Hlavní navigace

Chcete se nechat testovat na koronavirus? Za peníze to udělá jen pár laboratoří

18. 3. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pokud vám testování doporučí ošetřující lékař nebo hygienická stanice, bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Když nechcete čekat, máte problém. Moc laboratoří pro samoplátce testu není. Jsou hlavně pro zdravotnická zařízení.

Máte podezření, že jste se nakazili koronavirem, a chcete se nechat testovat? Testy v tuto chvíli provádějí státní, nemocniční i soukromé laboratoře. Pozitivní výsledky testování pak vždy ještě ověřuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).

V současné chvíli máte dvě možnosti. V případě, že pociťujete příznaky, které odpovídají onemocnění COVID-19, kontaktujte svého lékaře nebo příslušnou krajskou hygienickou stanici. Informace vám poskytne i Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367 (ale linky jsou skoro pořád obsazené, nestíhají). Pokud vaše testování odsouhlasí lékař nebo epidemiolog z hygienické stanice, nic za něj nezaplatíte. Jestliže je testování doporučeno lékařem nebo hygienickou stanicí, je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Chcete se nechat otestovat bez doporučení? Zaplatíte tisíce

Nechat testovat se můžete i v případě, že nemáte doporučení lékaře nebo epidemiologa.

Pokud zatím příznaky nemáte, ale chcete se nechat otestovat, můžete se obrátit na některou ze soukromých laboratoří, které mají povolení k testování, prošly externím hodnocením kvality a testování jim schválil SZÚ. Konkrétně jde o laboratoře Diagnostika (Ústí nad Labem), Nemocnice Na Bulovce (Praha) a Sang Lab – klinická laboratoř (Karlovy Vary). Provedení testu si ale musíte jako samoplátci zaplatit vy, a to podle ceníku dané laboratoře. Cena testů se většinou pohybuje v rozmezí 1 až 3 tisíc korun.

Anketa

Nechali jste se dobrovolně otestovat na koronavirus?

Testovat se sice můžete i v dalších soukromých laboratořích, ale budete také muset platit a ve chvíli, kdy laboratoře nemají zelenou od SZÚ, jsou testy brány jako neprůkazné.

Cenově dostupnější by snad mohly být ambulantní rychlotesty, jejichž objednání už nyní nabízí e-shop Alza.cz, zatím ale bez konkrétní cenové nabídky. Opět ale nejde o testy schválené SZÚ.

E-shop nabízí objednání ambulantních testů na koronavirus. Cenovka zatím chybí. (17. 3. 2020)
Autor: Lenka Kašparová

E-shop nabízí objednání ambulantních testů na koronavirus. Cenovka zatím chybí. (17. 3. 2020)

Testuje už 30 laboratoří, jenže ne všechny pro veřejnost

Testovat vzorky na nákazu novým typem koronaviru může v Česku k dnešnímu dni už 30 laboratoří a brzy přibudou další.

Naprostá většina z nich v tuto chvíli ale neprovádí odběry ani vyšetření COVID-19 pro samoplátce, jen pro zdravotnická zařízení. Odběr vzorku a vyšetření je prováděno přednostně na doporučení epidemiologa Krajské hygienické stanice. Zájemci se tak dostávají do patové situace. Chtějí se nechat vyšetřit, vše si uhradit, ale nemají kde, přestože existují laboratoře, které mají povolení. „Rebelující“ Laboratoře Tilia, které si dovolily bez posvěcení státních orgánů provést úspěšné koronavirové testy, mají státní zákaz a své služby na COVID-19 nesmějí nabízet.

Jihočeský kraj

MeDiLa spol. s r. o., odběrná centra: Dačice. Jestliže máte podezření na onemocnění vyvolané koronavirem COVID-19, máte nejdříve kontaktovat telefonicky vašeho ošetřujícího lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici.

Nemocnice České Budějovice

Jihomoravský kraj

Fakultní nemocnice Brno

Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

SPADIA LAB, a. s. Brno (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

IFCOR klinické laboratoře Blansko (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

MeDiLa spol. s r. o., odběrová centra: Brno-Lesná, Bohunice, Královo Pole, Josefská.  Jestliže máte podezření na onemocnění vyvolané koronavirem COVID-19, máte nejdříve kontaktovat telefonicky vašeho ošetřujícího lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici.

Kraj Vysočina

V současnosti zde není žádná testovací laboratoř.

Královéhradecký kraj

Fakultní nemocnice Hradec Králové (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

MeDiLa spol. s r. o., odběrová centra: Hradec Králové, Trutnov. Jestliže máte podezření na onemocnění vyvolané koronavirem COVID-19, máte nejdříve kontaktovat telefonicky vašeho ošetřujícího lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici.

Oblastní nemocnice Trutnov a. s. V současné chvíli laboratoř na přítomnost infekce způsobené koronavirem ještě netestuje. Testování má být zahájeno v týdnu od 23. března, a to pouze na doporučení Krajské hygienické stanice. Tedy ne pro samoplátce.

Karlovarský kraj

Lab In – Institut laboratorní medicíny KV (Karlovy Vary a další města). Odběr je nutné zajistit u ošetřujícího lékaře. Laboratoře odběry neprovádějí.

Liberecký kraj

Krajská nemocnice Liberec. Vyšetřování samoplátců na COVID-19 má být umožněno ještě v průběhu tohoto týdne.

MeDiLa spol. s r. o., odběrová centra: Semily, Tanvald. Jestliže máte podezření na onemocnění vyvolané koronavirem COVID-19, máte nejdříve kontaktovat telefonicky vašeho ošetřujícího lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici.

Moravskoslezský kraj

AESKULAB Ostrava (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Laboratoře Agel a. s. Ostrava (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Slezská nemocnice v Opavě, CLMI (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

SPADIA LAB, a. s. Ostrava (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Olomoucký kraj

Fakultní nemocnice Olomouc (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Pardubický kraj

MeDiLa spol. s r. o., odběrová centra: Pardubice, Chrudim, Holice, Přelouč, Žamberk, Letohrad, Červená Voda, Jablonné n. O., Česká Třebová. Jestliže máte podezření na onemocnění vyvolané koronavirem COVID-19, máte nejdříve kontaktovat telefonicky vašeho ošetřujícího lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici.

Litomyšlská nemocnice (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Pardubická nemocnice (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Plzeňský kraj

Fakultní nemocnice Plzeň

Oddělení klinických laboratoří Klatovské nemocnice a. s. (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Praha

Akademie věd včera 17. března 2020 oznámila, že se zapojí do testování.

Fakultní nemocnice v Motole

GHC Genetics

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Jestliže se u vás objevily příznaky infekce horních dýcháních cest, které mohou být způsobeny koronavirem, konzultujte svůj stav telefonicky nejdříve u svého praktického lékaře, nebo kontaktujte koordinátory jednotlivých klinik.

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Nemocnice Na Bulovce. Od pondělí 16. března se mohou nechat testovat také pacienti bez příznaků jako samoplátci za 2900 korun.

Nemocnice na Homolce (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

SPADIA LAB, a. s. Praha (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

SYNLAB , Laboratoř Praha Cube (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r. o. (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Středočeský kraj

V současnosti zde není žádná testovací laboratoř.

Ústecký kraj

Laboratoř Diagnostika Ústí n. L. Laboratoř provádí odběry pro samoplátce. Cena vyšetření 2050 korun. 

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

Zlínský kraj

Krajská nemocnice T. Bati, a. s (Testování samoplátců v tuto chvíli neprovádějí.)

dan_z_prijmu

Na testy i odběry si možná počkáte

V předchozích dnech se však v médiích objevilo několik případů lidí, kteří pociťovali příznaky, ale testování jim nebylo umožněno. Server iROZHLAS.cz minulý pátek 13. března informoval o případech tří žen, které žádaly o vyšetření, protože měly příznaky onemocnění COVID-19 nebo byly v kontaktu s nakaženými. Avšak na testy čekaly neúměrně dlouho, případně se jim vůbec nepodařilo vyšetření podstoupit. U jedné z nich se později skutečně prokázala nákaza koronavirem.

O dalším případu muže, který se nedovolal na přetíženou linku hygienické stanice a k testům se nakonec nedostal, přestože měl zdravotní potíže, informoval také server Lidovky.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).