Hlavní navigace

Názory k článku Cena energií poroste, začněte šetřit doma

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 1. 2008 10:09

  anonymní
  Možná že ve vyspělém světě to neplatí, ale pokud se bude šetřit elektřinou u nás (ale i vodou, plynem ...), tak v důsledku nižší spotřeby se musí stejně zdražit, aby byl udržen nemravný růst zisku. A je jedno, jestli je na trhu nějaká konkurence - vidíme to u benzínek, kde litr benzinu u jedné stojí 28 a u druhé bez 2 za 30.

  Co doma zkouším úsporné žárovky - je od nich méně vidět, i přes uváděný příkon (20 W = 100 W). O výdrži X tisíc hodin se můžeme také nechart jenom zdát. V konečném součtu svícení vyjde draho s úsporkami stejně jako s klasickou žárovkou. A dokonce při srovnávání značkových (Osram, Philips) s neznačkovými úsporkami to vyšlo nastejno. Ještě za socíku jsem používal Teslácké úsporky DZ - (bez závitu, zasazovací). Ty vydržely. Bohužel podnik musel být v rámci postkomunistické euforie zlikvidován a dnes značku Tesla používá úplně někdo jiný.

  Velkou položku nehraje ani tak svícení, jako vaření. A pokud si koupíte kus flákoty z letité krávy vydávaný a s cenou za mladý kousek a místo půl hoďky musíte vařit hodiny tři - to se pak hodiny točí ...
 • 21. 1. 2008 11:23

  Václav ŠPLECHTA (neregistrovaný)
  Já používám úsporné žárovky od doby, co mám vlastní byt, takže nemůžu porovnat, o kolik mám menší spotřebu. Přesto si myslím, že se úsporné vyplatí (vydrží mi cca 3 roky jedna). Rozhodně je však větší spotřeba při vaření (v mém případě spíš pečení). Ale proč s tímto argumentem kašlat na doporučení?
 • 21. 1. 2008 12:57

  anonymní
  Jestli zaplatíte méně za klasickou žárovku a více za spotřebu proudu nebo méně za spotřebu a více za úspornou žárovku. Finančně to vyjde téměř nastejno. Kromě toho jsem si všiml, že cena (nejen) úsporných žárovek jde nahoru rychleji než nám vláda přiznává výši oficiální inflace.
  Mě úsporné žárovky rozhodně 3 roky nevydrží. Většinou přesně rok a pak začne blikat či jinak vyvádět.
 • 21. 1. 2008 14:59

  Mex (neregistrovaný)
  Jestli ono to nebude tím, že inflace neznamená, že se jedna každá položka u jednoho konkrétního obchodníka změní právě o tolik.

  Sice jsem teď musel úsporku v kuchyni měnit po dvou letech, ale je fakt, že tam rozsvěcíme a zhasínáme častěji než jak by se mělo.

  Jo a trochu statistiky - počítám, že v kuchyni svítíme denně cca 3 hodiny. Dříve tam byla 1 klasická žárovka o 100W. Nyní je tam adekvátní úsporka o 20W. Rozdíl spotřeby v rámci jednoho roku činí tedy více než 80 kWh u jedné žárovky.
  Počítáme-li nějakou střední cenu za kWh na úrovni cca 4Kč, vyjde nám úspora 320Kč. I kdyby teda úsporka vydržela jeden jediný rok, tak při cenách kolem 150kč za kus jsme pořád ještě v plusu.

  V případě světla někde v obývacím pokoji, kde často nebývá jen jediná žárovka, ale spíše více slabších, ale kde se především svítí mnohem déle než třeba v kuchyni jde potom o násobky výše uvedené částky.

  A to je jen o penězích. Druhým a možná i důležitejším bodem je to, že kdyby v jednom větším městě o desetitisících domácnostech vyměnila 3 žárovky za 3 úsporné každá z nich, potom by při 3 hodinovém denním využití a průměru 60 W na žárovku mohla z celkové spotřeby ušetřit nějakých 75%, což obnáší ročně 1500MWh. Temelín sice toto množství vyrobí při 3/4 výkonu za hodinu, ale to se bavíme jen o jednom větším městě. Pokud bychom se bavili o více než 4 milionech domácností v ČR, můžete si tato čísla vynásobit 400x. A to jsme pořád jen u 3 žárovek na domácnost v využitím 3 hodiny denně a jen u domácností.
 • 28. 1. 2008 7:43

  anonymní
  Já mám bohužel také velmi tristní zkušenost s životností, takže vzhledem k tomu, že mi všechny "úsporné" zářivky vydrželi 3x-5x kratší dobu a přitom stojí 5x více, tak jsem došel k tomu, že se mi prostě nevyplatí. Moje celkové náklady jsou při jejich používání prostě větší... :-(
 • 28. 1. 2008 8:55

  Mex (neregistrovaný)
  Aniž bych vás chtěl obvińovat z nějakého vymýšlení, ale jste si opravdu svým tvrzením jistý?

  Mám zkušenost ze svého vlstního vnímání takových věcí - rupne-li mi žárovka, tak pokud se na stejném místě nestane totéž dvakrát za měsíc, nemohu dát "ruku do ohně" za to že vím přesně kdy jsem ji tam měnil naposledy. Taky jsem před vánocemi měnil hned dvě úsporky brzy po sobě, které tam "rozhodně měly vydžet dýl", ale když jsem si to přebral jak je to opravdu, tak mi došlo, že obě jsme na tom místě měli od chvíle, kdy jsme se v dubnu roku 2006 do současného bytu nastěhovali.

  Ovšem je tu ještě pořád druhé hledisko, které je ubíjeno čistě ekonomickým pohledem - ekologie. A tady je to jasné - příliš dlouho jsme žili levně neekologicky, aby pro nás najednou přechod na ekologičtější chování nemohl nic stát. A čím dýl to budeme odkládat, tím to potom bude dražší.
 • 21. 1. 2008 14:10

  Mex (neregistrovaný)
  A existuje vůbec něco, na co byste nenadával? Kde podle vás je "vyspělý svět"? např. v Německu? Nebo ve Švýcarsku? Jsem si naprosto jistý, že člověk vaší nátury by nadával na všechno kdekoliv na světě. A jestli ne, tak proč už za tím lepším nejdete? Víte, všechno má svůj rub a líc. A tak prostě platí: Kdo chce, hledá způsoby (třeba jak šetřit elektřinu) a kdo nechce (nebo neumí) hledá důvody (proč to nejde nebo proč se nemá cenu o to snažit)

  PS: A jestli nepoznáte flákotu ze starý krávy od mladého telecího, dobře vám tak.
 • 21. 1. 2008 22:40

  anonymní
  Jestli si představujete, že sníží-liobčané spotřebu a česko-zahraniční kapitalista na to reaguje zdražením, aby se dostal na své a nic dalšího pro zvýšení tržeb nepodniká, tak je to ODS-balkánský primitismus a opravdu s vyspělým zahraničímnemá nic společného.

  Jinak vy jste jak ti komunisti - když někdo něco kritizoval, něco se mu nelíbilo, tak ho taky chtěli vyvézt z republiky. Nevidím žádný rozdíl mezi rudou a modrou totalitou.
 • 22. 1. 2008 1:19

  jezevec (neregistrovaný)
  Panáček nevidí rozdíl? Rád vysvětlím:
  V rudé totalitě nemáte na výběr. Musíte chodit k volbám a v nich musíte volit předpřipravené kandidáty. Nemůžete sám být volen, pakliže nejste členem vyvolených. Nemůžete studovat kde chcete, nemůžete pracovat bez požehnání bolševika, nesmíte podnikat a nesmíte zaměstnávat. Nemůžete si koupit bydlení, nemůžete se ani odstěhovat, pakliže nechcete být zastřelen na čáře. Za vaše peníze si sto metrů za hranicema nekoupíte ani rohlik.
  V modré "totalitě" máte na výběr. Volíte koho chcete, třeba i sám sebe a třeba taky nikoho. Můžete studovat cokoli co zvládnete, soukromé i státní školy u nás i v cizině. Můžete dělat co chcete a pracovat kde chcete, třeba taky nikde a třeba taky v zahraničí - můžete podnikat v čemkoliv co umíte a můžete si zaměstnat kolikkoliv lidí kolik uživíte. Můžete bydlet kdekoliv si to můžete dovolit, a pokud nemůžete nikde tak vám stát dá z cizího ještě příspěvek. Vaše peníze jsou volně směnitelné a všechny karty vám platí po celém světě - takže pokud máte pocit nedocenění - celý svět je vám otevřen, a jeho část už nemá ani hranice. To neznamná že MUSÍTE emigrovat - ale že můžete. Několik set lidí za toto nepřiznané privilegium zaplatilo životem, takže bacha na nevymáchanou dršku!
 • 22. 1. 2008 8:09

  Radek (neregistrovaný)
  V červené totalitě jste k volbám nemusel. Vybíral jste z předpřipravených kandidátů jako nyní za modrého totáče. Volba prezidenta občanům tolik slibovaná a vyzdvihovaná se nekoná. Studovat se sice mohlo, ale v souladu s potřebami hospodářství. Dnes školy chrlí tisíce absolventů nemajících na trhu práce uplatnění nebo jsou pro ně vymýšlena neproduktivní, kancelářská místa. Řada lidí jde ze školy na pracák a k rekvalifikaci. Po rekvalifikaci může jít na další rekvalifikaci a tak stále dokola.I za socislismu se mohlo podnikat, ale v rozumných mezích. Soukromník by si i tehdá těžko postavil třeba automobilku a ani dnes nevidím rozdíl, zda je za názvem autombilky n.p., k.p., či a.s. či Odstěhovat jste se mohl - bylo to sice administrativně náročnější, ale šlo to. A tuhle jsem kousek za hranicema byl svědkem, že češi chtěli platit kartou - nešlo to, chtěli platit českými korunami - opět to nešlo. Koukali se na ně jak na povl, přitom donedávna jsme patřili do jednoho RVHP bloku. Nakonec odešli bez nákupu. Nebyl to sice ten váš rohlík, ale kus salámu, pečivo, sýr a nějaké nealko.

  Historii nepředěláte. Musíte argumentovat pravdou - třeba že bylo nedostatek žigulíků, Mototechny nám vnucovaly již tenkrát nejdoucí na odbyt předražené škodovky a kdo chtěl žigulíka, musel do pořadníku nebo dát úplatek. A dnešní příjemci úplatků jsou dnes váženými podnikateli a příznivci ODS, aspoň ti, co já z minulosti znám.
  A jak už to tady někdo napsal: jste jak komunisti - ti taky nevyháněli, ale doporučovali vystěhování těm, kterým se v republice něco nelíbilo a chtěli něco vylepšit. Takže opět držet ústa a krok ?
  Nepřesvědčil jste mne a tak i já tvrdím, že není velký rozdíl mezi současnou a minulou totalitou.
 • 22. 1. 2008 8:28

  Petr (neregistrovaný)
  Hezká demagogie. :-) Ale kdo nechce nevidí a nepochopí.

  Nicméně jeden zcela zásadní rozdíl nevidí jen slepý. A to je veřejné a svobodné vyjadřování názorů. Jestlipak by vám váš názor, který se nekryje se státní agitací, vyšel v nějakém věřejném médiu? Zveřejnilo by Rudé právo názor, že škodovky jsou "nejdoucí na odbyt a předražené"?
 • 22. 1. 2008 15:15

  Pan D. (neregistrovaný)
  Ano, kdo nevidí, nechce vidět...
  Nevím, jestli jste někdy četl Rudé právo, ale kritik škodovek tam bylo dost. A taky že tehdejší ředitel fabriky Zapadlo dával levně nebo zadarmo výkřiky techniky svým známým... Dnes je takovéto rozkrádání ošetřeno/legalizováno jako "sponzorství". Domnívám se, že jste zaslepen antisocialistickými teoriemi a antipatiemi a tak vše, co se kladného napíše o komunistech nebo Rudém právu, je demagogie, agitace atp.

  Napište si příspěvek, a pak ostatním, co nesdílí váš názor, zakažte psát své,názory, odlišné od těch vašich. Já můžu, ostatní ne ======== budete Mexi asi taky pěknej demokrat ... Jo, jen kdyby přizvukoval někdo vám, to by nevadilo, že se nejedná o ekonomicko-ekologickou diskuzi, jeho byste netípal a neposílal do pr.. VELKÝMI PÍSMENY / A P R O L O Ž E N Ě /

  Trocha slušnosti by neškodilo. Aspoň vidíme, co jsou zač ti "demokraté"
 • 22. 1. 2008 23:00

  Pan D. (neregistrovaný)
  Vážený plagiátore. Buďte tak laskav a vymyslete si nějaký vlastní nick. Vaše chování je infantilní a mírně řečeno nedůstojné.

  Děkuji

  Pan D.

  Jestli vám selhává fantazie, klidně vám vypomohu.
 • 22. 1. 2008 23:41

  Mex (neregistrovaný)
  Možná se v tom vy vyžíváte, ale mně připadá hloupé do všech témat plést svou antipatii k té nebo oné politické straně. Pak to vypadá asi takhle: Cože, tobě nechutná žvýkačka Pedro? No, ty seš asi hnusnej modrej pták. Nebo: Ty nerad posloucháš písničky od Anety? Tak to seš určitě zakuklenej komunista.

  A jinak, v čem se mnou nesouhlasíte? Že ten, kdo chce něco dělat, tak hledá způsoby, jak to lze dělat a ten, kdo to dělat nechce, ale stydí se přiznat, že to neumí nebo je jen líný, tak si hledá výmluvy a tisíc důvodů, proč to vlastně nejde dělat? Nebo že ekologické chování není závislé na ekonomické situaci jedince a že chceme-li něco změnit, tak nejjednodušší způsob je začít sám u sebe? Ano, mohu se mýlit, ale v těchto případech si jsem sebou hodně jistý a osobně neznám dost silné argumenty, které by tyto názory mohly vyvrátit. Jestli je ale znáte vy, prosím, přesvědčete mě.
 • 22. 1. 2008 9:47

  Mex (neregistrovaný)
  Pánové, tohle je ekonomicko-ekologická debata. J D Ě T E, P R O S Í M S E S V Ý M I P O L I T I C K Ý M I R U D O - M O D R Ý M I A G I T A Č N Í M I A A N T I A G I T A Č N Í M I K E C Y D O P R D E L E !!!
 • 22. 1. 2008 18:18

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  Podle stylu psaní bude pán vášnivý příznivec ODS, že? Kde nejde s námi, jde proti nám? Co mně to jen připomíná?
 • 22. 1. 2008 21:38

  Mex (neregistrovaný)
  Ne, pán není žádný příznivec a už vůbec ne modrých ptáků. Pána jen serou kecy, které všechno hážou tu na rudý, tu na růžový, tu na modrý, to podle toho, kdo to zrovna píše.

  A co vám to připomíná, to teda nevím. Ale popravdě řečeno, je mi to zhola jedno.
 • 22. 1. 2008 22:29

  Jarmila (neregistrovaný)
  I za totality byl výběr: bydlení jste si koupit nemohl, ale mohl jste si po odpolednách navlíknout montérky, plivnout do dlaní a makat. Něco jste se naučil a dost jste při tom ušetřil, řekla bych, že to vyšlo levněji než dnešní hypotéka. Navíc jste byl na čerstvíém vzduchu a měl jste zdravý pohyb, o posilování ani nemluvě. Po práci jste si zdrchaný dal s chutí jedno nebo dvě pivka. Dneska si platíte drahou posilovnu a pijete energetické drinky. Stěhovat jste se mohl, pokud jste sehnal bydlení. Při čekací době cca 20 let na státní byt jste byl rád za to, že jste mohl bydlet u rodičů, postavit si vlastní dům nebo bydlet družstevně, což zase znamenalo, že složíte zálohu na bydlení a odpracujete X hodin na povinné brigádě (tu mohl odpracovat i někdo jiný, ale za Vaše peníze, popř. jste dal o to větší obolus). Ba ani k volbám jste chodit nemusel. Pak Vás ale volební komise naháněla doma s urničkou, aby měla odvoleno na 100%, protože jen málokomu se stalo to, co třeba mně, že jsem nebyla zanesena do volebního seznamu a když jsem se k volbám dostavila, soudruzi nevěděli, co se mnou. Mile jsem se usmála a pravila, ať mi dají potvrzení, že nemůžu volit a já si půjdu stěžovat, že se mi tu upírá volební právo. I dali soudruzi hlavy dohromady, připsali mně do seznamu a při mém odchodu kdosi z volební komise prohlásil, že to teda bude pěkný prů*er, protože jim tak bude volit 105% oprávněných voličů a jak to budou vysvětlovat nahoře. Tak jsem se následně na protest zase nesečetla při sčítání lidu, protože se k nám nedostavil komisař a já se přece dodatečně nepůjdu někam hlásit, když někdo nedělal to, za co byl placen. Dneska je zase jiný bordel, tak si nevyberete.
 • 22. 1. 2008 9:43

  Mex (neregistrovaný)
  Co to plácáte?

  Máte typickou čecháčkovskou vlastnost - nadávat za všech okolností na všechno, ale žádná snaha o vlastní přičinění ke zlepšení a mě budete urážet přirovnáváním ke komunistům. Výborně!

  Nikam jsem vás nevyvážel, ale jen jsem se podivoval nad tím, proč tu zůstáváte, když tady nenajdete nic dobrého a všechno výborné vidíte jen za hranicemi.

  Já jsem na současnou vládu nasrán a považuji ji za bandu diletantů a prospěchářů, ale abych svou vlastní zemi šmahem přirovnával k Balkánu v jeho negativním slovasmyslu, toho jsem dalek.

  Nevím, jaké ekonomické vzdělání máte, abyste rozumněl zákonitostem monopolnílch, monopolistických a oligopolních struktur, které tak kritizujete (krituzují je i ekonomové, ale poněkud jinak než vy), ale kdybyste se o to více zajímal, tak byste zjistil, že nejde o chování poplatné pouze našemu maličkému trhu, ale platí v případě obdobného rozložení sil kdekoliv.

  Jo a k té spotřebě - je mi úplně u prdele, jestli kapitalista zvýší při snížení spotřeby cenu, aby si zachoval své zisky. Ekologické myšlení a chování s tímhle nemá nic společného. Nebo vám snad připadá převelice chytré a vůči budoucím generacím zodpovědné plýtvat vším jen v zájmu zachování nižší ceny za spořtřebovanou jednotku? Podle mého mínění je to zhovadilost prvního řádu.
 • 22. 1. 2008 14:44

  anonymní
  K Balkánu nás přirovnává i většina světa. Možná ne všichni politici, u kterých vítězí přetvářka, jen aby z nás něco dostali, ale běžní lidé na nás nehledí jako na vyspělý stát.
  Mne u prdele není, kolik za elektřinu platím. A ekologie se dá uplatňovat i při nižších cenách (možná i při menším zisku). To by si ovšem spolu s občany musel opasky utáhnout i managment. A plýtvá právě ten managment, běžní občané těžko. Tolik vůči budoucím generacím.
 • 22. 1. 2008 21:49

  Mex (neregistrovaný)
  Zajímavé, že tyhle řeči mají hlavně lidé, co nevystrčili čumák dál než za hranice okresu, ale "přesně" vědí, co se děje kde ve světě.

  No a co můžete určitě změnit? Chování managementu ČEZu nebo svoje vlastní chování? Já vím, ono je pohodlnější "omlouvat" svou neschopnost nebo pohodlnost třeba takhle: Ále, vždyť je to jedno, že já se chovám neekologicky. Já to přece sám nevytrhnu. A jiní se chovají ještě hůř.

  Ano, jiní se chovají hůř a mají větší podíl na negativních vlivech. To je jistě pravda. Jenže to je jen výmluva slabých. A i takoví jsou potřeba, aby si ti nejlepší z nás mohli říkat: Tomáši Alvo, přece nejsi takový srab jako on. Tak po dvoustý - tohle vlákno už to rozžhavení musí vydržet. .... A takoví posouvají lidstvo vpřed, ale k těm určitě nepatříte.

  Jo a tak hloupou výmluvu, jakou jste uvedl v posledním odstavci, to opravdu aby jeden pohledal.
 • 21. 1. 2008 16:25

  Nox (neregistrovaný)
  Zarovku musis umet vybirat. Ja mam ted nad sebou jednu, co uz sviti 5 let kazdy den ve frekventovanem pokoji, stala 300 Kc, je to 20W a nahradila klasickou 60W. Sviti lepe nez ta klasicka, ale 20W - 100W bych ji neveril.
 • 21. 1. 2008 11:14

  jabka a hrušky (neregistrovaný)
  jedním z důvodů proč v bohatých západních státech je nižší spotřeba energie na jednotku HDP je fakt, že se tamní výroba přesouvá za levnější cenou (a to nejen pracovní síly, ale i energií!) do levnějších JV evropských zemí.

  tzn. kdyby bylo Bulharsko zemí bank a úředníků, jako třeba Dánsko, Británie, Holandsko nebo Lucembursko, pravděpodobně by tam spotřeba energie byla menší taky, protože v průměru na vydělání 1 Eura své osobní "produkce" jeden klotový úředník u PC spotřebuje méně energie než jeden dělník někde v rumunské železárně.
 • 21. 1. 2008 13:25

  anonymní
  To je fakt, a taky tam málo topí, konkrétně ve VB je v bytech zima jako v márnici. 16-18 stupňů. Nikdy jsem tam nikoho neviděla pobíhat doma ve spodním prádle. Vždy tlusté ponožky, košile svetr nebo mikina. To samé děti ve škole, tam se taky klepala kosa.... Mimochodem, zaměřte se na to ve filmu, vždy jsou doma hustě navlečeni, tílko nosí jen Bruce Willis v Americe když zachraňuje letadlo...Já vytápím na 23-24 a neumím si představit, že nemůžu chodit v neděli po bytě v noční kolšili... ach jo
 • 21. 1. 2008 14:58

  El. (neregistrovaný)
  V britskych bytech a skolach je zima jako v marnici ne proto, ze by sporili za energii,ale protoze ty jejich byty nemaji vubec zadnou tepelnou izolaci - jednovrstva okna (kolem kterych to profukuju, ze nevite jestli nahodou nejste venku), steny se dvou cihel (na sirku).
  Kdyby byly britske domy izolovane stejne, jak jsou izolovane doy v cechach,tak by uvnitr meli bez problemu 22-24 stupnu a navic by temer nemuseli topit.
 • 21. 1. 2008 23:50

  Pavik (neregistrovaný)
  "Občané, šetřite s energií, plynem, vodou apod.., to co ušetříte bude samožřejmě výhodně prodáno, neboť nestačíme pokrývat poptávku a Vám to za odměnu v brzké době zdražíme - důvodů Vám nalžeme kolik chcete"
  NT(nenasytné tlamy)
 • 22. 1. 2008 9:05

  Ols (neregistrovaný)
  "Dánové umí s energií hospodařit. Vždyť k dosažení hrubého domácího produktu ve výši 1 000 euro potřebuje Dánsko desetkrát méně energie než Bulharsko."
  Mam pocit, ze dnesni pisalkove clanku nevi, co to je vhodne srovnani. Jinak by nikoho nemohlo napadnout srovnavat energetickou narocnost produktu deformovanou ekonomickymi aspekty. Proste a jednoduse srovnejte, kolik Dan a Bulhar potrebuje kWh na upeceni rohliku, vyrobeni srovnatelneho auta, uvareni hektorlitru piva a vytopeni kanclu pro jednu zadnici urednicke krysy. A pak mluvte o hospodarnosti nebo nehospodarnosti jednoho a druheho ...
 • 22. 1. 2008 10:12

  Mex (neregistrovaný)
  Ale vždyť o tom to je. HDP se vypočítává sčítáním vyprodukovaných hodnot. Jestliže tedy Dánové vyrábějí auta na modernějších linkách než Bulhaři a pečou rohlíky v modernějších pecích, díky čemuž na to spotřebují méhě energetických nákladů, potom jejich spotřeba energie na vyprodukvoanou jednotku HDP je nižší. Dalším důvodem je i to, že modernější zařízení dovoluje při stejných energetických vstupech vyrobit větší množství produkce a zvýšit tím i HDP.

  Pokud jde o ta auta - v Bulharsku nejsou firmy tlačeny k maximální efektivnosti, protože případé neefektivnosti vyváží úspora na straně dalších nákladů - třeba mezd nebo nižších cen energií a dalších vstupů. A bude jedno, jestli se jednáá o práci úředníků, pekařů nebo automobilek. Je celkem normální, že v případě vyrovnávání cen těch ostatních vstupů budou firmy s globálním rozsahem tlačeny ke snižování nákladů a to buď přesouváním výroby do jiných "levnějších" oblastí, což ale má své hranice především v dostupnosti kvalifikované pracovní síly. Takže další cestou je snižování nákladů třeba snižováním energetické náročnosti výroby, abychom zůstali u tématu.
 • 22. 1. 2008 11:24

  anonymní
  Prosím rozlišovat HDP (hr. domácí produkt) a HNP (hr. národní produkt).
  Jinak ale souhlasím, že západní země využívají mnohem modernější technologie a ty starší prodávají dál na východ.
 • 22. 1. 2008 12:34

  Ols (neregistrovaný)
  Proste a jednoduse. Melou se tady dve veci dohromady.
  Cislicka HDP si vyctu kdekoliv, ale zajimalo by me, jak je to doopravdy se spotrebou na vybrany balik vyrobku. Pak vyjde, ze Dan potrebuje 10kWh a Bulhar 15. A po par kouzlech to je 10-nasobek. Takze k cemu takove cisla?
  Me potom napada, kam by se asi zaradili Amici s temito nesmyslnymi vypocty ...
 • 22. 1. 2008 18:25

  Jarous (neregistrovaný)
  v práci si nabíjím mp3, mobil, baterie, notebook, doma po příchodu rozsvítím svíčku a televizi sleduji, jen pokud mi vydrží baterie ntb, rádio poslouchám přes mp3, z práce si přivezu kanystr s vodou na běžné použití - kafe, atd. Samozřejmě se v práci při příchodu a odchodu osprchuji. Topí mně sousedi, byt mám prostřední. Jen mi vodárny napálili paušál na vodoměr, protože mám malou spotřebu vody, ale to ještě utáhnu. Když se chce, tak to prostě jde. :))))
 • 22. 1. 2008 21:54

  Mex (neregistrovaný)
  To je sice zajímavé pro vaši peněženku, ale ekologicky naprosto nepřínosné. Z hlediska energetické bilance je jedno, kde energii spotřebováváte.

  Ovšem takový život musí stát za pěkné .... A to si ani nechci představovat, jak to vypadá u vás s úklidem, praním, mytím nádobí.
 • 22. 1. 2008 22:38

  Jarmila (neregistrovaný)
  Jednoduše: meje se v potoce, strká tam i prádlo a nádobí a bere tam vodu na vytírání. Když má dovolenou, tak se pro změnu meje v rybníce. Topí si žhavými mozkovými závity, svítí svatojánskejma muškama a dětem hraje po večerech pimprlové divadlo. Aspoň má romantiku a je na zdravém vzduchu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).