Hlavní navigace

Bude potřebovat Španělsko pomoc?

12. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si analýzu hospodářského a finančního vývoje od Martina Lobotky z Komerční banky

Zdá se, že nám začíná oblíbené kolečko odmítání spekulací o pomoci ze strany EU – tentokrát v hlavní roli se Španělskem. Včera to načal mluvčí EK, když prohlásil, že Španělsko nebude potřebovat prostředky ze záchranných fondů na rekapitalizaci svých bank. Jen připomeňme, že o rekapitalizaci mluvil den před tím šéf španělské CB. A moc jiných zdrojů, kam si dojít pro kapitál asi k dispozici nebude. Na trhu to půjde těžko, a španělská vláda sama nemá z čeho brát.

Člen ECB B. Coeure se pozastavil nad reakcí trhů, vzhledem k reformnímu úsilí španělské vlády ji považuje za neopodstatněnou. Berme to spíš jako snahu o uklidnění než objektivní hodnocení. Pravdu má ale v tom, že ECB má stále k dispozici SMP, který v poslední době nevyužívala.

Od včerejška už také známe další datum, který slibuje minimálně nervozitu na trzích. Řecký premiér Papademos vyhlásil volby na 6. května. Podle průzkumů výrazně posílí strany, které byly a jsou proti úsporám dohodnutým v rámci posledního záchranného balíčku. Ztrácet naopak budou ty, které drží stávající technokratickou vládu. Je zřejmé, že výraznější úspěch těch prvních trhy nepotěší.

dane_z_prijmu

Podle neoficiálních zdrojů BoJ chystá na svém nejbližším zasedání (27. dubna) další uvolnění, konkrétně další nákup vládních bondů. Důvod je zřejmý – cílování inflace 1%, které si nedávno předsevzala. Ta se zatím pohybuje kolem nuly. Prezident atlantského Fedu D. Lockhart reagoval na spekulace ohledně QE3, které se opět rozvířily po slabých pátečních číslech z trhu práce.

Podle něj jsou zatím předčasné. Oživení americké ekonomiky zůstává dále křehké, pro další stimul by ale muselo dojít k dalšímu zhoršení, což se – i navzdory slabším datům z trhu práce minulý pátek – neděje. Index EMI (od HSBC), kompilován na základě indexů nákupních manažerů, včera ukázal, že tempo růstu by v 1Q12 mělo být od léta minulého roku nejrychlejší – proti Q3 i Q4 urychlily sektor služeb i výrobní sektor. Tohle je dobrá zpráva – právě toto se zrcadlí ve vývoze ČR (jediný faktor, který v letošním růstu pomáhá). Slovenský průmysl v únoru překvapil silnějším než očekávaným růstem – 8,4%, zejména díky poptávce po automobilech. Průmysl rostl i meziměsíčně po sezónním očištění. I to je další náznak toho, že ekonomiky vázané na Německo se od konce 1Q12 můžou vrátit k rychlejšímu růs­tu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).