Hlavní navigace

Bitcoin. Bublina, která vybuchne? Shoda je jen na tom, že přijde výrazný propad ceny

5. 12. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Cena bitcoinu pokračuje v raketovém růstu. Kde může být jeho strop? Množí se hlasy, že jde jen o bublinu, za kterou není nic. Zeptali jsme se proto analytiků, co si o bitcoinu myslí.

Jedno je jasné. Větší „jízdu“ finanční trhy v posledních letech nepamatují. Virtuální měna Bitcoin během roku 2017 zvedla svou cenu téměř na dvanáctinásobek. Na začátku roku jeden bitcoin vyšel na zhruba 970 dolarů, zatímco na začátku tohoto týdne se prodával už zhruba za 11 500 dolarů.

Pro všechny, kdo virtuální měnu po celou tuto dobu drží, jde o pohádkový příběh. Bude pokračovat, nebo jde o bublinu, jejíž vybuchnutí je za dveřmi?

Pohledy analytiků se liší. Současná bitcoinová horečka vykazuje velký počet znaků spekulativní bubliny, říká například Michaela Toperczerová, analytička společnosti ČSOB Asset Management.

Podle ní je jen otázkou času, kdy dojde ke splasknutí bubliny. Cena bitcoinu pak podle Toperczerové může spadnout na zlomek současné hodnoty. Kdy přesně se to stane, ale podle ní nejde určit. Může to být za minutu, anebo až za několik let. Internet a globalizace umožňuje zapojení daleko většího počtu hráčů, tudíž nelze délku přesně odvodit z historických příkladů. Proto ani nelze doporučit sázky na pokles, dodává analytička.

Podle ní táhnou hodnotu bitcoinu aspekty, které nevystavují pevný základ pro to, aby si největší virtuální měna světa svou současnou hodnotu dlouhodobě udržela. Například jmenuje nákupy pouze z důvodu spekulace na budoucí růst, příběh o „údajné“ vzácnosti virtuální měny nebo to, že se o bitcoinech mluví všude a kupovat je chtějí i ti, kteří dosud neinvestovali ani do podílových fondů.

Důvody pro růst jsou

Investice do virtuálních měn je přitom mnohonásobně rizikovější. Na tom se shodují i analytici, kteří v hodnocení bitcoinu nejsou tak příkří a nevidí v jeho aktuální ceně automaticky bublinu.

Bitcoin je momentálně v extrémně silném růstovém trendu a vzhledem k masivním výkyvům (minulý týden až 20 % v rámci dvou dnů) je zjevné, že je na trhu momentálně spousta spekulativního kapitálu. S korekcí klidně v řádu desítek procent je proto nezbytné počítat prakticky kdykoli. Jsem ale rozhodně dalek tomu, abych se pokoušel odhadovat vrchol. Bitcoin má dobrý důvod růst, říká Jaroslav Brychta, analytik X-Trade Brokers.

Důvodem pro růst ceny v posledních týdnech jsou dobré zprávy spojené s Bitcoinem. Jednak v listopadu nedošlo k dalšímu dělení měny, které mělo být původně zásadnější, než to v létě, při kterém se oddělil Bitcoin Cash. Náladu investorům do bitcoinu pak zvedla i zpráva, že od prosince největší derivátová burza na světě Chicago Mercantile Exchange (CME) spustí obchodování s futures na bitcoin.

Firma už přitom oznámila, že k tomu získala povolení od regulátora, a tak obchody spustí od 18. prosince. Právě přesun obchodů z neregulovaného prostředí do prostředí dohledu dodává bitcoinům další důvěru. Zapojení velkých institucionálních investorů pak zvýší i objem peněz, které jsou do bitcoinu investovány. To podle analytiků může vést k dalšímu nárůstu ceny.

V neposlední řadě pak kurz stoupá i proto, že růst ceny bitcoinu nad psychologickou hranici 10 tisíc dolarů zaznamenala všechna světová média. Počet lidí, kteří chtějí na bitcoinech také „zbohatnout“, tak dál roste.

Každopádně platí, že bitcoiny by měl kupovat jen ten, kdo ví, že o peníze může v krajním případě přijít úplně nebo velmi rychle o jejich podstatnou část. Jen blázen by teď vyloučil výraznou korekci. Zrovna tak ale jen zaujatý člověk může jistojistě tvrdit, že je to bublina. Nikdo neví. V přímém přenosu jsme svědky globální on-line jízdy, která nesnese žádnou historickou paralelu a která – a to jistojistě říct opravdu lze – vstoupí do učebnic, ať už dopadne jakkoli, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Co se stane, až přijde recese?

Platí tedy, že jsme momentálně na křižovatce, která může vést oběma směry. K tomu sestupnému může vést řada překážek, které na bitcoin číhají. Největší rizika vidím v dalším dělení komunity, a tedy i bitcoinu. Spor mezi zastánci velkých a malých bloků zatím není vyřešen, a to i když byl listopadový hard fork (termín pro dělení virtuální měny – poznámka redakce) na poslední chvíli zažehnán, říká Brychta. Spor je vyvolaný „bobtnající“ databází, která zpomaluje a prodražuje transakce v bitcoinech.

Velmi důležité pak bude pro bitcoin i to, jak se k němu do budoucna postaví vlády a regulátoři. Na úrovni protokolu sice bitcoin zakázat nelze, vlády však mohou lidem a firmám, které na něm staví svůj business model (hlavně burzy), značně zkomplikovat život, dodává Brychta. Podobně si na bitcoin vyšlápla v půlce září čínská vláda, když například zakázala obchodování s virtuálními měnami na burzách. Kurz tenkrát spadl o pětinu, velmi rychle ale zase začal růst, když se většina obchodů přesunula do Japonska, kde bitcoin uznali jako legální platidlo.

Podle Toperczerové bitcoin také zatím nebyl otestován ekonomickým cyklem. Kupříkladu pokud by ekonomika začala mířit do recese, drobní investoři by ve strachu o své zaměstnání a budoucí příjmy začali stahovat peníze ze všech rizikovějších aktiv a realizovat zisky. Budovali by si raději rezervy na horší časy v osvědčených bezpečných přístavech, kde existují nějaké právně vymahatelné garance a kde není taková volatilita ceny, říká.

Možné je i to, že bitcoin nakonec překoná některá z dalších alternativních měn, které jsou dnes v pozadí hlavního mediálního zájmu. I ony už dosáhly v souhrnu hodnoty zhruba 150 miliard dolarů, což je o 40 miliard dolarů méně než Bitcoin.

Tip do článku - účto fakturace duben

Lidé se často ptají, co konkrétně za Bitcoinem je, co dělá jeho hodnotu a zda skutečně nejde jen o nafouklé „nic“. Hodnota je dána užitkem. Cena je jejím objektivním vyjádřením. Bitcoin dnes umožňuje jednoduchý transfer peněžních prostředků a platby po internetu napříč celým světem, během pár minut a s relativně malými náklady. To vše bez ohledu na to, zda máte bankovní účet, nebo nikoli. Jedná se o první skutečně elektronické, na státu a bankovním systému nezávislé peníze. Něco takového bylo před několika lety nejen nemyslitelné, ale hlavně technicky neproveditelné, odpovídá Brychta.

I proto je podle něj možné, že cena bitcoinu po případné znatelné korekci, může v budoucnu pokračovat v růstu. Bitcoin se chce stát globálním finančním aktivem, které kombinuje výhody elektronických peněz a zlata. Pokud se mu to podaří, cena musí i nadále růst, jelikož je jeho podíl na trhu stále velmi malý, říká Brychta. Tržní kapitalizace bitcoinu, tedy hodnota všech bitcoinů dohromady, momentálně odpovídá zhruba jen 2,5 procentům tržní kapitalizace zlata.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).