Hlavní navigace

Názor k článku Bankovní zajímavosti: Zlato v bankách nenese žádné výnosy od Richard Fuld - Nemáte pravdu, že současné účetní peníze banky vytváří...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 7. 5. 2018 10:00

    Richard Fuld (neregistrovaný) ---.static01.73.interlogic.cz

    Nemáte pravdu, že současné účetní peníze banky vytváří z ničeho. Banky vytváří peníze současně s dluhem dlužníka. Pokud považujete dluh za nic, pak máte velmi vážný problém. Kromě toho, že peníze vytvořené bankou jsou kryty dluhem, tedy tlakem na dlužníka, aby poskytoval na trhu práci, zboží, služby..., aby mohl svůj dluh splatit bance, je zpravidla onen dluh (tedy v souvislosti s ním vzniklé peníze) navíc zajištěn zastaveným majetkem dlužníka. Tohle vše považujete za nic?

    Bitcoin naproti tomu skutečně vznikl z ničeho. Ano za jeho těžbou stojí dnes obrovské množství energie. Spálené elektrické energie. Aby mohl vzniknou bitcoin musí někdo spálit elektrickou energii a spotřebovávat výpočetní hardware.

    Bitcoin tak stojí na V MINULOSTI spotřebovaném množství elektrické energie a "těžebních" prostředků. Produkce bitcoinů pouze spotřebovává zdroje. Naproti tomu současné účetní peníze stojí na V BUDOUCNOSTI dlužníkem vydávané kreativní energii (práce, produkce, služby...), která bude držitelům peněz užitečná. Něco, co dlužník vytvoří (poskytne) si majitel peněz na trhu koupí a dlužník bude moci splatit část svého dluhu. Namísto SPOTŘEBY vytvořených zdrojů, dochází v současném peněžním systému naopak k VYTVÁŘENÍ nových zdrojů. Těžař bitcoinů ani držitel bitcoinů proti sobě nemají žádné subjekty, které by byli nuceni vytvořit něco nového užitečného, co by si držitelé bitcoinů mohli za bitcoiny koupit. V tomto ohledu bitcoin aktuálně spoléhá pouze na současný funkční peněžní systém, díky němuž existuje armáda dlužníků nabízejících zboží a služby, jež je někdy možné koupit i za bitcoin. Těžař bude pouze bude dál spotřebovávat výpočetní výkon a samoúčelně pálit nesmyslné množství elektrické energie jen proto, aby bylo možné bitcoin používat jako platidlo. Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny, které jsou založeny na nákladech vynaložených zbůhdarma a toliko v minulosti (toliko v souvislosti se vznikem "kryptopeněz"), jsou jednoduše stejně absurdní jako peníze, které si někdo začne tisknout sám doma. V extrémním případě se může stát, že všichni budou těžit kryptoměny a nikdo nebude nic produkovat, a celý ten kryptoměnový svět obnaží svou nesmyslnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).