Hlavní navigace

Názor k článku Bude generace Y bydlet ve stanech? Hypotéky zlevňují, ale lidé na ně nemají od anonym - To je mix několika faktorů: 1. Vesnice se vylidňují....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 9. 2019 17:05

  bez přezdívky

  To je mix několika faktorů:

  1. Vesnice se vylidňují. Nebavíme se o vesnici 30km za Prahou, ale třebas o okolí Kyjova, Opavy, Chebu apod. (zdravím do Žarošic). V těch domech dříve bydlely dvě generace a velké rodiny, dnes tam bydlí jen starší rodinný pár nebo to slouží jako chalupa, kam dojíždí někdo z města.
  2. Zmizely byty nejnižší kategorie - podmáčené krcálky bez tekoucí vody. I v malých městech typu Kladno to byly tisíce "skoro" bytů ve čtvrtích, které se bouraly už od konce sedmdesátých let.
  3. Dnes spolu nežije více generací. Dříve to bylo běžné, dnes je to spíše výjimka. Obzvláště na vesnicích je to obrovský skok, ale i ve městech se to děje. Za komunistů bylo běžné, že v 3+1 bydlel tatínek, maminka, dvě děti a babička. Nebo tatínek, maminka, dospívající dítě a dospělý syn se svou přítelkyní/man­želkou, občas už i s vlastním dítětem. A čekalo se, až v pořadníku dojde řada a mladí se budou moc odstěhovat. Prarodič pak byl přistěhovaný proto, že sám by platil obrovský nájem díky penále za nadbytečné metry, zatímco takhle naopak mají nárok na větší byt.
  4. Singles. Upřímně, tohle je z bytového hlediska problém. Sdílené bydlení ho zatím efektivně tlumí, ale problém to bude. Obzvláště u věkové skupiny 50+ nám singles přibývají příliš rychle - děti dospěly a odešly, rodiče se rozvedli a teď každý bydlí sám a do nového vztahu se neženou. Rostoucí kategorií jsou i matky samoživitelky - společnost už je tolik neodsuzuje a s tím, jak bohatneme, už to není ekonomická sebevražda.
  5. Plno bytů se pronajímá studentům. Máme totiž mnohem více studentů VŠ a koleje pro ně nestačí. Třebas na Brně je to znát dost - více než desetina bytů je obývána studenty.

  Pokud to porovnáte s dobou před 100 a více lety, pak je ještě obrovský rozdíl v počtu dětí. Zatímco dnes rodina znamená 1.8 dospělého + 1.5 dítěte, tak před 100 lety to byli 2 dospělí + 3 děti. To samo o sobě znamená, že tehdy stačila polovina bytů/domů. Vlastně ještě mnohem méně, protože bod 3 uvedený výše platil také.

  Některé problémy se časem utlumí samy - díky nižšímu počtu dětí se opravdu bude stávat (a už stává), že člověk zdědí nemovitost ve chvíli, kdy už sám nějakou má. Už dnes se to děje, jenže se to obvykle ztratí díky tomu, že se z domu na vesnici po prababičce udělá chalupa, kam se jezdí na víkend. Prodat to dost dobře nejde a i při ceně pod milion Kč chvíli trvá, než se někdo najde - a obvykle je to jen další měšťák, co má peníze na rekonstrukci a chce z toho mít chalupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).