Hlavní navigace

Názor k článku Bude generace Y bydlet ve stanech? Hypotéky zlevňují, ale lidé na ně nemají od P2010 - Do Německa jezdím často a znám tam již...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 9. 2019 9:03

    P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Do Německa jezdím často a znám tam již plno místních a mohu říct, že si ho tu trochu moc idealizujeme. V těch vesnicích bydlí především staří lidé v již neproduktivním věku, kteří mají přece jen lepší důchody, než u nás. Mladí lidé utíkají do měst úplně stejně jako jinde. Rozdíl je v tom, že v ČR je prakticky jediné velké město kde se něco děje a to je Praha. Kulturní akce, sídla firem a pracovní příležitosti jsou centralizovány jen do Prahy, zbytek paběrkuje někde mezi Brnem a Ostravou, ale stále to není "dobrá adresa".

    V Německu (ale i v Polsku) to není tak, že by všechno byl jen Berlín a pak nic. Je to rozložené do více měst, která jsou si rovnocenná. Ohledně bydlení tam nikdo není tlačen do nesmyslné hypotéky, aby nakonec možná bydlel ve vlastním, naprostá většina bytů se pronajímá. Situace v Berlíně je samozřejmě špatná, proto mladí lidé odchází například do Lipska, čtvrť Connewitz je takový nový hipsterský Berlín :-) To že nejsou uvázáni na celý život zbytečnou hypotékou na jedno místo, jim to snadno umožňuje. Tady se dlouhobý nájem bere stále něco jako podřadné bydlení pro "socky", což je směšné a většina pronajímatelů (často amatérští spelukanti) si svým přístupem takové problémové nájemníky přímo vyhledávají.

    Dokud města nezačnou stavět byty k nájmu, například ve Vídni (která byla opět vyhodnocena jako nejlepší město k životu) vlastní město 60% všech bytů, tak se nic nevyřeší. U nás by se z toho voliči primitivní jednobuněčné volnorukotrhové pravice asi zbláznili, ovšem výsledky nelze popřít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).