Hlavní navigace

Čína chladí nemovitostní trh

Lukáš Hlavička

Čínský index Shanghai Composite na dnešek výrazně propadl. Co bylo hlavním důvodem a s jakými důsledky pro nemovitostní trh?

Doba čtení: 1 minuta

V noci na dnešek předvedl výrazný propad čínský index Shanghai Composite, který poklesl o 3,65 % na hodnotu 2.273,4 bodů. Hlavním důvodem byla zpráva z centrální banky, která bude omezovat nemovitostní trh. Zájemci, kteří budou chtít koupit druhou nemovitost, budou muset skládat větší první platbu a budou mít vyšší úrok při splácení. K tomu ještě přibude daň ze zisku z prodeje nemovitosti ve výši 20 %. Čína se tak snaží bojovat s nemovitostní bublinou, která by na realitním trhu mohla prasknout a vytvořit nemalý problém, který by ohrozil ekonomický růst.

 Na výše zmíněnou zprávu zareagovaly i evropské trhy, které otevíraly pondělní obchodování v červených číslech. Konkrétně DAX  -0,7 %. V průběhu poledne se situace začala vylepšovat, kdy k tomu přispělo i prohlášení paní Yellenové z FEDu, která se pozitivně vyjádřila k probíhajícímu QE3 a řekla, že bude pokračovat ještě dlouho. Hlavním cílem je stlačit nezaměstnanost k 6,5 %, kdy aktuálně je na hodnotách 7,8 %. Výraznějších zpráv jsme se dnes nedočkali.

dan_z_prijmu

 Aktuálně evropské trhy obchodují mírně v záporných číslech, DAX 7.679 bodů (-0,37 %), EuroStoxx 50 2.619 bodů (+0,09 %),PX 1.005,9 bodů(-0,71 %), americký S&P 1.514,4 bodů(-0,25 %), Nasdaq 3.161,5 bodů(-0,24 %).

 Nový týden bude na data poměrně bohatý, a to zejména díky čtvrtečnímu zasedání ECB a BoE a pátečním výsledkům z amerického pracovního trhu. Do jejich zveřejnění očekávám obchodování v pásmu 7.600–7.800 bodů a samozřejmě reakce na nové zprávy z Itálie.

Našli jste v článku chybu?