Hlavní navigace

Názory k článku Bylo socialistické podnikání zlatým dolem?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 11. 2019 9:48

  Občasný diskutér (neregistrovaný) 141.228.106.---

  Moc pěkný článek, děkuju!
  Pamatuju si jak to bylo za komunistů pokřivené a v tehdejším podnikání uspěli jen křiví -editováno- a byla to norma. Ne že dneska by to bylo čisté ale oproti tehdejší době je to paráda. A to říkám i s tím že nám vládne estébák a -editováno- podnikatel Babiš, na hradě sedí ožralý ruský agent a majitel drahých koní pan K. nás tahá do čínské řitě aby mu tamní komunisti povolili lichvářské půjčky - i tak je to desetkrát lepší než za těch -editováno- komunistů.

  8. 11. 2019 11:26 upraveno moderátorem, důvod: Vulgarismy.
 • 9. 11. 2019 7:55

  pepa (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Souhlasím s vámi, že za bolševika uspěli hlavně křiví, což se potvrdilo po roce 89, kdy drtivá většina těchto "podnikatelů v masně, zelenině, hospod" se vůbec nechytila. V další části vašeho příspěvku nerozumím tomu, jakou souvislost s tím mají Zeman a Babiš. Jednak přes 90% dnešních podniků jsou soukromé a Zeman s Babišem na jejich rozhodování mají nulový vliv, jednak Babiš byl za totáče v Maroku a se zelináři, masem a hospodami měl kontakt leda na dovolené v ČSSR po dobu několika týdnů v roce a Zemana stíhala StB za protirežimní aktivity. Dnešní pomlouvačná kampaň proti Zemanovi a Babišovi pochází hlavně od politických stran, které prohrály v posledních volbách a nemohou to vydýchat. Mně, apolitické osobě jsou oba ( Zeman a Babiš) ukradení, zrovna tak, jako celá pražská kavárna.

 • 12. 11. 2019 7:45

  aster (neregistrovaný) 93.99.152.---

  U nás je zahradnictví, které fungovalo za totáče a funguje pořád. Je to rodinný podnik a makají všichni a ne málo. Otázka je, komu člověk, jako vy, říká křivák...další otázka je, co vy o tehdejším podnikání doopravdy víte - moc toho nebude, co? Plivat na někoho je snadné - hlavně na anonymní diskuzi - v reálu byste chytil po držce.

 • 8. 11. 2019 9:38

  uřt (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  nějak mě to přestalo bavit číst když jsem zjistil, že popisuje jak to bylo v maďarsku, těšil jsem se na článek o našich hospodách a rádoby podnikání za socíku u nás, jak si kdo a nakradl a tady popisujete nějakého maďara z knihy, dál jsem to už nechtěl číst. Přitom o našich hospodských za dob komoušů kolik se napakovali , jak obírali... to by byl zajímavější článek.

 • 8. 11. 2019 11:28

  Jarmila (neregistrovaný) 5.30.92.---

  Ono to by,lo dost podobné.. Pamatuju na ta nařízení: manželé nesměli dělat v provozu, kdy by jeden z nich nadřízeným toho druhého. Jak to udělat třeba na horské chatě, kde byly třeba jen dvě rodiny, to nikdo nevěděl. Hospodský třeba nesměl kupovat alkohol v krámě, protože tem byl levnější. Dělalo se to tak, že hospodský měl "erární" láhev rumu, která musela být opatřena razítkem, a do ní doma přelil rum, koupený v krámu, načež ji opět přinesl do hospody. V hospodě být nesměla, kdyby mu přišla kontrola, lítaly by velké flastry.
  Další čachry dělali třeba zelináři, řezníci, kvalitnější maso nebo zelenina bývalo tzv. podpultové zboží, takže jen pro někoho, obvykle za úplatek nebo protislužbu.
  Ono se leccos dělalo všude. Ve strojírenské fabrice chlapi po práci na koleně svařovali třeba sekačky, poháněné vrtačkami, protože sekačky se normálně nevyráběly. Kdybyste viděl tehdejší malotraktory na vesnici, protočily by se vám pad těmi "puzlle-skládačkami" panenky. To byla přehlídka invence, vyrobené z náhradních kovošroťáckých dílů!

 • 8. 11. 2019 17:30

  petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

  Dnes je podpultové zboží často to, které je "v akci", které z prodejny rychle zmizí (pokud se na ní vůbec objeví - některé zboží se občas objeví asi pouze v letáku). Rozdíl je v tom, že dříve byl nedostatek toho dražšího, dnes toho levnějšího. Dříve lidé měli peníze, ale nebylo za co je utratit, dnes peníze většinou nemají (např. v řadě regionů), shání to nejlevnější, zpravidla bez ohledu na kvalitu. Kontejnery s odpadky a prošlým či napůl zkaženým zbožím u obchoďáků jsou střeženy lépe než banky, přesto se mezi prostým lidem vždy najde někdo, kdo od nich nějak získá klíč (často se o něj mezi tímto lidem svádí i boj plný intrik). To je realita dneška, ale ne pro všechny (co se píše v článku a v příspěvcích také tehdy nebyla pravda pro všechny).

  Konfucius v Číně pravil (už je to dva tisíce pět set let), že v dobře spravovaném státě je hanba být chudý, zatímco v špatně spravovaném státě je hanba být bohatý, či zastávat úřad. Já vím, Čína je dnes fuj fuj. Ale na místě úředníků s platy daleko nad průměrem, např. soudců, státních zástupců, a mnoha dalších, by mi dnes opravdu byla hanba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).