Po 12ti hodinových šichtách u pásu či jinde je člověk rád, že vidí hranici důchodu. Úředník na ministerstvu nebo experti, jako tento, budou sedět na židli ještě v 80ti. Minulý rok jsem viděl, jak pan ing., jméno si nepamatuji, pracoval na MPSV ještě v 90ti a s velkou slávou už šel do důchodu. Určitě našemu státu moc pomohl, protože pracoval, bral plat a ještě důchod. Doufám, že si důchodu stále užívá.
Když se podívám na svou výplatní pásku prducha (pracující důchodce, dnes spíš prase = pracující senior), tak konstatuji, že dotyčný bral důchod tím způsobem, že při výplatě mzdy mu ho strhli ve formě sociální daně a při výplatě důchodu mu část poslali zpět. Za dobu odpracovanou v důchodu mu nenáleží žádné zvýšení důchodu resp. jeho vyměřovacího základu. Současně si platil zdravotní daň ve výši několika tisíc měsíčně, místo toho, aby za něj stát platil 100,- Kč měsíčně.
Jinak stačí dávat ve škole pozor a učit se a nemusím skončit u pásu.
No to nám pověz, co to bylo za kritéria.
Václav Havel si udělal maturitu, poté dělal na vojně zástupce politruka. Následovalo studium první vysoké školy, VŠCHT. Ta ho, dle vlastních lov, nebavila, tak šel studovat DAMU, divadelní fakultu. Tu dokončil a stal se dramaturgem divadla Na zábradlí.
Nebo pravičák největší, Václav Klaus. V 60-tých letech pobyty v Itálii a USA, a v 80-tých letech opět časté cesty na západ.....
Povídej mi o kritériích.
... hmmm treba ma sestra nemohla studovat v rodnem krajskem meste a musela dojizdet do okresniho, protoze ji na zadnou jinou stredni skolu odmitli vzit prihlasku a moje malickost mela smulu se studiem na veterine, protoze bez doporuceni bylo zbytecne se na tu skolu hlasit (jinou skolu jsem nechtel) ... a vyjezdy do zahranici? I do NDR s problemy. A to vse jen kvuli rodicum vyskrtnutym z KSC po 68. Tolik k tem kriteriim. :-/
Odmítli vzít přihlášku? Jako že ji pošta odmítla převzít? Co to vyprávíš?
V té době byl jiný problém. Školy byly výběrové, a nebrali každého. Trojkaře ne, několik dvojek. Do toho byl ještě jiný problém: směrná čísla. Takže se stávalo, že třeba člověk chtěl jít na strojní průmyslovku, ale toho roku bylo pro kluky z tohoto okresu směrné číslo nula. Nu, musel jsi se přihlásit na gympl.
No vidíš. Ty jsi to nezkusil ani na zcela apolitický obor, jako je veterina, protože prý "to stejně nemělo cenu". Na takový obor stačila maličkost: jít na rok do výroby, a doporučení bylo. Spolužákův otec to takhle udělal s právy.
Ono jít na rok do výroby, to tehdá vypadalo jako rok ztraceného času. Ale dnes, když člověk vidí dnešní management, těm by to prospělo. Hezky po Baťovsku, či po komunisticku, jak kdo chce. Ono je to stejné. Začít od píky, projít všechny pozice ve fabrice, aby člověk věděl co kdo dělá, aby nekladl nesplnitelné požadavky, a aby ho ani nikdo neoblbnul kecama. (Jan Baťa, ne ten gauner "Junior", co už firmu skoro zavřel.)
A Václav Havel, Klaus... jakpak ty to udělali? Ještě na obory jen pro prověřené kádry. Co myslíš?
Takže vnuk kulaka směl na vysokou školu, a tu také vystudoval. Co nedává smysl je domněnka, že někdo z ideologických důvodů bránil jít na apolitickou chemii, a nebránil jít na apolitickou hnojárnu. Takže hádám, že ten důvod byl jiný: omezený počet míst, aktuální větší potřeba agronomů, nežli chemiků. Stejně jako dnes, když firmy volají po učních.
Paradoxy? Ve straně bylo kolem 1 miliónu lidí. Teď z hlavy nevím, jestli v rámci ČR, tedy z 10M lidí, nebo včetně SR, tedy 15M lidí. Takže zjevně zcela formální záležitost. Prakticky to chodilo tak, že v každé dílně, oddíle atd. někdo musel být na vyšší pozici ve straně, tak lidi přemlouvali i slušné lidi, třeba toho syna kulaka, aby to vzal on. Úplně stejně, jako ve filmu Marečku podejte mi pero, kde přemlouvali, aby si tu průmku udělal, aby toho mistra nedostal Hujer.
A naopak, na každém okrese byl jeden ředitel podniku, který ve straně nebyl, aby bylo kam vodit zahraniční delegace. Sám jednoho takového znám, a ten to sám říkal. Mimochodem, i dnes dělá ředitele, tedy pokud už není v důchodu, nějaký čas jsem ho neviděl.
Srandovní bylo, že se do té strany tehdá nedostali (občas) kariérní pitomci. Třeba taková Zdena Horníková, ta se do KSČ hlásila, ale nevzali jí. To vím od člena komise, tehdá ředitele školy (jiné než učila), že pro blbost. Hloupá, neschopná, ambiciózní učitelka. No, později ji do ODS vzali, pro poslancování to nevadí, i trafiku v NKÚ dostala.
Ale paradoxy? To má své důvody, ty mechanismy jsou předvídatelné.
Vedle všech odvodů je dalším důvodem i jednání manažerů, kteří rukama nikdy nedělali, hlavou jim to nejde, ale přesně vědí jak mají podle mezinárodních standardů úkoly dělat všichni okolo nich.
Dnes mnoho firem vzdychá, že jim chybí odborníci. Jenže již neřeknou, že nechtějí nikoho z kategorie 50+ (45+) a pak se diví, že se nováčci nemají od koho učit.
Řekl bych, že to není "nechceme 50+". Problém je v tom, že zkušený člověk jim nebude dělat za cenu absolventa, s neplacenými přesčasy, jako absolvent ve svém mladickém nadšení.
No a management dnes neví, co ty lidi dělají, tudíž z jejich pohledu kus jako kus, rozdíl vidí jen v ceně.
naprosto presne receno ... dnesni "manager" je dost casto clovek, ktery si odskrtava kdo ma co udelat a do kdy, ale vubec netusi co je obsahem toho ukolu a ani ho to dost casto ani nezajima, takze na stejnou uroven dokaze dat ukol na hodninu a ukol na 14 dni, nevidi v nem rozdil, protoze oba zaujimaji v jeho excelu jeden radek. Pokud takovi lide budou ridit firmy, tak lepe nebude.
Jéžiš, co si to autor šlehnul za matroš, že vyplodil takovou hromadu plků a obecných frází? Proč jsem jenom nešla na výzkumníka, dloubala bych se prstem v nose (případně v jiných tělesných otvorech) a vypouštěla moudra do světa, přičemž bych byla slušně placená státním rozpočtem.
To, co soudruzi výzkumníci pracně a na základě grantu EU a jiných bohulibých institucí vyplodili, jsou natolik obecně známá fakta, že nemá smysl ta moudra ani číst. Ano, nažeňte do práce důchodce, oni spasí nejen důchodový účet, ale i státní rozpočet. Dále škrtem pera uzdravte beznohé a ostatní invalidy, to by bylo, aby nemohli aspoň sedět na vrátnici nebo dělat telefonní marketing. Všichni důchodci a invalidi musí pilně pracovat, aby uživili stále rostoucí armádu nefachčenků. Co kdybyste, milí výzkumníci, napřeli své síly tam, aby tito lidé, kteří celý život nepracovali, šli třeba zametat uice nebo roztloukat kamení na stavbu silnic? Proč ženete do práce důchodce nebo lidi, kteří už pracovat nemůžou?
Chystám se do předčasného.pŕipravim se o nějaké 2 stovky mám odpracováno43 let a můžu vám garantovat že 750Kč co nabízí expert by mě ne nalákal ani omylem za odpracované roky jsem nacpala do systému dost a chci alespoň část zpátky.Donuťte pracovat pobírá podpor a jiných dávek.
největším problémem je obecný nedostatek pracovních míst pro lidi, kteří nic pořádného neumí a už to nedoženou (a příliv uprchlíků jejich počet dále dobije). druhým největším problémem je nezaměstnanost mladých, kteří ještě nic pořádného neumí, ale bydlet a jíst potřebují už od dnes.
tento problém neřeší zaměstnanost sedmdesátiletých stařečků - neb ti vysoce kvalifikovaní problém s pracovním uplatněním nemají, ale pro ty co nic pořádného neumí (nebo už na to nestačí), se budou jen přelévat pracovní místa mezi mladými a starými. přitom problémem je počet těchto pracovních míst - nikoli kolik staroušků se o ně pere s absolventy učňáků a zbytečných škol.
To jsou pindy od stolu, za standardní honorář.
Koho chtějí "experti" lákat a proč? V době 10% nezaměstnanosti to obecně vzato postrádá smysl. A ty odborníky, pro firmy nezbytné, nikdo firmám nebrání zaměstnávat i v důchodu.
Ale, zdá se, bylo potřeba napindat celý článek. Tři věty, to na večeři nedá.
Vyzdvihovat to, že lidé s vyšším vzděláním dělají déle je podle mě nesmysl. Podle mého názoru by vysokoškoláci měli k hranici důchodu přičíst délku svého studia na vysoké škole, tak aby měli odpracované stejné roky jako ostatní pracující. Sedět v kanceláři těch pár let navíc vydrží každý.
Zajímavá myšlénka. To je jako chtít, aby instalatér k tobě do bytu na zakázku cestoval ve svém volném čase a neměl nárok na proplacení cestovních nákladů. Vždyť oboje je "jen" příprava k výkonu díla, a tu navrhuješ neproplácet.
A také by potom bylo logické, že ty by jsi měl odcházet do důchodu až poté, co se tvé odvody vyrovnají odvodům lépe placených vysokoškoláků.
Což už se v praxi děje. Studium na VŠ se dříve započítávalo do let, odpracovaných pro účely důchodového pojištění. Toto bylo zrušeno a od r. 2010 už není studium započítáváno jako náhradní doba pojištění. Zároveň byla prodloužena doba pojištění pro účely důchodového pojištění z 25 na 35 let. Takže budoucí vysokoškoláci mohou mít při dosažení důchodového věku problémy se zápočtem odpracovaných dob. Divím se, že to prošlo za naprostého nezájmu veřejnosti (asi proto, že studentům ten bič v jejich věku plně nedochází).
Studentům nedochází, nebo minimálně ještě zcela nedávno nedocházelo, spousta věcí. Copak důchod, ti než půjdou do důchodu, tak se pravidla stejně ještě 15x změní.
Větší sranda bylo školné. 96% jich volilo Kalouska, no oni si tedy mysleli, že volí falešného pankáče Kááárla, který prosazoval školné, které je kchůůůůl a zodpovědné. A 98% jich zároveň bylo proti školnému.
Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. si tento výzkum dělal sám, když učil na Ostravské universitě, v době voleb mezi první a druhou Kalouskovou vládou. Takže jaro 2010. Mluvil o tom ve svých přednáškách, je k dispozici na youtube. Přímý odkaz si nepamatuji, a to se na mě nezlob, hledat to nebudu. Ostatně ono je to zajímavé povídání, zkus si to projít.
Kde to zveřejnil písemně nevím, zkus dohledat.
Jémináčku, tohle je na úrovni třetí třídy základní školy, na který by už žádný šesťák neskočil. Takhle průhledný pokus o manipulaci, aby druhý provedl zdarma něco, co já chci. Slabota.
Jestli tě to opravdu zajímá, tak si to najdi sám, nebo někomu zaplať. Neobtěžuj druhé žebráním a mizernými pokusy o manipulaci.
No jak se to vezme. Oni si většinou mysleli, že volí Kchárla, co je kchůlll pankáč, a má sichrhajsku v uchu. Takže, z jistého úhlu pohledu máš pravdu, takže platí že 96% studentů volilo Kalouska, a zároveň platí, že málokterý student volil Kalouska.
Jestli chceš hloupě slovíčkařit, čímž ale jen jen ještě více ukazuješ svoji neznalost.
Voni ráčí žít v úplně jiných sférách. To já ani nevím, co by to mělo být to "prvni kolo studentskych voleb". To je nějaká volba královny krásy? Do toho pleteš, tedy asi, ono je v tom tvým maglajsu těžko se vyznat, asi prezidetský volby, a nakonec ještě si pleteš výsledky tajné volby s průzkumem...
Blb, blb, blb. A ještě větší blb jsem já, že se s tebou vůbec bavím. S tkovým debilem, za to bych si měl nafackovat.
Ty vis, kdo jak volil v tajnych volbach? Ne? No ja taky ne. Takze jako nejlepsi ukazatel jak asi mohli volit studenti jsou ty studentske volby. Jestli nevis co to je/bylo, tak pouzij google. Asi nebudes ta nejostrejsi pastelka v penale. Proste tady hazis nejakymi procenty, ktera sis vycucal z prstu. Tolik fakta.
Že ti experti a akademici nenapíší svoje jména včetně svých titulů. A taky co za svůj život tak genitálního vybádali. Asi hovno. Kdyby napsali, že v tomto státě je 18% nezaměstnanost lidí v produktivním věku a ne ta ofiko vylhaná 7 % to by byla jiná kávička. Jenže ten článek napsal nějaký smrad co chce aby se nějací mentoši rozčilovali v diskusi. Pro ty co v životě skutečně dělali tak důchod 10000 a pro nás akademiky? No změnili jsme si důchodový zákon - malá důchodová reforma - tak 50000 a vo tom to je. A tak dělat dál za 100 litrů a k tomu ještě ten 50000 důchod - no není to špatný co říkáte.
Koukal jsem na tu zprávu, krásné barevné grafy a tabulky. Ještě ji vytisknout na jemný papír, aby z ní byl nějaký užitek.
Jaký je závěr?
Já jsem šel do důchodu v den, kdy mi vznikl nárok z rodinných důvodů. Ty důvody pominuly, tak občas koukám na úřadu práce, jestli by tam něco o co bych se mohl ucházet nebylo (jsem VŠ elektro). A nějak nic nenacházím.