí
Air Bank 15 sekund
Česká spořitelna 15 sekund
ČSOB 12 sekund
Euronet 30 sekund
Fio banka (Pharro) 15 sekund
Komerční banka 12 sekund
MONETA Money Bank 12 sekund
Oberbank 12 sekund
Raiffeisenbank 12 sekund
Sberbank 15 sekund
Travelex 15 sekund
UniCredit Bank 30 sekund

Ne pokaždé také bankomat vydá zvukovou výstrahu, aby vás upozornil. Vždy se tedy vyplatí se u výběrů soustředit jen na jeden úkon, a to na výběr hotovosti, odebrání hotovosti a odebrání platební karty.

Galerie: Vkladomaty a bankomaty

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).