Za online nákupy můžete bezpečně platit jakoukoli platební kartou, a to s pomocí dvoufaktorové autentizace. Pokud však chcete mít maximální jistotu, že své peníze ochráníte před rizikem zneužití údajů z vaší platební karty, je tu ještě bezpečnější cesta: jednorázové platební karty a platební karty oddělené od vašeho účtu. Naučíme vás s nimi pracovat.
U vydavatelů platebních karet v Česku se můžete setkat se dvěma typy speciálních karet pro online placení.
1. Jednorázové platební karty
Jednorázové platební karty, známé také jako virtuální nebo dočasné karty, jsou digitální nástroje pro platby, které poskytují jedinečné číslo karty pro jednotlivé transakce nebo pro omezené období použití.
Partner obsahu
V mBank děláme maximum pro to, abychom ochránili finance našich klientů. Neustále vyvíjíme nové funkce a nástroje, které jim pomáhají se zabezpečením jejich financí.
Záleží nám ale i na tom, aby se naši klienti uměli chránit nejen při využívání bankovních služeb, ale i v každodenním životě – třeba proti podvodům na internetu. Proto jsme připravili bezpečnostní test, ve kterém si každý může vyzkoušet, jak dokáže čelit podvodníkům. Zkuste to i vy a vyhrajte iPhone 14. #NaBezpecnostiZalezi
Tyto karty jsou obvykle spojeny s hlavním bankovním účtem nebo hlavní vaší platební kartou, ale jejich čísla a údaje se liší od těch stálých.
V Česku tento typ karet nabízí více bank: Banka CREDITAS, Česká spořitelna, MONETA Money Bank a Revolut Bank.
Vytvoření karty
Prostřednictvím mobilní aplikace nebo internetového bankovnictví si v prostředí vydavatele karty vytvoříte jednorázovou platební kartu.
Existují dva typy takových jednorázových karet.
1. Vygeneruje se celé číslo platební karty, její platnost a 3místný bezpečnostní kód. Karta má automatickou sebedestruktivní funkci.
2. Vygeneruje se pevné číslo karty a pevný konec platnosti, ale po každé transakci se mění 3místný bezpečnostní kód. Karta je stále aktivní.
Nastavení limitů
Můžete si nastavit limity pro výši transakce, časové období, ve kterém lze kartu použít, a třeba pro obchodníky, u kterých lze kartu použít.
Automatické sebezničení
U prvního typu jednorázové karty se po uplynutí nastaveného časového limitu nebo po první transakci číslo karty stane nepoužitelným – karta se automaticky trvale zablokuje.
U druhého typu jednorázové karty se po uplynutí časového limitu nebo po transakci změní 3místný bezpečnostní kód. Pokud by tedy došlo k opakované transakci s původním 3místným kódem, platba se neprovede, protože došlo k jeho změně. Karta však stále zůstává aktivní.
Výhody
Poněvadž každá karta je platná pouze pro jednu transakci nebo krátké časové období, je zde výrazně snížené riziko zneužití údajů o platební kartě.
Jednorázové karty můžete použít pro různé online nákupy bez nutnosti sdílet skutečné údaje o vaší stálé kartě.
Nevýhody
Ne všechny online obchody a služby akceptují jednorázové karty. Na problém můžete narazit u služeb s automatickým obnovováním předplatného, byť paradoxně toto je právě častý důvod používání jednorázových karet.
Další nevýhodou je, že po každé platbě musíte znovu generovat či obnovit platební údaje.

Transakční historie jednorázové virtuální karty Revolut s proměnným CVV kódem. U některých obchodníků s takovou kartou ale nelze zaplatit. (11/2023)
2. Platební karty oddělené od vašeho bankovního účtu
Technicky jde o předplacené platební karty, které jsou však oddělené od vašeho bankovního účtu. V Česku tento typ karet nabízí pouze mBank a ta její se jmenuje eKarta.
Vytvoření karty
V mobilní aplikaci nebo v internetovém bankovnictví požádáte o eKartu. Ta je většinou obratem schválená a vydána, takže ji máte k dispozici do pár minut. Pak už si v appce nebo v internetovém bankovnictví odkrýváte údaje o kartě jako u každé jiné karty, kterou v mBank máte.

Virtuální eKarta od mBank pro bezpečné online platby. Jde o kartu oddělenou od bankovního účtu, technicky jde o předplacenou kartu. (11/2023)
Dobití karty
Abyste mohli eKartu použít, musíte ji nejprve nabít, tedy převést na ni peníze ze svého účtu. To lze udělat obratem v režimu 24/7 a stejným způsobem z karty peníze můžete převést zpět na běžný účet.
Před použitím karty peníze převedete ze svého účtu, zaplatíte kartou a zbytek peněz můžete na kartě nechat, nebo ji obratem vynulovat převodem zůstatku z karty na váš účet. Vše je bez poplatků.

Virtuální eKarta od mBank pro bezpečné online platby. Jde o kartu oddělenou od bankovního účtu, technicky jde o předplacenou kartu. (11/2023)
Nastavení limitů
Limit transakcí je neomezený. Pokud potřebujete bezpečně zaplatit např. 300 tisíc korun, převedete je z účtu na tuto speciální kartu a provedete platbu.
Bezpečnost
Tak jako můžete během minuty platební kartu oddělenou od vašeho účtu vytvořit, tak ji můžete obratem zrušit. Je-li na ní kladný zůstatek, peníze se vám automaticky převedou zpět na váš účet v mBank, a to v podstatě obratem.
Když si kartu necháte, ale budete na ní mít nulový zůstatek, v případě zneužití dat o kartě s ní nikdo nezaplatí, protože nebude mít čím. Vaše peníze jsou v bezpečí na vašem běžném účtu.
Jsou výhodné a bezpečné
Jednorázové i oddělené platební karty patří mezi kvalitní, a hlavně dostupné nástroje pro bezpečné online platby.
S jejich pomocí si můžete oddělit své peníze na hlavním účtu a pro online transakce kartami používat tyto speciální karty. Údaje o vaší hlavní, stálé kartě zůstávají chráněné a vy si tím snižujete riziko neoprávněných nebo nečekaných transakcí.
Pokud dojde k úniku uživatelských dat, jejichž součástí bude vaše platební karta, v případě jednorázových a oddělených platebních karet můžete být v klidu, protože potenciální riziko pro vás je blízké nule. Přesněji, můžete přijít maximálně o peníze, které máte na kartě k dispozici.
Nedělejte online to, co byste v offline světě neudělali
Žijeme čím dál víc online. A s tím přibývá i nových rizik, se kterými se musíme potýkat. Někdy je prostě složité vyznat se, co je na internetu pravda, a která nabídka, jež nám přistane do mailu nebo do zpráv na sociálních sítích, je podvod.
Rozhodli jsme se vám život na síti usnadnit tím, že vám v sérii článků nazvané Bezpečně s Měšcem poradíme, jak se bezpečně chovat při online nakupování, jak se vyhnout podvodným soutěžím nebo co lze dělat při krádeži vaší identity.