Prosím, rozlišujte dvě věci. Na jedné straně stojí samotné sjednání poplatku odkazem na sazebník, na druhé straně stojí následná změna tohoto sazebníku.
Následná změna sazebníku je věc na samostatný článek, protože tam u úvěrových produktů vidím některé zajímavé otázky. Ale opravdu nevidím problém v tom, pokud se poplatek sjedná odkazem na sazebník, a po celou dobu zůstane neměnný.
Což je případ úvěru, který byl jádrem sporu řešeného soudcem Šalamounem: Hypoteční banka, a.s. za celou dobu trvání úvěru sporný poplatek nezměnila (stále činí 150 Kč měsíčně), takže k následné změně v daném případě nedošlo.
Myslim, ze rozlisovani zde neni na miste. Naopak, pokud je soucasti smlouvy odkaz na cenik, ktery se ale muze menit, aniz by klient mel moznost od smlouvy odstoupit, je potreba posuzovat vhodnost takove konstrukce ve vsech pripadech, ktere mohou nastat. Pokud by bylo jednostranne zvyseni poplatku mozne uspesne napadenout, pak je takovy implicitni odkaz nevhodny bez ohledu na to, zda skutecne k navyseni doslo, ci nikoliv.