Hlavní navigace

Cestujte levněji, jde to!

27. 6. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kromě tradičních způsobů dopravy z místa A do místa B lze mimo jiné využít služeb "spolujízdy". Cestování je o poznání levnější a pohodlnější než v autobuse. A že jedete vlastním vozem? Vemte někoho na spolujízdu! Proberete smysl života a ještě ušetříte za benzín.

Spolujízda je služba velmi zajímavá. Představuje alternativní způsob cestování, přičemž tato alternativa je výhodná jak finančně, tak časově. Jak tedy taková spolujízda funguje?

Specializované agentury se zabývají vyhledáváním volných míst v autech zcestovalých řidičů, přičemž tato volná místa nabízejí dalším cestychtivým klientům, kteří by za jiných okolností museli použít alternativní (= dražší) dopravní prostředek.

Pro spolujezdce…
Spolujezdec zpravidla několik dní před plánovaným odjezdem navštíví webové stránky zprostředkovatelské agentury (např. www.spolujizda.cz) a podle aktuální nabídky jízd si vybere tu pravou. Je-li samozřejmě k mání. Daruje agentuře něco svých osobních údajů a raduje se.

Služba ho ani moc nestojí. Zpravidla se platí 1 Kč za kilometr mimo ČR, v rámci domoviny pak 0,60 Kč. Toliko za benzín. Zatímco tato část ceny slouží jako odměna řidiči (skromně nazývaná příplatkem za benzín), bývá zvykem zaplatit také zprostředkovatelský poplatek agentuře. Ten u nás vyjde na 100 – 350 Kč za cestu do zahraničí a 20 – 80 Kč za cestu po ČR.

Pro řidiče…
Řidič spolupracující s agenturou obvykle neplatí žádný zprostředkovatelský poplatek. Zhruba týden předem oznámí agentuře, kdy a kam jede, a i on daruje část svých osobních údajů.

Tyto osobní údaje jsou dobré zejména pro bezpečí obou stran, protože se vždy ví kdo, kam a s kým jel, a nalézá se pak méně řidičů přivázaných u stromu za Regensburgem, popř. znásilněných stopařek za Vídní.

Taktéž řidič zpravidla nepřijde zkrátka. Na místě inkasuje 1 Kč za ujetý kilometr, což odpovídá zhruba polovině nákladů na benzín u běžného vozu s benzínovým motorem. Určitým benefitem, který ocení zejména osamělí jezdci, je skutečnost, že si již během jízdy nemusejí povídat pouze sami se sebou, ale mohou svůj náhled na strukturu komunity trubců nastínit i někomu jinému.

Pro srovnání…
Ceny spolujízdy nebývají nijak vysoké. To vynikne při srovnání s alternativními způsoby dopravy. Následující tabulka znázorňuje cenové rozdíly při použití spolujízdy, letadla a autobusu. V případě letadla byly použity vždy nejnižší dostupné nabídky (pevně věřím, že mi žádná neunikla).

Cena dopravy
Trasa Spolujízda Letadlo Autobus
Praha-Paříž 1476 Kč 5032 Kč
LOT
2150 Kč
Praha-Londýn 1504 Kč 1275 Kč
EasyJet
1650 Kč
Praha-Koln 999 Kč 870 Kč
GermanWings
1400 Kč
Praha-Barcelona 2066 Kč 5744 Kč
LOT
1400 Kč

Pozn.: Letenky od EasyJet a GermanWings jsou včetně letištních poplatků a tax

Spolujízda tedy vždy vychází nejlevněji, výjimkou jsou pouze některé nízkonákladové letecké společnosti. Takhle levné letenky ale lze získat pouze s několikaměsíčním předstihem, zatímco auto na spolujízdu získáte tři dny před odjezdem.

Nejenom finance…
Spolujízda se vyplatí nejenom z hlediska vašich financí. Leckdy představuje i jeden z nejrychlejších způsobů cestování. Jako příklad si vezměme autobus z Prahy do Mnichova. Zatímco ten jede 7 hodin a 20 minut, auto může urazit tuto vzdálenost za 4 hodiny. Auto nedělá tolik zastávek a nejezdí tak pomalu jako autobus, na druhou stranu se v něm ale statisticky častěji zabijete.

Tak jako tak představuje spolujízda zajímavý způsob cestování a v každém případě stojí za zavážení. A to jak pro spolujezdce, tak pro řidiče…

Anketa

Využíváte spolujízdu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).