Syn nastoupil na školu (nesoukromou). V rámci "bezplatného vzdělání" jsme mimo jiné složili nemalou zálohu na učebnice, ze které nám na konci odečtou amortizaci. Syn dotáhl domů saláty "Státní nakladatelství ..." z před r. 1986! Takto chce ODS vzdělávat lidi ???!!!
To si delate legraci, ne? Co do toho tahate ODS? Zkuste se podivat dva roky dozadu co tady vladlo a pak pokracujte dal... Par let to bohuzel trva... :o( Beru osobne ODS jako nutne zlo, nikoli jako zazrak dnesni doby, ale prebrali kram po CSSD a tezko ho za dva tri roky daji dohromady... :o( Obavam se, ze ani idealni vlada (ke ktere mame zcela jiste dost daleko) by to nezvladla ani za 4 roky...
Legraci si nedělám. ODS do toho tahat musím, protože kdyby byli tak suproví a ne tak sobečtí, tak by takto staré učebnice již dávno neobíhaly.
1) vývoj jde dopředu a tak poznatky staré 20 let byly překonány nebo vylepšeny. Pokud tedy nevezmeme v úvahu názor uvedený na jiném místě, tedy "Dříve - i za nenáviděných komunistů - byly učebnice, ve kterých jste si přečetl teorii. Dneska jsou vydávány ne učebnice, ale pracovní listy." - Tedy že učebnice byly lepší a že zájmem školy je děti něco naučit i za cenu, že to bude ze starých učebnic.
2) ODS a Očekávatelé Funkcí tu již po převratu vládli (a všichni jsme viděli jak ...) a tudíž ty knížky mohly být minimálně z této popřevratové doby.
ODS vše komunistické, i to dobré, tvrdě odsoudila, ale když takovéto odsouzení pro ni představuje nějaký výdaj, tak to najednou nevadí. Jo, kritizovat je lehké, ale dělat to jinak, to už je umění.
S podobnými krtitikami jsme se setkali např. u hromadné panelákové výstavby - také byla špatná, ale nic lepšího, masovějšího doposud nepředvedli. Jen to, že cena 30 let starého panelákového bytu se vyšplhala na závratných 2 mega ...
Dalo by se jistě pokračovat ... rušení školek, jeslí ...
Zakladni matematika je tady od dod staroveku, fyzika v rozsahu bezne stredni skoly par set let, kontinenty se po zemi posouvaji pomerne pomalu a Karel IV. si seznam svych cinu uz asi nevylepsi. V cem je vetsina ucebnic z roku 86 zastarala?
Rektorysuv prehled matematiky, Horakova fyzika, pro prakticteji zamerene lidi treba strojnicke tabulky.. Tohle vsechno vydalo statni nakladatelstvi a i kdyz Bursik hlasa perpetuum mobile, obsah takvych knih je stale aktualni. Tak o co Vam jde?
U učebnic je to klasický příklad, jak vytahat z rodičů více peněz. Dříve - i za nenáviděných komunistů - byly učebnice, ve kterých jste si přečetl teorii. Dneska jsou vydávány ne učebnice, ale pracovní listy. Dětičky si do nich vesele malujou v duchu hesla Škola hrou. Učebnici má jen učitel. Takže když chce rodič doučit žáčka, kteřý třeba týden chyběl, má smůlu, protože bez zadání z učebnice to nedokáže. Když máte na mobil pro dítě, neříkejte, že nemáte ještě na pracovní sešity. Dítka se tak ve škole neučí myslet, prostě si hrajou. Jejich znalosti jsou někdy otřesné. jak je možné, že 15-letý student napíše "teta přijede v nedělY nebo v pondělÝ" nebo "kočku jsem vihodil"?
Konkrétně matematika na konci dvacátého století doznala značných změn, které jsou školami přehlíženy. Například teorie her, komplexních systémů a chaosu se mnohem lépe hodí pro reálný svět než vektorové křivky a integrály.
Ohledně fyziky bych podotknul ohromný pokrok na poli kvantové fyziky, která souvisí s výše uvedenou matematikou a teorií chaosu.
Takže ano, myslím si, že učebnice z roku 86 je zastaralá. Navíc ani učitelé ani žáci mi nejsou schopni říci například praktické využití diferenciálních rovnic, takže na co se to učí? Zatímco já můžu ukázat několik praktických využití aplikované teorie her na tak jednoduchých příkladech jako je balení holek (ano bavíme se o praktické matematice). Dvacáté století je vrcholem aplikované matematiky, kdy se z daného předmětu stává něco víc než jen snůžka keců pro teoretiky.
Možná mu jde o to, že platí za nové knihy (neohmatané, nepočmárané, se všemi listy, bez salátové úpravy), ale dostane knihy z antikvariátu, do kterých žáci z roku 1986-2006 napsali a namalovali vzkazy budoucím generacím :-)