Hlavní navigace

Názory k článku Autorská díla můžete i kopírovat, musíte ale vědět jak

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 24. 7. 2007 15:10

    LK (neregistrovaný)
    Mohu se zeptat, z jakých pramenů autor čerpal, když tvrdí "rozmnoženinu počítačového programu nebo elektronické databáze je možné si pořídit i zákonnou cestou" a myslí tím neplacenou kopii pro osobní potřebu?
    Četl jsem vyjádření několika právníků v této otázce a všechna se shodovala (což je s podivem, protože tři právníci mívají minimálně čtyři odborné a vzájemně si odporující názory) v tom, že zatímco u hudby a videa toto možné je, u aplikací nikoliv. Děkuji za upřesnění.
  • 29. 7. 2007 17:48

    Jan (neregistrovaný)
    Samozřejmě; a toto je druhý obdobně zmatený článek na podobné téma.

    Volné užití dle § 30 se nevztahuje na počítačové programy, elektronické databáze a pořízení záznamu audiovizuálního díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu (§ 20) i pro osobní potřebu fyzické osoby a také se nevztahuje na napodobení architektonického díla stavbou.
  • 23. 3. 2010 13:24

    DanRyk

    Dobrý den,

    chtěl bych Vás požádat o informaci ohledně autorského zákona. Jsem sběratel kapesních kalendáříčků a milovník umění. Chtěl bych si vydat vlastní kartičkové kalendáříčky s vyobrazením výtvarných děl autorů, kteří jsou již více než 70 let po své smrti (např. Leonardo Da Vinci, Raffael, atd.). Tyto kalendáříky bych rád používal k výměně, ale i prodeji mezi sběrateli.
    Pokud chápu správně autorský zákon, že pokud chci užít výtvarná díla, jejichž autoři jsou více než 70 let po své smrti, jedná se o díla volná a tudíž prodejem neporuším autorský zákon. Mohu porušit jiný zákon? Existuje majetkové právo k nějakému obrazu, i když je autor více než 70 let po své smrti? Kde je možné toto případně zjistit, zda se na nějaký obraz (jehož autor je více než 70 let po své smrti) vztahuje majektové právo a jeho užitím na kalendářík bych toto právo porušil?

    Mnohokrát děkuji za odpověď
    Daniel Ryk