Já si vzpomínám že jednou takdle mámě rušili dovolenou. A víte co udělali když jsem oznámil doručovateli že máma není doma a nebude (odmítal jsem to převzít protože to nebylo pro mě, nikde jsem mu to nepodepsal) řekl že to jeho problém není nalepil na schránku doručeno a zdělil mi doručeno! A v práci pák mámě vysvětlili že tímto došlo k nějaké fikci takže porušila něco v zákoníku práce a měla druhý den nastoupit do práce. Nikdo nezohledňoval že v tu dobu byla na opačné straně světa..
A proc proboha poskytujete natolik presnou adresu pobytu, aby vam mohli poslat telegram, zavolat do hotelu nebo treba prijet osobne? Ja proste jedu do Egypta nebo na Korfu, a tim to zvadlo. Pokud musite hlasit presnou adresu, asi se uz predem nekdo pripravuje, ze vas s pozitkem bude odvolavat.
Měl bych dotaz k proplacení výdajů, když nás jede víc, zaměstnavatel by mi zrušil dovolenou a ti ostatní kvůli tomu také nemohou jet (jsem jediný řidič a dovolená je závislá na autě, bez něj se nelze dostat do požadovaných míst), musí můj zaměstnavatel proplatit stornopoplatky, letenky ap. všem ze skupiny?
Podobny dotaz. Jak je to s proplacenim u rodiny? Prece kdyz zrusi zamestnavatel dovolenou jednomu z partneru nebo rodicu nemuzete cekat ze ten druhy pojede sam nebo zbytek rodiny bude hlidat jen jeden z rodicu kdyz to byla rodina dovolena?
Jak je to s pozadavkama na proplaceni dovolene v pripade ze jede skupina, par, rodina a zamestnavatel zrusi dovolenou nebo odvola z dovolene?
chápu to tak, že zaměstnanec se skupinou dalších lidí odjede na dovolenou, kde mají již placené třeba ubytování s příslušenstvím. zaměstnavatel ho odvolá, on se vrátí dříve, ale jelikož je řidič a odjede svým vozidlem, ostatní členové skupiny se musí dostat domů na vlastní náklady, třeba letadlem, ačkoli původně měli v plánu jet zpět opět společně. nebo odjet z dovolené dřív společně s řidičem. tady je asi řešením nezvedat telefon a nereagovat na SMS. pokud by byla dovolená zrušena před odjezdem, je to asi problém ostatních, sehnat si náhradní dopravu.
Myslel jsem to tak, že letím např. na 2 týdny do USA, kde si půjčíme auto a 2 týdny jedeme po USA s ubytováním každý den jinde. Při zrušení mojí dovolené by to tedy znamenalo uhrazení zpáteční letenky do USA pro všechny, uhrazení všech ubytování (placeno předem a nevratné) a stornopoplatky za půjčení auta. Tak zda všechny tyto náklady pro všechny členy skupiny je zaměstnavatel povinnen zaplatit.
Dle mého názoru ano. Zákon hovoří o povinnosti „proplatit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.“, bez omezení, že musí jít o náklady týkající se přímo zaměstnance. Musí jen vzniknout jako přímý důsledek odvolání z dovolené (či změny data). To je v tomto případě splněno.
Také mě zaměstnavatel zkoušel odvolat z dovolené. Druhý den po příjezdu mi nebylo dobře a nastoupil jsem do pracovní neschopnosti. Po uzdravení jsem šel za šéfem s větou, tak vidíte , že to beze mne nakonec šlo a začal s ním projednávat nový termín dovolené.
Od té doby mi dovolenou nikdo neměnil.
Myslim, ze je dost smutne, kdyz clovek, aby byl druhou stranou primerene respektovan, je nucen zachovat se jako pekna kurva, jinak s nim bude vytirano.
Leccos to vypovida i o druhe strane, ktera si takove chovani
1) vynucuje a za 2) jedine takoveho, kdo se jako kurva prokaze, respektuje.
Zaměstnavatel vám samozřejmě dovolenou proplatit NESMÍ (leda v případě ukončení prac. poměru). Pokud vám dovolenou nenařídil, tak tu loňskou (předloňskou...) můžete po 1. červenci čerpat dle svého, viz dřívější příspěvek. Nárok na dovolenou nezaniká, takže se vám za ty roky opravdu nasčítává.
Je to složitější. Nárok sice nezaniká, ale také se obecně nic nenasčítává. Zákon totiž přikazuje tu dovolenou vyčerpat do konce následujícího roku. Dovolenou můžete dál než jeden rok převést jen z přesně stanovených důvodů, což je pracovní neschopnost, mateřská a rodičovská.
Převod dál než do dalšího roku je tak prakticky bez výjimky jen slib zaměstnavatele, že vám příští rok tu dovolenou dá. A vy mu tím naopak slibujete, že ho nenabonzujete za to, že jste dovolenou nevyčerpal. Zákoník práce sice říká, že nárok nepropadá, ale také přesně vymezuje situace, za kterých se převádět smí.
Slovy naší mzdové účetní: pokud pán opravdu na té dovolené nebyl a zaměstnavatel nemá důkazy o tom, že byl (viz výplatní pásky), pak je v jeho nejlepším zájmu pána okamžitě poslat na čtyři měsíce dovolené, protože je v obrovském průseru. Porušil totiž skoro jistě zákoník práce, který takový převod (z jiných než vyjmenovaných důvodů) nedovoluje. A problém je to o to větší, že ho nemusí žalovat zaměstnanec. Na obrovský flastr stačí, kdyby na to přišla kontrola z inspekce práce. Klíčové je právě to, že zaměstnanec nemá právo udělit zaměstnavateli souhlas s převodem dovolené. Zákon to ani jedné ze stran nedovoluje.
V praxi se to obchází jinak. Zaměstnavatel a zaměstnanec udělají ústní dohodu, že zaměstnanec oficiálně půjde na týden na dovolenou, ale ve skutečnosti bude fyzicky v práci a pracovat. Do evidence i na výplatní pásku se napíše, že zaměstnanec byl na dovolené. Zaměstnavatel pak buď vyplatí zaměstnanci nějaký předem dohodnutý bonus ke mzdě, nebo se do nějaké tajné evidence zapíše, že zaměstnavatel dá o to více dovolené v příštím roce. Oficiálně tedy k čerpání došlo a není co převádět. Firma ale riskuje, že o tom bude mít zaměstnanec důkaz, zaměstnanec naopak riskuje, že mu firma nakonec nic nedá.
Na dovolenou máte zákonný nárok.
K lékaři máte chodit mimo svou pracovní dobu, v pracovní době pouze v případě nemoci nebo pokud ošetření nelze zajistit v mimopracovní době.
Neškodilo by, kdybyste si přečetl Zákoník práce, ale obávám se, že při Vašich znalostech češtiny byste mu stejně nerozuměl.
Nemusí chodit mimo pracovní dobu. V odůvodněných případech může i v pracovní době, jen na dobu nezbytně nutnou. Samozřejmě na kontrolu k zubaři musí mimo pracovní dobu, ale pokud jde někdo na specializované vyšetření, tak tam to neplatí. A taky záleží na vzdálenosti cesty k lékaři
Placená dovolená v dnešním rozsahu je prverzita....podívejte se na USA a na Japonsko. Ve smlouvě má, že budu pracovat a kolik za to dostanu zaplaceno. Kdo není schopen a ochoten pracovat alespoň 10 hodin denně, tak je to lempl. Už jenom to, že je 5-denní pracovní týden. Sám jsem zazžil i 6-denní pracovní týden a lidi to kupodivu přežili, jenom nebyli líní jako dnešní generace. Dnešní zákoník práce pouze podporuje nemakačenky. Obávám se, že odborář bude za chvíli sprostá nadávka (a oprávněně). Pravdu měl Raším se svým heslem "Pracovat a šetřit".
to se mně jednou stalo . Ležím si tak u moře a v tu ránu mi zvoní mobil. volal Šéf. zvednu to a slyším "Ráno budeš na značceee!!! Došla zakázka!!!!" tak říkám "J.báááááát!!!" a už jsem se tam v životě neukázal. ... ... Kéž by. Řek jsem "Ano pane, ano samozřejmě. Jak si budete ráčit. ano ano. služebníček" a šel si sbalit věci na pokoj.
To je o přístupu zaměstnavatele.
Stalo se to u nás. Pozice, na které jsou dva lidé. Jeden na dovolené s rodinou, druhý skončil s nějakou nemocí v nemocnici. Firma toho co měl dovolenou odvolala, přiletěl z Řecka do druhého dne. Co firma udělala:
1. Zaplatila zpáteční letenku celé rodině
2. Uhradila celou cenu, co stála ta dovolená
3. Dala tomu člověku extra dny dovolené navíc
4. Vyplatila mu nějaké jednorázové odškodné (to nevím kolik, ale kluk říkal, že mu to zaplatí další dovolenou)
Takže to není jen o právu zaměstnavatele to udělat. Je to i o tom, jaké z toho umí vyvodit důsledky pro sebe. Měl by se k tomu postavit čelem a spočítat si, kolik chce dát jako odškodnění. A pak to porovnat se škodou, která vznikne, když neodvolá. Navíc jsem žil v domění, že body 1 a 2 musí firma udělat ze zákona a že i na bod 3 je tam nějak pamatováno.
Se svým soukromým telefonem si můžete dělat, co chcete. Můžete ho i nemít, můžete na něm mít trvale zablokovaného šéfa, prostě, co se vám zlíbí. Jiný je to asi se služebním telefonem, ale předpokládám, že pokud máte pevnou pracovní dobu a nedržíte pohotovost, tak nemusíte zvedat ani ten.
No my dostáváme před dovolenou prémie a ještě příspěvek na dovolenou. Dovolenou si plánujeme tak, abychom se s kolegy nepřekrývali. Nemáme žádný problém. O práci dovolenkáře se rozdělíme. Pokud to tak nemáte, tak věřte, že asi pracujete ve špatné společnosti. Slušný zaměstnavatel s Vámi vyjebávat nebude.
prd platne je to tehdy, kdyz chcete dovolenou na urcity termin , protoze vam presne na nej sedi vami vybrana dovolena. Ale zamestnavatel s nim nesouhlasi a jako na potvoru vam da schvalne termin presne po a nebo pred. To je pak clovek tak znechucen, ze ta jeho dovolena nevysla, ze kolem sebe seka blesky. Takoveho zamestnavatele prohodit oknem. Protoze nekdy sehnat dovolenou az po te, co vam byl schvalen nejaky termin, je uz treba pase, úac ta dovolena je pryc. A zase naopak kdyz vdanou dobu proste nesezenete to co chcete. Toto nastesti neni muj pripad, ale souseda
Dnes se objednává dovolená rok dopředu a vlastně hned při odjezdu z dovolené zase na další rok takže na nějaké plánování je hodně málo prostoru .Myslím v určitých hodně navštěvovaných destinacích a to bohužel hlavně v doma v Čechách.Objednat chatu někde u vody v dubnu už vlastně nejde neboď je vyprodáno.
Pravda, loni jsme se prvně dostali do jednoho kempu v Českém ráji a na letošek jsme si jí rezervovali ihned při odjezdu. Jinak nebyla šance, muselo by se čekat až jim někdo odpadne. Co měn ale potěšilo, nechtěji kemp rozšiřovat ani tam cpát další stany mezi chatky ačkoliv by se tam vešlo mnohem víc lidí, prostě to chtěji nechat jak to je (hezky a nepřeplácaně).
Co je to za blbost, že nárok na dovolenou vzniká až po 60 dnech? Pokud se nemýlím, pak těch 60 dnů je jen mez odkdy se nárok počítá jako 1/12 za odpracovaný měsíc. Pod 60 dnů se počítá jako 1/12 dovolené za každých odpracovaných 21 dní.
A dovolenou lze poskytnout i po týdnu zaměstnání (a víceméně klidně i první den zaměstnání), pokud se na tom zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou (a na termínu dovolené se stejně zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout musí, když termíny určuje zaměstnavatel) - jen je to dost nestandardní - kdo by přišel (s vyjímkou opravdu nečekaných situací) hned po nástupu do zaměstnání s tím že potřebuje zmizet...
Kdo nesouhlasí? A s čím?
par 212:
1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku...
2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok...
par 214:
Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Ustanovení § 212 odst. 1 věty druhé platí i zde.
Tolik zákoník práce (výtah). Nějaký problém s porozuměním danému textu???
Bohuzel z textu podle meho zamestnavatele vyplyva, ze pokud jste lyzar a chcete jet na tyden v zime lyzovat, tak si o tom tak akorat nechte zdat, protoze v prosinci, lednu, unoru a breznu vam ji zamestnavatel neda (presto ze v lednu az breznu neni moc prace).
V prosinci musi byt prace za cely mesic a inventury navrch hotove do 20. neb pak je narizene volno pres vanoce, takze si tydenni dovolenou z provoznich duvodu jindy v prubehu prosince dost dobre vzit nelze (jen pres Silvestra kdy je vsude plno a pribuzenstvo ocekava rodinnou ucast a ne ze si demonstrativne pojedete na mimoradne drahou lyzovacku, abyste se s rodinou nevideli).
No a v lednu, unoru a breznu nemate jeste podle zakoniku a vykladu meho zamestnavatele odpracovano dostatek na vybrani tydne dovolene, takze taky nic.
Dovolena z predchoziho roku se neprevadi (dle interniho predpisu pouze v opodstatnenych pripadech z velmi zavaznych duvodu - coz soukrome zajmy zamestnance nejsou).
Pracuju na zam. pomer na full time smlouva na dobu neurcitou.
Abych pravdu rekla, text je mi vcelku jasny, ale presto tomu nejak nerozumim.
Bohužel, rozhoduje zaměstnavatel.
Standardně je možné čerpat dovolenou "dopředu" pokud je rozumný předpoklad, že si to dovolenou v průběhu roku vysloužíte (blbost dávat v lednu někomu 14 dní dovolené, pokud k poslednímu lednu končí v zaměstnání - pokud nedobírá dovolenou z loňska). Ale pokud je zaměstnanec na dobu neurčitou, v zaměstnání je už pět let a nevypadá to že by měl skončit, není důvod mu tu dovolenou v lednu nedat. Zvlášť pokud jako zaměstnavatel vím, že je tam stejně jen "do počtu". I v případě, že zaměstnanec nakonec skončí dřív než si vysloužil již vybranou dovolenou, dá se to doúčtovat aby na tom zaměstnavatel ani zákon nebyli poškozeni a každá slušná mzdová účetní to umí.
Je Vaše volba, zda tam pracujete nebo ne. Každá mince má dvě strany.
Rozhodně ZP nenařizuje dovolenou vybrat v daném roce. Ten převod je celkem jasně určený.
U nás jakýsi interní předpis "vyber letos" také zkoušeli, ukázalo se to jako nepraktické.
Oni mají právo rozhodnout o dovolené, my (všichni) máme právo odejít z nepoužitelné a nepoučitelné firmy.
Což osobně zrovna po deseti letech dělám. Ne kvůli dovolené, ale kvůli jiným nesmyslům. Nějak ubyly plusy.
Hodně štěstí.
Nevím co by to muselo být tak závažné aby mi zaměstnavatel volal na dovolenou abych se dostavil zpět do práce.
Platil mi cestu zpět a nějaké ty výdaje k tomu. Buď čistě z hloupostí anebo prostě mám peníze tak si to můžu dovolit... To si nemyslím,to by mělo být dávno za námi nebo ne?
Plánování, predikce, zápisy a maily před odjezdem na dovču k čemu jsou?
Hezké, ale ve státní škole mi ředitelka klidně řekne, že se na učitele zákoník práce nevztahuje. Tedy ne generálně, ale tam kde jí to momentálně nevyhovuje. Výsledkem je např., že jsou lidé, kteří mají nevyčerpanou dovolenou dva tři roky zpátky. Dal jsem výpověď a při pohovorech se snažím zjistit, zda potenciální zaměstnavatel bere ZP vážně.
Dnes mi po fb nadrizena dala vedet, ze me v dobe me dovolene ceka v praci. Ze mam jinej plan a dovolenou v tomto terminu mi sama schvalila a dorucila na mzdove oddeleni ji vubec nezajima. Tak se ji zeptam, zda to mam brat jako zruseni me dovolene jmenem zamestnavatele a zda pak prijme sve povinnosti uhradit mi naklady.