Hlavní navigace

Názor k článku Bude generace Y bydlet ve stanech? Hypotéky zlevňují, ale lidé na ně nemají od Jenda - > K tomu prvnímu: to není možné, trh...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 9. 2019 16:23

  Jenda

  > K tomu prvnímu: to není možné, trh saturovat levným bydlením v dostatečném počtu.

  Ale jo, to chápu. Mě spíš zajímalo, jak se to může prakticky řešit. (dneska se to řeší tržně cenou) Můžu třeba zvýhodňovat mladé rodiny, ale moc víc mě nenapadá, abych pak nemohl oprávněně křičet „o protekci, zkorumpovanosti“.

  > Současný stav, kdy na trh pouštějí jen omezený počet bytů s velkou ziskovostí je pro ně naprosto vyhovující. Jde o to, aby se objevilo něco, o čem se u telefonů mluví jako o "čtvrtém operátoru".

  Proč ještě „čtvrtý operátor“ nepřišel? Na rozdíl od mobilních sítí, kde je potřeba získat v aukci kmitočty a postavit celorepublikovou síť za desítky miliard, může stavět doslova každý za tisícinu ceny, a sám výše píšeš že získat stavební povolení není nic extra složitého.

  > Ve skutečnosti je to jen marketing developerů, jehož úkolem je je udělat je hezké navzdory vysokým cenám: to my nic, to ten zlý stát, my bychom vám snesli modré z nebe, nebýt toho zlého státu.

  Ne, naopak. Stát rozhoduje, co povolí kde postavit, a má po developerech vynutit minimálně v obytných čtvrtích určitý podíl středně- a low-costových bytů. Pak by teprve mohli říkat jak se ten stát zlý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).