Hlavní navigace

Názor k článku Ceny bytů jsou na vrcholu, pokles musí přijít od xf - Jarmilo, tvůj popis je poněkud technicky nejasný, nicméně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 9. 2019 20:27

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Jarmilo, tvůj popis je poněkud technicky nejasný, nicméně vyplývá z něj, že stav byl nevyhovující již před výměnou sporáku. Asi.*
  Zapojení sporáku do zásuvky není vada. Z tvého popisu nejde poznat, co revizáku vadilo. Možná mu vadilo, že to byla běžná, t.j. 1f/16A zásuvka. Přičemž při zapojení varné desky je dnes běžná (nikoli obecně závazná!) hodnota pro 1fázi 32A, někdy i více. Takže mohu hádat, že ten kabel "dělala se nová větev z hodin" byl vícefázový, protože běžný jistič v bytě je 3x25A, a z toho 1x32A nedostaneš.
  Jen mi není jasné, co s tím mají společné "hodiny", tedy hádám že měření. Ale pokud tam něco plomboval, tedy práce PŘED měřením, tak asi navyšoval jistič. To ale nesouvisí s měřením, tedy pro tebe "hodinami". Ledaže... by třeba 1f měnil na 3f, ale to nejde z tvého popisu určit.
  Potom je zase otázka, pokud to předělával do 3f, tak proč. Také je možné, v panelákách ne neobvyklé, že je do bytu vedena jen 1 fáze. Tam by dávalo smysl navýšení jističe, s tím by mohl být spojený požadavek na nový (silnější) kabel.
  Zkrátka, když tam nebyla příprava pro připojení "sporáku", tak nejde mluvit o opravách, "rekonstrukcích", ani o tom, že by elektrika přestala vyhovovat technickým stavem a bylo nutno ji "předělat". Ty jsi platila "přístavbu", ne "opravu". Něco nového, co jsi do té doby neměla. Chápeš?

  (Mimochodem, když taková firma jako je BOSCH v montážním manuálu varné desky uvádí zapojení pro 1f a 3f, a ta deska je ve skutečnosti 1f, nebo 2f, tak to potom "není jednoduché úlohy", na tohle přijít.)

  ""Nájemník vám může byt poničit" - je rozdíl mezi schválně a běžným opotřebením."
  A co tím chceš říci? Běžné opotřebení "zničí" součást bytu obvykle za desítky let, je součástí nájmu. Vandalismus nájem nekryje a hradí ho původce škody.

  "Přechod na plynové domovní kotelny třeba u nás obec nechce povolit. protože u dálkového vytápění by se snížil počet odběratelů a tím zvýšila cena pro ty, co zůstali."
  Sorry jako, ale co s tím má co společného obec? Leda by byla majitelem/pro­vozovatelem zařízení, jež by bylo odpojeno. Potom se může odvolat ve stavebním řízení. Ale pokud je projekt a odůvodnění správně napsáno, tak jí to odvolací orgán shodí.

  " příbuzného třeba nepovolili tepelné čerpadlo, protože v době, kdy je větší zima, nemusí stačit a přitápí se pak elektrokotlem. Přitápění by ale nezvládla místní trafostanice. "
  Opět, špatný projekt, záměr, nebo šetřílkovtví. Tohle je technicky řešitelné. Ano, s teplotou klesá i účinnost TČ, a u těch levných je potom nutno topit přímotopem (topnou patronou v kotli)... Ale, s lepším - ale dražším TČ to nutné není. Kromě toho, lze spotřebu snížit zateplením, rekuperací atd., což sníží požadavky na příkon. Další možnost je opět si něco připlatit, a nebrat to nejlevnější - TČ do vzduchu. Potom nejenže nejsi závislá na okolní teplotě, ale navíc i provozně ušetříš. A omezíš problémy s hlukem.
  Znova, znova a znova: nejhorší je, když se nechce. Pohodlnější je druhé osočovat " jestli jenom prudíte."

  Ale víš co, tohle nemá cenu. Nejde o to, jestli já z tebe dělám blbce, to není mým úmyslem. Jen by bylo fajn, kdybys nad věcí přemýšlela, abys věděla jak funguje, a někdo z tebe nemohl toho blbce udělat. Ale nemám pocit, že o tohle máš zájem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).