Hlavní navigace

Názor k článku Bankovní zajímavosti: Zlato v bankách nenese žádné výnosy od Richard Fuld - Nemáte pravdu. A není to Vaše chyba. :-)...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 7. 5. 2018 10:17

  Richard Fuld (neregistrovaný) ---.static01.73.interlogic.cz

  Nemáte pravdu. A není to Vaše chyba. :-) Ještě dne se i na vysokých školách učí nesmysly o tzv. multiplikaci vkladů. Tato teorie, která nemá s praxí v bankovnictví zbla společného, je jen matoucí a zavádějící nesmysl, jehož hodnota je obdobná tvrzení, že mezi sčítáním a násobení není rozdíl, protože přece 2+2 = 2*2.

  Pokud chcete rozumět skutečným principům, na nichž je založeno současní bankovnictví doporučuji knihu Prof. Josefa Jílka Finance v globální ekonomice I. Pokud se Vám nechce číst celou knihu stačí nalistovat str. 50 a přečíst cca 3 stránky. Na webových stránkách grada je kniha k dispozici k prolistování.

  Peníze se nevytváří ze vzduch. Banky je vytváří z dluhů a dluhy nejsou vzduch. V ohledu objemu takto vytvářených peněz jsou banky omezeny pravidly kapitálové přiměřenosti, tedy minimálním podílem vlastního kapitálu k objemu rizikových aktiv.

  Klasický run na banky hromadnými výběry hotovosti je v současném systému možný jen proto, že centrální banka je schopna do bankovního systému dodat jen omezené množství hotovosti, a to v závislosti na tom, kolik kvalitních aktiv (zpravidla státní dluhopisy) mohou obchodní banky poskytnou centrální bance ve formě kolaterálu ve vztahu k poskytnuté hotovosti. Pokud by měl být systém nastaven tak, že banky mohou vždy vyplatit veškeré vklady v hotovosti, pak by banky musely půjčovat vždy jen a pouze státu, což je nesmysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).