Hlavní navigace

Cestu do banky vám ušetří internet

24. 8. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Internetbanking je dnes téměř nutností, a tak banky neustále přicházejí s novými „zlepšováky“, kterými se snaží zpříjemnit uživatelské prostředí nebo posílit bezpečnost klientů. Co nového se odehrálo v přímém bankovnictví v posledních týdnech?

Internetbanking šetří čas – a čas jsou peníze

Aplikace internetového bankovnictví, jako jednoho z kanálů přímého bankovnictví, jsou určeny pro masovou klientelu. Nejen pro standardní uživatele internetu nebo fandy moderních technologií, ale i pro firemní klienty nebo úplné internetové začátečníky. Po obrovském boomu mobilních telefonů a rozšíření internetového připojení i soukromým uživatelům nám nic nebrání v moderní komunikaci s bankou, a to 24 hodin denně a navíc bez nutnosti fyzické účasti v bankovním ústavu. Přes www adresu vaší banky se dostanete až k historii svého účtu nebo k možnosti aktivně provádět řadu běžných operací, kvůli kterým jste jinak museli do banky.

Výhody jsou tedy zcela zřejmé. Na prvním místě je časová úspora. Navíc nejste závislí na otevírací době a své bankovní operace můžete zadávat třeba o půlnoci. Většina bankovních ústavů se snaží, aby tato služba byla dostupná všem a jednoduchá na obsluhu. Proto umožňuje nejen získání pasivních informací o stavu vašich účtů, ale především zadávání všech druhů aktivních transakcí, jako jsou běžné, hromadné a trvalé příkazy k úhradě, svolení a příkazy k inkasu, i převody mezi vašimi jednotlivými účty.

Bezpečí nade vše

Samozřejmostí by měla být co nejvyšší úroveň zabezpečení tak, aby byla srovnatelná s klasickým bankovním stykem. Nejčastější, ale také nejméně bezpečnou variantou zabezpečení jsou kódy zasílané pomocí SMS zpráv. Pro náročnější klienty banky zavádějí bezpečné použití klientského certifikátu na čipové kartě, tedy takzvaného elektronického podpisu. Dnes jej nabízí 3 banky, které se dost podstatně odlišují ve výši poplatků. Česká spořitelna po vás bude chtít celkem 990 Kč (za čtečku, za čipovou kartu a za vygenerování certifikátu). ČSOB je o něco levnější – 100 Kč za kartu s certifikátem a 500 Kč za čtečku, dohromady tedy 600 Kč. Nejdražší je Komerční banka, která si účtuje 1 247 Kč. Pokud se vám základní verze nezdá dost kvalitní, můžete si za vyšší zabezpečení připlatit. Zavedení přímého bankovnictví je ale u většiny bank zdarma, měsíční poplatek se potom pohybuje od 0 do 50 korun.

Velmi výrazným kladem je finanční zvýhodnění elektronického platebního styku oproti klasickému, a to u všech bankovních domů. Za příkaz k úhradě podaný na přepážce v bance, ale i v levnějším sběrném boxu zaplatíte několikanásobně víc než za příkaz podaný prostřednictvím internetbankingu (například u České spořitelny 45 Kč/ 8 Kč/ 2Kč).

Internetbanking 24

Jako poslední představila své novinky ČSOB, která pro své klienty vytvořila novou verzi služby Internetbanking 24. Podle výkonného manažera telefonního a internetového bankovnictví ČSOB Milana Břeně musí být internetové bankovnictví optimálním „mixem uživatelského komfortu, bezpečnosti, spolehlivosti a dostupnosti“, a tak změny reagují především na rychlý vývoj v oblasti informačních technologií a běžný uživatel si jich nemusí ani všimnout. Jedná se hlavně o kvalitativní posun na novější verzi technologie ASP.NET, která pro banku znamená snazší vývoj této služby a rozšiřování jejích funkcí v budoucnu.

Čeho si však klient bezpochyby všimne, je nová služba, která umožňuje dobíjení kreditu SIM karet Go od Eurotelu a Oskarty od Oskara, a to až do výše 9 999 Kč, a především rozšíření zobrazované transakční historie až na 94 dní. Upoutat by měla i nová grafika a celkové zvýraznění základního menu, ale také zvětšení písma, které si navíc může každý klient sám nastavit podle svých potřeb v základním menu. K tomuto posunu přispěl přechod na vyšší rozlišení (1024×768), které je přizpůsobeno větším monitorům a hlavně zlepšuje přehlednost jednotlivých formulářů. Chybu při vyplňování formuláře vám pomůže napravit nové tlačítko Zpět a novinkou je i označení povinných polí pro vyplnění nebo nápovědy ke všem volbám menu.

Bohužel, vylepšené službě Internetbanking chybí ještě krok k dokonalosti. Spořící účty a termínované vklady je možné vidět pouze v náhledu, ale nelze je aktivně ovládat jako běžné účty. Stejné omezení platí i pro další produkty ve finanční skupině ČSOB, tzn. pro stavební spoření, pojištění nebo leasing. Ale každý posun dopředu se počítá a v rámci konkurenčního boje by mohl přinést zlepšení nám všem.

Půjčka vyřízená za 6 minut?

Již v květnu přišla se zajímavou inovací eBanka, která umožňuje svým klientům získat spotřebitelský úvěr nebo povolený debet přímo ze stránek jejich účtu na internetu. Peníze pak mohou mít ještě týž den na svém účtu. Banka za prvních pár týdnů provozu takto poskytla přes 800 spotřebitel­ských úvěrů a téměř 2 000 povolených debetů.

Vše funguje tak, že se klientům s odpovídající transakční historií zobrazuje na jejich účtu banner s aktuální nabídkou maximální výše úvěru, který mohou okamžitě získat. Po kliknutí na banner stačí vyplnit elektronický formulář žádosti, odeslat a vyčkat na to, než banka prostřednictvím bankovního registru ověří klientovu solventnost. Při úspěšném provedení těchto náležitostí může klient čerpat peníze. Služba je přitom bankou poskytována zdarma.

skoleni_29_6

Proč používat alternativní prohlížeče?

Na základě námětů a připomínek svých klientů přišla navíc ČSOB stejně jako třeba před časem Česká spořitelna s nabídkou využití i jiných prohlížečů než jen Microsoft Explorer. Nová verze Internetbankingu 24 podporuje i prohlížeče Netscape, Mozilla, Firefox a Opera – všechny s autorizací SMS klíčem. To je další krok směrem k lepšímu zabezpečení, neboť výběr prohlížeče může úroveň bezpečnosti na straně klienta výrazně ovlivnit.

Podle Analýzy zabezpečení internetového bankovnictví v České republice, kterou v červnu připravil finanční server Měšec.cz ve spolupráci s partnerským serverem Root.cz, jsou alternativní prohlížeče v objevování a odstraňování bezpečnostních chyb výrazně lepší než Internet Explorer. Chyby mohou ohrozit webový prohlížeč a následně hrozí nebezpečí podvrhu bezpečnostního certifikátu nebo přesměrování stránky na falešný server. Navíc nové, aktuální verze těchto prohlížečů jsou také dostupné častěji než v případě Microsoftu.

Anketa

Umíte využívat internetbanking?

Autor článku

Absolventka Fakulty národohospodářské VŠE v Praze, obor hospodářská politika.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).