Hlavní navigace

Názory k článku Banka ani příbuzní nechtějí půjčit? Řekněte si o peníze cizím lidem

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 8. 2019 5:54

  Igor (neregistrovaný) 82.150.166.---

  Nikdo věřiteli (ani smlouva) nezajistí, že dlužník zaplatí celou půjčku. Např. když dlužník přestane splácet (nemá žádný majetek)v polovině dluhu tak věřitel má smůlu a přijde o peníze. Zásada je nikomu nepůjčovat.

 • 22. 8. 2019 10:03

  P (neregistrovaný) 31.192.82.---

  Přesně tak... A pro notorické dlužníky ještě zmírní podmínky pro osobní bankrot. Jako věřitel nenajdete zastání nikde...

 • 22. 8. 2019 8:29

  Mickeymouse (neregistrovaný) 109.107.209.---

  Fascinuje mě, jak i autoři článků specializovaných webů přebírají marketing, který, ve snaze být co nejvíce "cool" a "in" používají korporace pro lákání ovcí - ehm - pardon, chtěl jsem samozřejmě napsat klientů, z řad generace X/Y/Z, která odmítá zkostnatělé banky a všelijaké tydle vidle. Takže už to nejsou nebankovní instituce, ani banky, ale jsou to startupy a P2P platformy, ačkoli fungují na identickém principu. Pokud tedy autorka napíše v jednom odstavci, že: "P2P... ...označoval spojení dvou rovnocenných uživatelů v počítačové síti, tedy BEZ ZPROSTŘEDKOVÁNÍ serverem." a hned další věta "A na podobné bázi se používá ve světě peněz.", tak asi vyřadila z provozu logické uvažování, neb toto tvrzení ihned rozporuje v následujícím odstavci, kde píše: "Jako PROSTŘEDNÍK mezi těmito dvěma stranami je právě P2P platforma, která půjčku zprostředkuje." Čim se tedy liší fungování tzv. P2P platforem od bank? Kromě toho, že první dává investorovi jakýsi virtuální pocit, že má tok svých peněz pod kontrolou, tak ničím jiným. Jejich zisk plyne z rozdílu úrokové sazby, za kterou si peníze půjčují od vkladatelů/in­vestorů a sazby, za kterou půjčují dlužníkům.

  PS: omlouvám se příspěvek, který je mimo nosné téma článku, jen si myslím, že by se autoři měli k problematice stavět více kriticky a nepřejímat automaticky všechny myšlenky korporátních PR oddělení

 • 22. 8. 2019 11:04

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Mě navic fascinuje, jak seriózní server, který léta razí zásadu, že "když mi nepůjčí v bance, tak si radši nepůjčím, protože to pro mne jako dlužníka není bezpečné a mohl bych se dostat do smrtící dluhové pasti" vesele popisuje úvěr u nebankovních institucí jako procházku růžovým sadem. "Rekonstruujete byt, auto vypovědělo službu nebo se dítko odhodlalo vyrazit do světa na zkušenou? Momentů, kdy člověk v životě potřebuje náhle větší obnos..." - takže: rekonstruujete byt - tak holt rekonstruuju o několik let později nebo obejdu nabídku hypotečních bank nebo stavebních spořitelen. Obojí jsou velmi vstřícné a úroky mají přiměřené (i když jsem poznala pána, který si na rekonstrukci bytu své přítelkyně půjčil půl miliónu od Home Creditu na 20% úrok, a když ho posléze přítelkyně poslala do háje, tak se divil, kolik peněz musí splácet a skončil v exekuci. Hlavně že se nedivil v okamžiku, kdy ten úvěr podepisoval). "Auto vypovědělo službu" - těch pár šupů na opravu Vám banka jistě půjčí, určitě levněji než Provident (i když i ten mívá akce s bezúročnou půjčkou na několik měsíců). "Dítko se odhodlalo vyrazit do světa na zkušenou" - a vy to vite od včera a přes to nejede vlak, že? Vy jste dítku nedokázali něco málo našetřit? No, asi ne. Tak holt dítko pojede přes agenturu, třeba Student Agency, ti moc peněz nepotřebují a dítko si v zahraničí vydělá. Nebo pojede až v okamžiku, kdy si na cestu samo vydělá. Malé dítko nikam neposíláte, velké by mohlo občas jít na nějakou tu brigádu.
  PS: holt jsem stará a zapšklá dáma, ale když nevidím na konec splácení, tak si prostě nepůjčím. Nejsem proti úvěrům, klidně si ze sportu půjčím na cokoli, na dovolenou, na opravu auta..., ale proboha musím vědět, jestli jsem schopná v rozumném horizontu úvěr splatit!! Taky jsem si klidně půjčila na dovolenou, no a co - jenže jsem věděla, že do dvou měsíců mi končí stavební spoření a kolik tam je naspořeno. Takových, co si půjčili na věci, které "nutně potřebovali" a posloze se nestačili divit, je plný insolvenční rejstřík.

 • 22. 8. 2019 10:14

  ZKA (neregistrovaný) 178.248.251.---

  Pokud někomu banka nepůjčí, tak dobře ví proč (nekvalitní klient atp.---) A pokud mu nechce ani rodina mít nic společného (úvěr=dar), tak je jasné, že není schopen splácet. A pokud mu cizí lidé půjčí, tak o všechno(o většinu) přijdou a dlužník se žene do dluhové pasti. Proč měšec dělá reklamu na tyto špatné konce ?

 • 23. 8. 2019 13:33

  czhunter (neregistrovaný) 213.168.184.---

  Zajímalo by mne, jestli jsi schopen svoji domněnku podložit fakty (tvrdými čísly).

  Kolik uživatelů např. platformy Zonky se dostalo do dluhové pasti/přišly o většinu?

  Je to 100 %?
  10 % ?
  1 %?
  0,01 % ?

 • 23. 8. 2019 14:18

  bob (neregistrovaný) 82.113.61.---

  Nepřímo dokládám níže reálnými čísly ze zkrachovalého Benefi. Tam už šli pro peníze jen úplní ztroskotanci. A ve výsledku na tom byli vlastně ještě mnohem hůře než vůbec serveru přiznali.

 • 24. 8. 2019 20:07

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Dívala jsem se na Zoinky. Těm zoufalcům bych nepůjčila ani kartáček na zuby, natož peníze:
  Chci splatit půjčku a za zbytek si pořídit ojetý automobil,všem moc děkuji - 120.000
  Po narození našeho dalšího miláčka jsme si museli koupit větší auto, abychom mohli společně na výlety jako celá rodina a nepřemýšlet, kdo musí zůstat doma. Bohužel v době nákupu byly ceny ojetin konkrétně rodinných vozů dost vysoké a volné peněžní prostředky nedostačovali, tak jsme zbytek potřebných peněz řešili formou kreditních bankovních půjček na vysoký úrok. Díky Zonky teď doplatíme nevýhodné úvěry a bude nám zbývat více peněz na volnočasové aktivity dětí - 120.000
  Díky náhlé nečekané větší investici a nedostatku financí jsem čerpal finance z drahých kreditních karet. Nyní je splatím a zruším a budu splácet mnohem méně za podstatně lepší úrok a ještě mi zbude finanční rezerva - 400.000
  Vaše půjčka mi zlepší život i mojim dětem - 185.000
  Protože je důležité plnit sny nejen svým blízkým, ale i sobě. Nečekat až jednou.... Motorku pro sebe a koně pro syna - 150.000
  Po letech na britské univerzitě jsem se splátkami na školné dosti finančně vyčerpal a touto půjčkou bych si chtěl stabilizovat životní úroveň. Tedy koupě postele, reprezentativního oblečení do práce a například také ročního jízdného na MHD - 20.000

 • 25. 8. 2019 21:18

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Ono je to někdy roztomile naivní.
  "tak jsme zbytek potřebných peněz řešili formou kreditních bankovních půjček na vysoký úrok. Díky Zonky teď doplatíme nevýhodné úvěry"
  Což má racionální jádro, vysoce úročený úvěr refinancovat jiným, s nižším úrokem. Škoda jen té roztomilosti "a bude nám zbývat více peněz na volnočasové aktivity dětí". Člověk by si řekl, že rozdíl dají do splátek...

  Ale na "Chci splatit půjčku a za zbytek si pořídit ojetý automobil,všem moc děkuji " Mám dluh, ten chci zvětšit, a za rozdíl si pořídit něco, co bude další peníze vyžadovat, na tom není nic roztomilého.

  "Vaše půjčka mi zlepší život i mojim dětem - 185.000"
  To se mi líbí. Když takovým lidem nepůjčím, tak jejich život když už nezlepším, tak alespoň nezhorším, včetně jejich dětí. A nestojí mě to nic. To se to lehce dělají dobré skutky!

 • 22. 8. 2019 13:50

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  hele, platíte za přístup k tomuto serveru? neplatíte. čtete si to tady zadáčo. přesněji řečeno, platíte čumením na reklamy a případně klikáním. tak buďte rádi, že to je jak to je - nepoužívejte adblock, koukejte na reklamy a občas na nějakou klikněte, a nevyjadřujte s neuctivě k PR blábolům. z něčeho se ten server uživit musí, a v hotovosti z vás nic nekápne.

 • 23. 8. 2019 10:32

  bob (neregistrovaný) 82.113.61.---

  Mohu zde klidně uvést zkušenosti z již zkrachovalé platformy Benefi. Půjčil jsem v sumě cca 10 tisíc (více jsem nestihl, naštěstí) a přestože úroky byly v desítkách procent, vrátí se mi +- možná těch 10 tisíc.

  Poměr splácení je asi takový (v mém případě 15 půjček):
  - 4 splacené předčasně (tedy menší výdělek)
  - 6 zesplatněné (většinou jdou do osobního bankrotu a v nejlepším případě dostanu 30%)
  - 5 ještě běží z toho
  -- 1 splácí včas
  -- 4 splácí se zpožděním (tedy nejspíš také skončí v insolvenci)

  Vtip je v tom, že zprostředkovateli v principu vůbec nejde o ověření dlužníka. Oni shrábnou provizi na začátku a pak je jim už vlastně úplně fuk, že dlužník nesplácí. Dokud nebude mít zprostředkovatel participaci (prodělek) z nesplácené částky tak je celý tento princip P2P pouze černá díra na peníze.

  Ještě jako perlička na závěr. Jednu částku jsem půjčil "poctivé paní" co má práci a "žádné dluhy". Tak jí prezentovali na webu benefi. Po zesplatnění půjčky to šlo k soudu a já dostal do ruky PDF z insolvence. Paní dlužila celkem asi 900 tisíc, od bank typu KB, přes různé menší "solidní" firmy na půjčky až po lichváře. Tedy celé od začátku víceméně úvěrový podvod, protože milá paní jaksi "zapomněla" o sobě ty dluhy při registraci prozradit.

  VARUJI tedy před P2P, opravdu se vážně zamyslete kdo vám za co ručí a jaká je jistota návratu půjčených peněz!

 • 28. 8. 2019 15:19

  Karel (neregistrovaný) 89.31.11.---

  Pohled investora
  Pan Bob všem popsal způsob jak to nedělat. Tedy po večerech sedět u počítače a pročítat příběhy, počítat rizika a nakonec půjčit deseti lidem. Ne, tak takto skutečně ne. Základ je diverzifikovat riziko a nechat pracovat statistiku. Půjčovat po stovce či dvou 2, 3 či 5 tisícům lidí. Někdo dodržuje splátkový kalendář, někdo to po dvou měsících splatí celé a někomu to bohužel nevyjde a nebo v žádosti lhal a svoji bonitu záměrně zkreslil. Neřeším, jestli pár lidí nesplatilo závazky a je v insolvenci. Nechávám na platformě ať je honí. Za to jim platím. Výnosy z ostatních půjček vyrovnají ztrátu a já jsem v + více než na spořícím účtu. Ne nadstandartně, protože platforma nejsou žádné jelita a mají to spočítané a taky nedělají charitu, ale výnos okolo 5% v průměru svým investorům nechávají. Takhle to teda vidím já.

 • 2. 9. 2019 13:43

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Nechávám na platformě ať je honí. Za to jim platím."
  Je třeba říci, v čem to "honění" spočívá: v ničem. Proč taky, provizi už mají, riziko nenesou, jakákoli činnost by znamenala pro ně náklady.

  "Výnosy z ostatních půjček vyrovnají ztrátu a já jsem v + více než na spořícím účtu. "
  "Náborová" pohádka pro nové hejly. Bob popsal zkušenost, jak je to doopravdy. To, že půjčil minimální částky, na počtu a poměru splácejících a nesplácejících nic nemění.

  Kdepak, ty nejsi "investor", tohle je skrytá reklama pro shánění nových hejlů pro "platformy".... "protože platforma nejsou žádné jelita a mají to spočítané a taky nedělají charitu". Oni ano, mají to dobře spočítané (ne že by bylo co počítat, rizika žádná nenesou) a vskutku nejsou charita.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).