Hlavní navigace

Názor k článku Banky (už rok) porušují zákon. Narychlo mění podmínky u úvěrů od Jan Slanina - Tohle je hodně relativní. Výklad soudu je jednoznačně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 7. 2011 9:49

  Jan Slanina

  Tohle je hodně relativní. Výklad soudu je jednoznačně správný, otázka je spíš v tom nařízení vlády. Ale někde ten strop být musí.

  Pokud mi někdo napaří úrok z prodlení 120% p.a. až do zaplacení, tak mi dlužná částka naskakuje o 10% každý měsíc. Pokud se mi naakumulovaly 3 dlužné měsíční splátky, tak už mám současně 30% měsíční splátky úrok z prodlení, celkem tedy 3,3 splátky. Další měsíc 4,6 splátky, další 6 splátek a další 7,5 splátky. Pokud nenatáhne brka tetička z Ameriky, tak se z takového šestiměsíčního nesplácení téměř nelze vyhrabat, pokud člověk nemá rezervy (a ty většina z lidí, co si berou úvěr, nemá).

  I když měsíc po dosažení té 3,3 začnu zase splácet třeba 1,2 měsíční splátky měsíčně (řekněme, že jsem si po tříměsíční nezaměstnanosti zase našel práci a utrhávám si od úst, abych zvládl splácet víc než dřív), bude dluh narůstat pořád rychleji, než ho stihnu umazávat.

  Po 3-6 měsících (některým žralokům i dřív, u hypoték navíc občas později) navíc věřiteli dojde trpělivost, celou pohledávku prohlási za splatnou a pak Vám úrok z prodlení začne nabíhat z celé zbylé jistiny. Pak už účelem není motivovat dlužníka k zaplacení (ten evidentně neví jak), ale zajistit věřiteli často až nemravný zisk při exekuci (je-li co) nebo výhodnější pozici při konkursu (když přihlásím jistinu a příslušenství ve výši 300%, mohl bych alespoň tu jistinu dostat zpět). A to by myslím zákonodárce podporovat neměl. V zájmu společnosti to rozhodně není, protože ožebračený dlužník, který se svými dluhy nedokáže legálně nic udělat, skončí v šedé ekonomice, pod mostem, nebo z toho mostu rovnou skočí.

  A mimochodem, většina sankcí za prodlení stejně spočívá ve smluvních pokutách, které zatím regulovány nejsou (dalo by se ovšem argumentovat, že jde o obcházení zákona, který připouští poplatek z prodlení jen ve specifických případech, a jindy stanoví úrok z prodlení, takže by prostor pro soudní regulaci taky byl).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).