Hlavní navigace

Akciové trhy dnes zazářily

17. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Akciové indexy dnes vylétly do výšin, když se na trhy vrátila chuť investovat do rizikovějších aktiv.

Akciové indexy dnes vylétly do výšin, když se na trhy vrátila chuť investovat do rizikovějších aktiv. Index Stoxx 600 roste o 2,5 %, když hlavním tahounem jsou těžební společnosti. Celý sektor si dnes připisuje čtyři procenta, když například akcie Glencore rostou o více jak 13 %. Ty dosahovaly zisků až 17 %, když se podařilo společnosti si zajistit budoucí financování. To je silným signálem, že schopnost splácet Glencore odolává tlakům na pokles cen komodit a poté, co Standard&Poor’s snížila na začátku měsíce rating společnosti na nejnižší investiční stupeň. Přes 2,5 % roste dalších šest sektorů. Mezi nimi jsou i bankovní tituly, kde mimo jiné investory potěšily výsledky francouzské Credit Agricole.

skoleni_29_6

Úspěšně do dnešního dne vstoupily i akcie v zámoří. Index S&P 500 po otevření trhů přidává 1,5 %. Pozitivní náladu podpořila i zveřejněná průmyslová výroba, která za leden výrazně předčila očekávání trhu, a zároveň se nečekaně vysoko zvýšilo využití výrobních kapacit.

Pražský parket nezahálel a i zde si index PX polepšil. Přesto jeho zisk nebyl tak vysoký jako u evropského Stoxx 600, když zavřel „pouze“ o 1,9 % výše. Dařilo se především finančním titulům v čele s rakouskou Erste, která si z dnešní seance odnesla zisk ve výši 3,9 %. Podruhé v řadě se však premiantem staly akcie Stock Spirits, které si polepšily o 5,1 %. Naopak na chvostu zakončil nováček Kofola, který přišel o 1,7 % své hodnoty. 0,9% ztrátu pak utrpěl i ČEZ.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).