Hlavní navigace

Názor k článku Bankovní zajímavosti: Zlato v bankách nenese žádné výnosy od Axl - "Z důvodu snížení hodnoty švédské měny však dokonce...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 5. 2018 12:34

  Axl (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  "Z důvodu snížení hodnoty švédské měny však dokonce došlo k tomu, že hodnota mincovního kovu (tedy mědi) byla vyšší než nominální hodnota mincí, a proto měděné peníze mizely z oběhu."

  No na to je jednoduchý recept - nemít na mincích nominální (úřední) hodnotu, ale jen druh a množství drahého kovu (Au / Ag / Cu).
  U mince "1/10 unce zlata" je prostě cena daná tržní hodnotou zlata a nemůže dojít k žádnému rozporu a mince nebudou mizet z oběhu.
  Jenže to se vládcům (tehdy ani teď) nelíbí - oni chtějí obsah kovu v mincích snižovat a zároveň nominální hodnotu zvyšovat (a na rozdílu si mastit kapsy).


  BiMetalismus (vyšší nominály zlaté, menší stříbrné) či dokonce trimatalismus (+měďáky pro nejnižší mince) nemůže LOGICKY fungovat proto, že poměr tržních hodnot jednotlivých kovů není a nemůže být konstantní, protože se zkrátka jedná o různé komodity, poptávka po nich (průmysl, šperkařství, ...) se v čase mění.

  Takže nelze nastavit pevný kurz (např 20:1) mezi zlatem a stříbrem (30g zlatý dvacetidolar, 30g stříbrné jednodolary - obdobně za RakouskoUherska 10, 20 a 100 korunové mince byly zlaté, menší stříbrné, ještě menší měděné).

  Zkrátka je nutné mezi Au a Ag nechat volný kurz a na mince nepsat, kolik to je korun/dolarů (protože to je nesmysl).
  Lidé/trh si pak vyberou, zda budou převážně platit jen jedním kovem, nebo oběma (např. Ag za levnější věci, Au za dražší - auta, domy, ...).


  Samozřejmě dnes by to mohlo probíhat sofistikovaně. Kdo pamatuje e-gold, tak ví jak:
  Vložím si do banky zlato. Nebo si do banky vložím koruny/eura/dolary a banka mi je přepočte na miligramy zlata v aktuálním kurzu, zůstatek vede v těch miligramech.
  Normálně mohu platit kartou, platit převodem (nájem, ...) a vždy se mi cena v cílové státní měně přepočte v aktuálním kurzu na miligramy zlata a ty se my z účtu odečtou.
  Zásoby zlata v bance musí být transparentně auditované.
  Majitel účtu má právo si svůj zůstatek kdykoli vybrat v tom zlatě - to je rozdíl oproti dnešním bankám, protože ty nejen že nemají zlato, ale nemají ani dost bankovek (potištěných papírků), kdyby si větší množství lidí chtělo své úspory vybrat.
  Další rozdíl oproti současným bankám je ten, že ty současné mohou vytvářet peníze z ničeho. Když si v nich půjčím (na auto, na hypotéku, ...), tak mi nepůjčují z peněz, které si u nich jiní klienti uložili, ale tou půjčkou vytvoří peníze nové! Ze vzduchu.
  Kdežto u "poctivé banky" já vkladatel určuji, zda si tam peníze/zlato jen ukládám (pak platím poplatek za úschovu), nebo zda bance na nějaký čas dávám právo můj vklad někomu za úrok půjčit (a po tu dobu s ním nemohu disponovat) a banka mi část z toho zisku/úroku věnuje.

  Tento systém (e-gold) fungoval poměrně nedávno, ale bohužel představoval rostoucí konkurenci pro dolar a tak na něj naběhl pohotovostní pluk FBI, zlato zabavili a management pozavírali.
  Ostatně po této zkušenosti Satoshi Nakamoto stvořil decentralizovaný bitcoin, který nemá žádnou centrálu, kterou by mohl státní represivní aparát obsadit, žádný management, který může zavřít a žádný centrální server, který může vypnout.
  Jen tam bohužel za tím není ta podkladová komodita (zlato), to je "nahrazeno" faktem, že bitcoinů je konečné množství (21 milionů v roce 2140).
  Uvidíme, zda je pro lidi větší zárukou hmatatelnost (zlato zakopané na zahradě, ovšem státem lehce zabavitelné a zablokovatelné transakce, kontroly na hranicích, ...), nebo fixní zásoba (21mil BTC) a odolnost decentralizovaného systému proti státní represi.


  Jinak koho zajímá historie peněz, tak bych doporučil eBook:
  http://libinst.cz/book/rothbard-m-1963-penize-v-rukou-statu/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).