Vlákno názorů k článku Chcete stavět rodinný dům? Od ledna 2020 za něj zaplatíte víc od Jarmila - Šaškárna. Na jedné straně stát rozdává dotace na...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2019 8:31

    Jarmila (neregistrovaný)

    Šaškárna. Na jedné straně stát rozdává dotace na výměnu kotlů, na zateplení, na soláry na střeše, na druhé straně zdraží plyn a uhlí, aby topení bylo drahé pro všechny. V 90.letech bylo jako veeelmi ekologické považováno topení elektřinou, dostavoval se Temelín, aby pokryl všechny nároky, byly podporovány přímotopy, o pár let později už to bylo neekologické a byl preferovaný plyn. Když máte kotel na dřevo a přikládáte polena, jste neekologičtí, ale když máte u stejného kotle nástavec na peletky a topíte peletkama (čili rozemletým a následně slisovaným polenem), tak jste ekologičtí. Co na tom, že ekofanatici nepočítají s náklady na rozemletí toho polena a jeho opětovného slisování?
    Ekofanatici chtějí zachraňovat planetu, ale nikdo z nich nikdy nevypěstoval ani šnitlík v květináči. Jsem sama, komu se při zaslechnutí "eko-" ježí všechny chlupy na těle?

  • 29. 8. 2019 11:33

    Px (neregistrovaný)

    No, naštěstí topení přímo kusovým dřevem, pokud máte tedy kotel zplynovací, je považován za eko (za provozu z komínu nejde nic vidtelného, ale kdo to umí, tak to dákže i se starým na uhlí). Ale nedivil bych se, kdyby nějaká pomazaná hlava vymyslela a byly by povážovány za eko jen peletky do automatu.

    S tou elektřinou to taky nechápu, topení není eko, ale elektromobily ano?! Je snad nějaký rozdíl mezi elektřinou na topení a do elektromobilu? :))

    Osobně se mi to dotování všech možných nesmyslů příčí. Navíc dost často by se plno věcí bez dotace ani nevyplatilo a i s ní je to kolikrát diskutabilní.

  • 29. 8. 2019 13:51

    Jarmila (neregistrovaný)

    Máme dneska plyn, kondenzační kotel. Ještě teda máme kotel na uhlí+dřevo. I když umím zatopit tak, že z komína prakticky nic nekouří, stalo se mi, že jsem jen přitápěla (ne, kotel fakt neškrtím), házela jsem do kotle jen suché dřevo, proložené uhlím oříškem, taktéž suché, leželo to přes 30 let ve sklepě u souseda, a z komína se valil hustý černý kouř, jak na Titaniku, když ládovali kotle a ujížděli před krou. Nikdy jsem nepochopila, co to bylo za úlet, protože to neskutečně čadilo jen ten jeden den, nikdy ani předtím, ani potom. Mohla jsem do kotle hodit, co jsem chtěla, prostě černo. Kdyby mě tehdy viděla Gretka, tak jí klepne.
    I já považuju dotace za zlo. Zadotujeme kotle, protože na ně lidi nemaj, a následně zdražíme topné médium, aby na to fakt neměli a topili kdečím jako doposud?

  • 29. 8. 2019 12:35

    Ger (neregistrovaný)

    Nemáte pravdu paní Jarmilo.
    Opatření i přes svoje mouchy a těžkopádnost směřují ke snížení spotřeby paliv a tím pádem i snížení emisí CO2. Jinak jednou ten mejdan na této planetě skončí vyčerpáním zdrojů. Je třeba myslet i na naše děti milá paní.

  • 14. 9. 2019 8:28

    Stanley (neregistrovaný)

    Bohužel se tím trápit musí už i naše generace a urychleně. Velmi nás na Zemi přibývá a i když zdrojů v Zemi nacházíme pořád dost, znečištění Země už je tragické nyní. Zdroje (ropa, zemní plyn), které se vytvářely stamiliony let uvolníme (spálíme, spotřebujeme) do vzduchu za dvě století? Víte, jak obrovskou nerovnováhu tím na Zemi způsobíme? Ano, příroda si s tím v řádů dalších statisíců a miliónů let určitě poradí, ale již bez nás "kobylek". Samotného mě velmi mrzí, že musím žít v této nerovnovážné "fosilní" době a sám se na tom podílet (auto), byť se snažím dělat řadu věcí jinak. Dotace (mimo plošných obecně prospěšných) jsou nefér, ale spravedlivé restrikce být musí, jinak nás naše pohodlí zahubí. Kdo jiný by o těchto věcech měl rozhodovat než politici napojení na vědce? Je to velmi obtížné, ale občas se to podaří. Proč být permanentně skeptický a vše hned odsuzovat?

  • 30. 8. 2019 9:48

    Jarmila (neregistrovaný)

    Vyčerpání zdrojů? Budou jiné. Když vyhynuli mamuti, taky si lidstvo našlo jiné zdroje potravy. V 70.letech minulého století se zásoby ropy odhadovaly na 30-40 let, a to ještě nebylo tolik velkolodí, letadel ani aut, a ropa je furt. Nebojte, ještě xx generací se vyčerpání zdrojů bát nemusí (ale holt se musí postarat třeba o jídlo)

  • 10. 11. 2019 17:31

    Filippo facebook.com/filippo.novotny (neregistrovaný)

    Peletky je obnovitelný zdroj a vznikají z odpadu - pilyny z pily, jinak by nestály stejně jako zemní plyn (ZP je fosilní palivo a vlastně dražší, protože je pro koncové uživatele osvobozen od DPH). Mám designová peletková kamna z druhé ruky za 35 tisíc s účinností 85% a spotřebuji 300 kg (=20 pytlů) peletek v zimě za měsíc. Elektřina pro RD dělá 900 Kč/m (beru zelenou od https://www.nanoenergies.cz) a TUV mám od jara do podzimu zcela zdarma (studna + ohřev TUV FV panely v ostrovním režimu). Vše mám bez dotace. Co je na tom špatného? Jen ty dotace - trh ovládají roboti na vyplňování formulářů. Hrůza a děs.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).