V Praze a velkých městech je a bude stále největší převis poptávky. K tomu lidem rostou nominální příjmy už několikátým rokem o 6-8%, nic moc nového se nestaví. Takže nějaká drobná korekce přijít může, ale rozhodně nic zásadního. Už tak 3 roky jsou diskuze plné toho, jak jsou nemovitosti předražené... A ony rostou dál . .
Dnes jsem se díval, co se dá koupit u nás na menším městě ... Solidní byt ani dům není v nabídce ani jeden. Novostavby byty od 45tkc za metr.
Já si zas myslím opak. Praha ani velká města nespadnou, tam je velká poptávka. Vesnice jsou v loji, to, co by tam bylo na prodej, nechtějí ani realitky, protože drtivá většina těch nemovitostí je neprodejná, aspoň za ty ceny, co za ně majitelé chtějí. Tam nemá co a kam padat, tam už je to na dně. Ty nemovitosti jsou v mnoha případech neobydlené a postupně chátrají, až dochátrají, tak prostě spadnou, pokud si je někdo nekoupí za pár šupů jako rekreační chalupu. Co si tak občas prohlížím realitní weby, koupí to leda šílenec, protože požadavky majitelů jsou už někde jinde, a to ve 21. století, zatímco ty nemovitosti na prodej jsou v drtivé většině zralé na rekonstrukci. To, co se tam nabzí, bylo možná moderní někdy v 70.letech minulého století. Dnešní lidi už jsou zhýčkanější a chtějí minimálně moderní sociálky, někdy i kuchyni s různými současnými spotřebiči, jako je varná konvice, mikrovlnka nebo myčka. To zase potřebuje tekoucí vodu a rozumnou elektřinu, aby se nestalo, že zapnete varnou konvici s mikrovlnkou a vyhodíte si pojistky. Dalším problémem jsou hlavně u starších domů špatné (nebo žádné) izolace proti spodní vodě, případně rozumné zateplení.
Tak všechno má svou cenu . A to že píšete neprodejné je nesmysl. Pokuď je tam vodovod , kanalizace , elektřina , tak už záleží pouze na prodávajícím jakou chce hodnotu . Kupující to muže koupit jen třeba díky parcele a vše zbourat a stavět komplet nové . Jenže všichni jsou namlsaní a tak chtějí maximum . A řekněme narovinu prodávající nemusí spěchat . Chleba to nežere a tak neslevují . Stejně jak jsem četl článek o developerech co mají v zásobě tisíce nově postavených bytu , ale nesleví. Prostě počkají až ceny stoupnou a pak je prodají. Domy jsou komodity na dlouhou trat a tak nevadí když leží ladem . U kamaráda už je roky naproti prázdný byt . Já mám ve vchodě tři prázdné byty a sousedka má naproti v bytovce jeden byt jako skladiště . Prostě lidi si uvědomily , že nemovitosti stále zdražují . Je jich omezené množství a stavět se jen tak nebude. Tak proč by je prodávaly , když peníze takzvaně nepotřebují a spíše naopak neví kam je investovat.
Tak developer nemusí prodávat, pokud do výstavby nalil peníze z jiného zdroje, které ho relativně nic nestojí, pak může kalkulovat s tím, že časem bude nárůst ceny vyšší, než by získal jejich investováním a tak může čekat. Ale pokud jel z nějakého úvěru, tak je tohle odkládání docela problém.
Co se týče volných bytů v majetku jednotlivců, tak to je zase spíš o situaci nějakého dědictví atd., kdy daný byt nepotřebují hned či nechtějí investovat do údržby a naopak peníze z pronájmu nepotřebují. Popravdě i já jeden takový mám, ale to není o nové výstavbě, tam by to takhle jednoduché nebylo. Lidí, kteří si mohou dovolit koupit další byt a pak ho nechat ležet ladem (a zároveň je to pro ně finančně výhodné), je ale minimum.
"Lidí, kteří si mohou dovolit koupit další byt a pak ho nechat ležet ladem (a zároveň je to pro ně finančně výhodné), je ale minimum."
U nás asi ano. Ale těch zahraničních je dost. Stačí se podívat na jména majitelů nějaké nadprůměrně drahé novostavby v Praze, a večer se jít projít kolem, kolik % tam svítí oken. (Podíl na tom má i naše slavná ČNB se svými nejprve devalvacemi, dnes regulací hypoték.)
"Já mám ve vchodě tři prázdné byty a sousedka má naproti v bytovce jeden byt jako skladiště . Prostě lidi si uvědomily , že nemovitosti stále zdražují . Je jich omezené množství a stavět se jen tak nebude. Tak proč by je prodávaly , když peníze takzvaně nepotřebují a spíše naopak neví kam je investovat."
To je logické chování, až na jednu věc: tam bych čekal, že to pronajmou za rozumných podmínek. Tedy za cenu a dalších podmínek, která bude nájemce motivovat k tomu, aby tam chtěl zůstat. Tedy včas platil, o byt se v rozumné míře sám staral, taková win-win situace. Tedy majitel měl peníze uložené proti inflaci, z bytu měl příjem, a vzhledem k rozumným podmínkám tak příjem s minimem starostí. Takže otázka je, proč se tak neděje.
Mladí nemají kde bydlet a takovýhle vychytralý spekulanti keťasové a další ksindl vydělává na prázdných bytech spoustu peněz.
Takové vychytralé pakáži bych okamžitě napařil ohromné daně nebo jim ty byty zabavil - když jsou prázdné tak to znamená že je nepotřebují, a mladí by měli kde bydlet!
Mladí nemají kde bydlet? Volných bytů k pronájmu jsou plné realitní servery, stačí si vybrat. Bydlení je dost, ale nebude bydlení LEVNÉ. už v 70.letech minulého století pindali komunisti, že je třeba stavět malé a levné byty. Kde ty byty jsou, jak to, že do dneška nestojí? Komunisti je nepostavili, kapitalisti taky ne. Pročpak asi? Protože to zkrátka a dobře NEJDE. A tlak bank na mladé, aby nebydleli u rodičů, ale do sdílených bytů nebo do nájmu je dost nechutný. Kdy jindy by si měli mladí našetřit na zalopžení rodiny, když ne u rodičů? Bydlení mají za pár šušňů, když rodičům přidají na jídlo a služby, tak můžou i dost našetřit. Každá kačka dobrá. Pokud teda honem nepodlehnou pindům o jakémsi mamahotelu.
Opatrně s tím zabavováním a napařením ohromných daní.
Nicméně je fakt, že takový byt využívá infrastrukturu a služby, které platí obec. Údržba chodníků, silnic, zeleně, dětská hřiště, hromadná doprava, školy atd. A to i v případě, že tam nikdo nebydlí, ta lampa stále svítí, chodník musí být uklizený, hromadná doprava musí mít rozumné intervaly, udává se 30 min. max., aby byla používána. Kdyby ne, byt ztrácí hodnotu. Další věc je, že když není nikdo v bytě hlášený, obec nedostane z rozdělení daní nic, ale o příslušnou část infrastruktury se stejně starat musí. Takže majitel neužívaného bytu se nechává dotovat sousedy.
V západní Evropě mají pro takové případy zvýšené daně pro neužívané byty, v USA zase vysoké daně (kolem 3% tržní ceny p.a.) z nemovitosti, takže držet si tam neužívanou nemovitost je dost luxus - ale zase za služby zaplatí obci, takže netahá peníze z kapsy sousedům, ten luxus si platí sám.
Jde jen o to, aby si každý žil a podnikal za své, ne za cizí. Ale to se u nás nenosí - tady pseudopravičáci spustí křik o socialismu a kdesi cosi. Což je pochopitelné, kdo by nechtěl, aby mu část nákladů platil soused, jim tento stav vyhovuje.
Takže otázka je, proč se tak neděje.
Protože je k tomu nic nenutí, nepotřebují peníze z pronájmu, protože nevyužitý byt nic nestojí a mnozí z nich z pochopitelných důvodů na sebe nechtějí nikterak upozorňovat. Situace, kdy poměrně úzká skupina lidí (převážně ze zahraničí) má (jediná) prostředky na to vykoupit prakticky celou roční výstavbu bytů, které pak ani dál nepronajímá, zkrátka vyžaduje nějaké omezení. Ale to se ve zdejší společnosti pomalu ani nesmí vyslovit. Například daň ve výši pořizovací hodnoty bytu by motivační byla, přičemž to nelze považovat za regulaci :-)