Ano ,já s Renou plně souhlasím, at Finanční úřad sám vyhledá od koho a v jakém období nezákonně vybral daně z prodeje nemovitostí a laskavě je vrátí oprávněným platičům daní bez toho , abychom zase žádali o vrácení.Myslím, že se počítá s tím , že mnoho lidí o tomto neví a žádat o vrácení daní nebudou, a zase stát velké peníze ušetří. Ing..Kolář Vladimír, Dašice
To je celkem jednoduché. Pokud chcete nějakou slevu na daních, také její oprávněnost musíte finančnímu úřadu doložit. Je to stejné, jako když finanční úřad přijde, že něco dlužíte na daních. Také vám musí doložit, zač že to dlužíte. Dám vám příklad z jiného ranku: Když si koupíte v obchodě mléko, u něhož je cenovka třeba 11,00 Kč, načež vám na pokladně naúčtují 13,00 Kč, ovšem vy si nevezmete účtenku, abyste si ji zkontrolovala, tak se ani nedozvíte, že vás v prodejně okradli. A pokud si účtenku vezmete, zjistíte, že vás okradli, ale nejdete to reklamovat, tak máte smůlu. Ta prodejna vám sama od sebe peníze také nevrátí.
Daň z nabyti nemovitosti jsme zaplatili minulý měsíc. Předpokladám že tedy máme nárok na vrácení DPH. Jak si o vrácení zažádat? Našli jste už někde návod jak postupovat? Pokud se o peníze nepřihlásíme vrátí nám je FU sám? Aktuálně to nejsou jeho peníze, tudíž bych předpokládal že jde momentálně o neoprávněné obahacení a měl by se FU postarat o vrácení.
Nelíbí se mi odpověď referenta. Když se někdo slušně zeptá, měla by následovat vysvětlující odpověď. Mám totiž stejný dotaz jako pan Petr. Koupili jsme nemovitost, zaplatili daň (minulý měsíc) a teď by mě zajímalo, zda tedy máme nárok na vrácení DPH a jakým způsobem máme postupovat. Děkuji předem za užitečné rady.
Také by mě zajímal postup při vrácení daně. Nikdy jsem o vrácení DPH nežádala, takže netuším, jakým způsobem se to řeší. Já jsem v minulém roce kupovala kousek pozemku pod chatou u pole a jelikož finančnímu úřadu se zdála cena za ornou půdu příliš malá, vypočítali mi cenu dle svých tabulek (daň z převodu nemovitostí mi tak byla místo z 10 000 Kč vypočtena ze 140 000 Kč). Vztahuje se vrácení daně i na tento případ - tedy pokud byla daň vypočtena z odhadní ceny finančního úřadu?
Je zcela jasné, že NENÍ povinností kohokoli odpovídat v diskuzi na jakékoliv dotazy. Ale slušnost tedy velí (a evidentně ta schází právě v odpovědích..), pokud už někdo CHCE na dané otázky odpovědět a dotyčný tu odpověď zná, nebo jen tuší, aby na danou otázku tedy i slušně odpověděl, neo doporučil.
Bohužel v kterékoli diskuzi se vyskutují tací, kteří si tápání druhých vysvětlují tak, že se jim nabídl "kůň, na kterém je potřeba pořádně zarajtovat" - v tomto případě tedy, že momentální neorientace v permanentně měnících zákonech jim dává jakousi plnou moc neznalé častovat posměchy a ukazováním prstu na údajného hlupáka. Netuší však, že zbývajícím prsty ukazuje právě sám na sebe a na svou "tupost". Pravděpodobně si na podobných diskusích hojí své značně pošramocené EGO.
Mimochodem výborně dokázal vyřešit své diskuze pod jakýmkoliv článkem Seznam, který vyřadil písemné názory v diskuzích a nahradil jej "nahrajte svůj názor". Sice plno lidí přišlo o "výživné komentáře" nad kterými se mohl při kávě po ránu pobavit a někdy i zasmát, ale evidentně zminimalizoval různé útočné a zesměšňující komentáře diskutujích, kteří si na diskuzích "hojili své problémy, nebo honili své Ego"
A co s lidmi, kteří evidentně nechtějí porozumět jednoduché věci? Proč je trochu nepodusit ve vlastní šťávě? Trocha humoru přece nikoho nezabije. Příklad: 2017-3=2014 a když se někdo opakovaně ptá ,, zda může dostat přeplatek daně za rok 2010, tak co? A když chce někdo po někom něco vrátit, tak to přece znamená, že mu před tím musel dát. Ovšem jsou tací, kteří nějakou daň neodvedli, ale chtějí radu, jak ji vrátit, to je přece na hlavu.
Tak to zopakuji ještě jednou, protože to podstatný zde žádný z diskutujících neuvedl. V kupní smlouvě MUSÍ být uvedeno, že kupní cena JE včetně DPH, tj. ne jen částka v Kč!! Jinak máte smůlu. Samozřejmě prodej nemovitosti musel být proveden nejpozději v roce 2014. Tyto informace jsou přímo z FÚ.
Dobrý den, nevím, kdo je zde zodpovědný za odpovědi tazatelů, ale ten, kdo se zde prezentuje jako "Referent" a "odpovídá", se projevuje velice arogantně a na každý druhý dotaz odpovídá otázkou typu "to neumíte..., to nechápete..., to neznáte....?! ...".
Zřizovateli webu to nedělá právě dobrou vizitku a ti, kdo se ptají, se nic nedozvědí.
Nevím konkrétně na co reagujete, ale poslední příspěvek byl: "Chapu dobře že když jsem odkoupila od prarodiču dum za sjednanou cenu,musi mi FU vratit DPH nebo musim byt platce.?" Takže podle Vás: musí FÚ vrátit tazatelce DPH? Prosím, odpovězte na tento nesmysl jasně: musí - nemusí.
Abych pravdu řekl, "referentovi" se nedivím. Ono z mnoha dotazů je celkem jasné, že tazatelé ani netuší, co je to DPH, kdo a kdy ho odvádí atd. Takže spíš se mu divím v tom, že má trpělivost alespoň něco odpovědět. Tazatelé by si na základě jeho odpovědí měli nejspíš domyslet, že na hloupé otázky jsou dvě možnosti odpovědí: Buď ještě hloupější nebo takové, aby si tazatel uvědomil, že je hlupák. Jak ale vidno z vašeho rozladění, tak se vás "referent" dotkl, což možná neměl v úmyslu, ale dobře udělal, protože se snad budete alespoň trochu snažit pochopit princip DPH. Ono v kostce a poměrně populárně-naučně si to lze nastudovat třeba tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88_z_p%C5%99idan%C3%A9_hodnoty
Pane Nováku, pokud jste si sem přišel nahonit ego, jaký jste machr, tak snad se Vám to povedlo. Toto nebyl článek ani diskuze pro odborníky a tedy je jasné, že zde lidé budou nejspíše pokládat obecné otázky. Odborník znalý věci by se snažil pomoci, blbec sem přijde a moralizuje.
V článku je např. uvedeno, že o přeplatek daně lze požádat 3 roky zpětně. Jak velký musí být někdo odborník, aby zjistil, že za roky 2010 nebo 2011 nelze? A tomu, kdo není plátcem DPH, tedy na DPH (přímo) nezaplatil ani koronu, se má něco vracet? Z čeho? To není o odbornosti, ale o zdravém rozumu.
No, neřekl bych, že bych moralizoval. Jen mi přijde poměrně hloupé, když se diskutující ptá na něco, co je zodpovězeno už v samém článku. Beru to podle sebe: Když nějakou informaci nedám na první dobrou, tak si ji přečtu znovu. A pokud ani pak mi nedocvakne, tak pak se teprve ptám. Ale vždy pouze na to, co v prvotní informaci skutečně není. Chápu, že podle vás, když jsem takový, tak jsem blbec a moralizuji, dokonce že si prý honím ego, ale prosím. Když to tak chápete, je mi vás sice líto, ale jsem možná byste se spíš, než nad mojí blbostí a mým moralizováním měla zamyslet nad svojí "chápavostí".
Bylo by vhodné, pokud by autor textu doplnil svůj článek návodem, co má občan udělat. Mnozí tápají a stávají se terčem posměchu.
Například by neuškodilo, pokud by autor doplnil konkrétní radou NA JAKÉM TISKOPISE má zájemce podat žádost o vratku daně Finančnímu úřadu. Děkuji za možný doplněk k článku za všechny tápající, budou tak ušetřeni možného zesměšnění ze strany frustrantů s uměle navyšovaným egem.
Takže když někdo napíše článek o daních (a takových článků jsou desítky možná stovky), tak jej musí doplnit postupem, jak se podává daňové přiznání (v daném případu opravné), včetně tiskopisů a dokladů?
Jsou lidé a myslím, že jich jsou milióny, kteří si nechávají daňová přiznání udělat od někoho jiného. Chcete si dělat daňové přiznání sama? Tak se to naučte.