Počítá se jako "důvěra ve své investiční znalosti", když vím, že takové znalosti nemám a proto neinvestuji?
Co to je vhodnost a výhodnost půjčky? Za výhodnou půjčku považuji jen takovou, u které vrátím stejně nebo méně než jsem získal.
Jak má šetřit ten, kdo to dělal vždy? Např. výdaje za sport a kulturu mám 0. Stejně tak výdaje za cestování a pohonné hmoty.
Co znamená rozumět / nerozumět domácímu rozpočtu? Mám příjmy X a výdaje Y. Pokud X-Y>0, je to OK. Hledá v tom někdo něco složitějšího?
Můj osobní názor (jako člověka co řeší osobní i veřejné finance)
1. Pokud víte, že nemáte dostatečné znalosti/schopnosti k investování, určitě se to počítá jako nedůvěra a děláte dobře, že sám neinvestujete.
2. Přesně jak píšete. Na výhodné půjčce se vydělá - a k tomu potřebujete umět spočítat zisky a náklady. A to dost lidí neumí.
3. Ten kdo šetří tak, že to víc nejde může jen pokračovat. Ale pochybuju, že je takových hodně. Skoro vždy se dá něco najít. Otázkou je, zda se to vyplatí- a jsme zpět u výpočtu zisků a nákladů(nejen finančních)
4. Ano, je to podstatně složitější. To co píšete je až konečný výsledek.
Není mi tak nějak jasné, jak souvisí s finanční (ne)gramotností informace, že "Šest z deseti lidí se domnívá, že jejich situace na konci roku 2022 bude ještě horší, než je teď (59 %)." Znamená to, že finančně gramotný jedinec si je vždy a za všech okolností jist, že jeho situace se bude stále jenom zlepšovat (tedy bude zažívat ten neomezený nekonečný růst)? Nebo je to myšleno tak, že "jenom" 6/10 lidí si dokáže přiznat pravdu? (To ale taky nesedí, protože nějaké to procento lidí, pro které situace horší nebude tu určitě bude taky a u nich by to zase byla chybná predikce.)
Investování je z velké části loterie. Nevěřím , že investiční poradci mají zájem maximalizovat výnos investora , moje osobní zkušeností je , že se snaží maximalizovat výnos ze zprostředkování ( což je pochopitelné). Dále neznám v ČR nikoho s celosvětovým přehledem a zkušenostmi, který se věnuje i tzv. drobným investorům. Není tedy v praxi reálné , aby drobní investoři v praxi překonávali inflaci . Pokud se jim to krátkodobě podaří, přijde dříve či později sprcha v podobě fatální ztráty.
Bez výkyvů ne, trvale roste ano. Nakupuješ kdykoli když můžeš (např. každý měsíc peníze co ti přebývají z výplaty), prodáváš když peníze potřebuješ, s tím ti investiční poradce neporadí a časování trhu nefunguje, jak mohl každý pozorovat třeba v posledních 3 letech (tj. události co i současní začínající investoři mají v živé paměti a nemůžou to smést stylem „to bylo dřív než jsem se narodil a kdo ví jak je to teď“)