No a jaké je asi minimální zdravotko měsíčně/ročně ? ,-) a to bezohledu jestli vydělávám? tady vyměřovací základ nehraje roli. Jak přišli na to že v současnosti se platí 1150 měsíčně z 500.000/200.000 vyměřovacího základu? kolik je 200.000 v současnosti je sazba 26,5% a to se rovná minimálně 27,000 kč ročně!
"minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění při hlavní činnosti 1.670 Kč "
takže když se to změní na 6,75% ,bude to necelých 21,000kč ročně,pakliže nezvýší jako obyvkle minálku kterou platí málokdo.
Měli by sjte si ten článek opravit a počítat správně, pravdu mám já!
No teď když vyděláte 200000,- tak vymeřovací základ je 50%. 100000,- 13.5% = 13500,- ročně. cca 1125 , ale minimum je kolem 1660,- Tedy 50% z 24000,- průměrné mzdy. No a jediné co se změnilo že sazba se snížila na 50% a základ zůstal na 100%. Takže 200000,- 6.5%= 1083,- tedy skoro shodné podle současného. No a min platby 24000,- 6,5% = 1560,- . No ale pokud by zůstal vyměřovací základ 50%(to je jako že ta chyba), tak by kleslo minimální na 780,- Kč
Dobrý den,
jestliže si za rok vyděláte 250 tisíc a uplatňujete 60% paušál pak:
v současnosti: váš daňový základ je 100 000 korun a základ pro výpočet pojistného je 50 000 korun. Z toho 13,5 % (současná sazba ZP) je 6750 korun za rok, tedy 562,50 korun měsíčně. To je hluboko pod minimem, platíte tedy minimální zálohu - 1670 korun.
reforma: po reformě by se váš daňový základ rovnal základu pojistného; ze 100 000 korun byste tedy vypočítal 6,5 %, což je 6500 korun, měsíčně jsme tedy opět někde u 550 korun... minimální záloha by ale klesla někam k 800 korunám, takže byste na takto schválené reformě ušetřil zhruba 870 korun měsíčně na ZP
Cyba vážení. Tohle jistě nebyla chyba, ale záměr těch. kdo tohle připravili (ergo kasta co hýbe vládou a touto republikou) a případné "úpravy " či "neúpravy" nás o tom přesvědčí. Vždyť je to opět zákon, aby bohatí byli ještě bohatšími a chudí chudšími. Kdo nepochopil, kdo vládne této republice, nepochopí nic a nikdy......
KDEPAK kašpárci,žádné zmetky-vsaďte se o co chcete,že to bylo úmyslné "škobrtnutí"!!!Přece půl milionů voličů pravice-to je pěkná síla,nemyslíte???A vsaďte se,že to ani mafiánská koalice nespraví!!Je to tam úmyslně uděláno!!Hlavně,že státní sektor musí zdanit každou korunku,co páni živnostníčci??!!Koukám,co těch "chudých" podnikatelů vlastní milionových aut,jak si vše nechá dát do výdajů-zaměstnanec zaplatí vše-cestu do práce,zdravotní,sociální pojištění-a benefity nemají všichni zaměstnanci!!!Hlavně ,že je médii společnost masírována o tom,jak jsou benefity nespravedlivé,jak chudinky živnostníčci trpí!!A co odpočty u živnostníků??Pomalu si odečtou z daní i toaletní papír,mýdlo, i to h..o,prostě vše!!Takže jaká nespravedlnost????????Nebo jste už viděli hasiče nebo aizboňáka v 2milionovém autíčku odpočteného z daní?????
Až na to že státní sektor nic nedaní ten jen krade a žije z daní i těch živnostníku. I aizboňák i hasiš si jezdí v autě za 2 odečteném z daní nehledě na to že oni žádné daně neplatí jen z nich žijí.
Nějak jste tam zapomněla uvést proč zaměstnanci neplatí min. soc-zdravko ze 24000,- jak OSVČ i když mají třeba 15000,-?
A kde píšu že hlavně? A z čí daní? Snad ne z daní statních zaměstnanců a ve veřejném sektoru? Např. OSVČ zaplatí na hlavu sociální pojištění víc než zaměstnanec. Vzhledem k tom že plat zaměstnance není navázaný na hospodářský výsledek,tak daň z příjmu na porovnání je dost mimo.
"OSVČ zaplatí na hlavu sociální pojištění víc než zaměstnanec". Aha, on je vlastně ten švarcsystém šíleně nevýhodný, proto se do něj všichni vrhají po hlavě...
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=712461
Zkus nějaký prášky, třeba to pomůže.
Proboha, z čeho přispívají do státní kasy státní zaměstnanci??? Jako že jim zaměstnanci ze soukromého sektoru nasypou ze svých daní na vejplaty a oni pak jakoby něco vrátí ve formě svých daní?
Pokud se tedy bavíme o dani z příjmu, pokud jde o daň ze spotřeby, pak přispívají i tu státní zaměstnanci.
Méďo, nějak si protiřečíte. V prvním odstavci státní zaměstnanec daně vlastně neplatí, protože parazituje z daní odvedených ze soukromého sektoru, ale u daně ze spotřeby už přispívají i státní zaměstnanci. Podle logiky přece i tuto daň platí soukromý sektor.
Jinak je mnoho oblastí, kde i zaměstnanec soukromého sektoru "žije" ze státní kasy - státní zakázky, dotace (zateplení paneláků) atd.
Vždyť můžete být živnostník, mít milonové auto a být na tom stašně skvěle, nikdo Vás nenutí být utlačovaným a vykořisťovaným zaměstnance,. Možnosti máme stejné, jen na podnikání každý nemá nervy a čas, přijít z práce s čistou hlavou, kdy se mi to napodledy povedlo...to, že si vyděláme pár korun navíc, není benefit, to jsou hodiny práce navíc,ale o tom Vy asi nemáte páru...
Nenechte se vysmát, ale když vezmu tento příklad:
Zaměstnanec si vydělá 25.700,-/měsíc hrubého, v čistém to dělá 19.667,-. Tzn. 308.400,- ročně hrubého, 236.004,- ročně čistého (počítáno pro žádné slevy, jen sleva na poplatníka).
Pokud OSVČ vykáže rozdíl mezi příjmy a výdaji za rok také 308.400,-, tak zaplatí daň z příjmů 21.420,-, soc. 45.027,- a zdr. 20.817,-. Tudíž má čistého 221.136,-. Takže nejdřív se naučte počítat a pak možná zjistíte, kdo platí vyšší daně...
A nezapomněl jste náhodou na SaZ pojištění placené zaměstnavatelem ? V současné době 34% z VMZ. Tj. na čistý příjem 236.004,- Kč je nutno vynaložit (tedy vydělat) 413.256 Kč.,tj. čistý příjem je roven 57,1% z osobních nákladů.
U živnostníka je tento poměr 71,7%.
Tak kdo platí víc, velký počtáři ?
KDEPAK kašpárci,žádné zmetky-vsaďte se o co chcete,že to bylo úmyslné "škobrtnutí"!!!Přece půl milionů voličů pravice-to je pěkná síla,nemyslíte???A vsaďte se,že to ani mafiánská koalice nespraví!!Je to tam úmyslně uděláno!!Hlavně,že státní sektor musí zdanit každou korunku,co páni živnostníčci??!!Koukám,co těch "chudých" podnikatelů vlastní milionových aut,jak si vše nechá dát do výdajů-zaměstnanec zaplatí vše-cestu do práce,zdravotní,sociální pojištění-a benefity nemají všichni zaměstnanci!!!Hlavně ,že je médii společnost masírována o tom,jak jsou benefity nespravedlivé,jak chudinky živnostníčci trpí!!A co odpočty u živnostníků??Pomalu si odečtou z daní i toaletní papír,mýdlo, i to h..o,prostě vše!!Takže jaká nespravedlnost????????Nebo jste už viděli hasiče nebo aizboňáka v 2milionovém autíčku odpočteného z daní?????
Rozhodla jsem se sama a dobrovolně že budu nezaměstnaná jen proto, že nechci platit státu tolik a mít za to tak málo. Říkalo se: pětina pro krále, desátek církvi. A dnes? Státu dávám daň, zdravotní a sociální pojištění (což je taky daň) a pak DPH z toho co si koupím, a když to jsou náhodou cigarety nebo benzín tak ještě i spotřební daň. Takže já dávám státu v úhrnu okolo 80% svého výdělku, jinými slovy, každý měsíc jsem pracovala 3 týdny na vládu a úředníky a 1 týden na sebe. A co za to? Ukradené auto policie neumí najít, armáda mě taky neubrání, a ani blbý sníh v zimě z chodníku za ty peníze neuklidí. Prostě a jednoduše, budu hrdá nezaměstnaná do doby než mě přesvědčíte že platím proto aby se tady žilo lípj a ne pro Kalouskovo víno. Na to přispívat nebudu.
Tak tak, každý člověk, který platí zdravotní pojištění, si ho platí defakto sám sobě (ať už ho vybere formou operace nebo jiného zákroku v nemocnici, nebo třeba jenom vyšetřením u obvoďáka). No a sociální pojištění - tam jde přeji hlavně o solidaritu - ještě donedávna to fungovalo tak, že my platíme soc. pojištění na důchody svým rodičům a neš děti pak budou platit na naše důchody. To už je ale bohužel asi minulost...
Hodně oblíbenou věcí se díky daňové reformě stalo také porovnání zaměstnanců a OSVČ s tím, pro koho je reforma výhodnější. Všichni počtáři se však kromě výše zmíněného otazníku s výsledky reformy na podnikatele dopouštějí hloupého přešlapu, když se snaží porovnat neporovnatelné. Jde o dvě naprosto odlišné kategorie ekonomické činnosti, jejichž komparace má stejný význam jako hodnotit, zda chutná lépe vepřové maso nebo kuřecí.
Často se bere za výchozí bod superhrubá (nebo hrubá) mzda zaměstnance a příjem OSVČ snížený o výdaje. Už toto však postrádá logiku, protože do platu pracovníka se nezapočítávají například bonusy, zaměstnanecké benefity či náhrada mzdy v případě nemoci. To, že zaměstnanci mají díky zákoníku práce nároky na další výhody ani nemluvě. Jenom samotné 4 až 5 týdnů dovolené prakticky znamenají jednu měsíční mzdu „za nic“, o které se OSVČ ani nesní. Málokteré násobilkové „analýzy“ to však berou v potaz.
Podobně se ve srovnávacích výpočtech nepočítá ani s časovými náklady OSVČ, které stojí shánění nových zakázek, vedení účetnictví a především odpovědnost za svoji ekonomickou situaci. Není na zaměstnanci, pokud nejde o obchodního zástupce, aby firmě sháněl nové kšefty. Až na účetní nemusí pracovníky nejnovější změny v daních zajímat, poněvadž to nejdůležitější tvoří výplatní páska. A vymáhání nesplacených pohledávek mohou zaměstnanci v klidu považovat za jistou formu výpalného. Nejen tyto věci se v účetních nákladech OSVČ ale neobjevují, přestože v reálu existují. V porovnáních se zaměstnanci ovšem samozřejmě chybí.