Hlavní navigace

Ceny sice neklesají, ale ani nerostou (tedy zatím)

22. 3. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Všemi uctívaná Modla nízké inflace je České republice zatím příznivě nakloněna. V únoru nás dokonce poctila nulovým nárůstem spotřebitelských cen a vše zatím nasvědčuje tomu, že na nás snad ani hned tak nezanevře. Prý bychom měli prožít „inflačně klidný rok“.

Spotřebitelské ceny jsou už tradičně pod drobnohledem České národní banky, ale i značné části veřejnosti. Vždyť koho by dnes nezajímalo, o kolik víc zaplatí na nájemném, nebo jestli na termínovaných vkladech vůbec nějakou tu reálnou korunu vydělá (nízké úrokové sazby dokáží být vzhledem k inflaci i reálně záporné). Stejně tak ČNB sleduje inflaci co nejbedlivěji, už jen proto, aby se neznemožnila dalším „netrefením“ inflačního cíle.

Jak to tedy na začátku nového tisíciletí se spotřebitelskými cenami vypadá? V lednu bylo meziročně dosaženo inflace ve výši 4,2% a meziměsíčně (tedy proti prosinci 2000) 1,9%. V únoru se tato čísla ještě snížila: meziroční úroveň inflace byla 4% a spotřebitelské ceny proti lednu dokonce úplně stagnovaly a zajistily tedy nulovou inflaci.

Poměrně velký lednový meziměsíční inflační skok byl způsoben především dalším zvýšením regulovaných cen. Při celkové inflaci 1,9%, regulované ceny způsobily růst o 1,4% a tržní ceny pouze o 0,5%. Z regulovaných cen se zvýšily hlavně ceny elektřiny (o 14,8%) a zemního plynu (o 24,1%), ale podražilo samozřejmě i teplo, bydlení, stočné, telefon, MHD a autobusová doprava apod. Během února pak inflace očištěná od vlivu deregulací a daňových změn (tedy tzv. čistá inflace) ve srovnání s lednem stagnovala a meziročně dosáhla úrovně 2,9%.

V minulém roce se na inflaci velkou měrou podílely ceny pohonných hmot, které prudce vylétly vzhůru po celosvětovém zdražení ropy. V současné době se tyto inflační tlaky uvolňují a podle některých bychom v budoucnu naopak měli očekávat v této oblasti tlaky opačné, tedy na další snižování míry inflace. Důkazem toho může být i fakt, že ceny pohonných hmot v lednu proti prosinci 2000 poklesly o celých 7,3%.

Na začátku roku se nám ale naopak prodražily například nákupy v trafice: ceny novin a časopisů se zvýšily o 4,1% a zároveň vzrostly ceny cigaret a alkoholických nápojů, obojí svorně o 1%. Více peněz také budeme muset vynakládat na pojištění motorových vozidel (růst o 15,5%) a také na léky (růst o 0,7%).

Tip do článku - účto fakturace duben

Co se týče cen potravin, na začátku roku je tradičně dražší ovoce a zelenina. Letos kvůli strachu z nemoci šílených krav zlevnilo hovězí maso (v lednu o 0,7%) a nikdo zatím nemůže s dostatečnou jistotou říci, co v budoucnu s cenami veškerého masa udělá neustálá hrozba rozšíření epidemie slintavky a kulhavky. Přesto se ekonomové shodují, že ceny potravin jsou zřejmě jediné, které by i v budoucnu měly mírně stoupat. Jisté je to zatím např. u pekárenských výrobků, jejichž chystané zdražení bylo již oficiálně oznámeno. Po slibném lednovém půlprocentním poklesu ceny chleba, se tedy musíme opět připravit na ceny o pár haléřů vyšší.

V ostatních oblastech se prý ale máme těšit na poklidný a příjemný rok (aspoň z hlediska inflace), bez větších nepředvídaných skoků a propadů, snad jen trochu narušený dalším připravovaným zvýšením cen regulovaného nájemného, které se chystá na letošní červenec. To, co se však bude dít ve skutečnosti, zatím zřejmě s jistotou ví opravdu jen ta naše zbožňovaná Modla nízké inflace. Nuž, budiž nám stále nakloněna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).