Hlavní navigace

Jak přijímat platby v bitcoinech v rámci vašeho podnikání?

24. 4. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Měšec.cz s využitím DALL-E
Přijímat bitcoin v obchodě je snazší a levnější než přijímat karty. Kolik to stojí, co budete potřebovat a jaké další výhody vám to může přinést?

Bitcoin už se coby kryptoměna etabloval ve společnosti natolik, že ho začali přijímat i někteří obchodníci. Jde především o řadu menších podniků, které se samozřejmě koncentrují nejvíc kolem Prahy, ale, jak můžete vidět na průběžně aktualizované mapě Coinmap.org, zdaleka už to není jen tam.

Poslechněte si sedmý díl podcastu Bitcoin a blondýna a vyhrajte tričko od firmy Trezor. Soutěžní otázku najdete dál v textu.

Jak přijímat platby v bitcoinech v rámci vašeho podnikání?
Jak přijímat platby v bitcoinech v rámci vašeho podnikání?
0:00/

Menší podnikatelé tak získávají bitcoin i jinde než na burze nebo ve směnárně, podporují adopci této alternativní měny a pronikají lépe do samotné bitcoinové komunity. Máte-li zájem přijímat bitcoin ve svém podniku, pak vězte, že právě o tom si povídáme v novém dílu podcastu Bitcoin a blondýna.

Snadné řešení pro menší podnikatele

Na úvod se sluší říci, že Tomáš Krause, majitel webu Bitcoinvkapse.cz, v podcastu popisuje snadnou a levnou cestu, jak začít platby v bitcoinu přijímat. Nejde ale o řešení, které by se dalo aplikovat na velké nebo komplikované provozy. Spíš menší bistra, prodejny květin, kavárny apod.

Začít ve svém podniku přijímat bitcoin není náročné. Potřebujete k tomu chytrý telefon nebo tablet. Pokud nemáte zaměstnance, můžete používat svůj, v opačném případě si můžete vyčlenit nějaký jen pro tyto účely.

Na dané zařízení si pak nainstalujete (samozřejmě jen z Google Play nebo App Store) nějakou z bezplatných peněženek, které umí platby v rámci Lightning network (a samozřejmě i ty onchain, abyste si mohli softwarovou peněženku jednou za čas vyprázdnit ve prospěch nějaké hardwarové, kde budete mít bitcoin uložený bezpečněji). Bitcoinovým peněženkám (i konkrétním tipům na ně) jsme se věnovali ve čtvrtém dílu našeho podcastu.

Uvažujeme-li například Wallet of Satoshi, doporučujeme v menu vpravo nahoře nastavit peněženku do češtiny a na české koruny. Nezapomeňte vyplnit také váš e-mail, který vám peněženku pomůže obnovit, pokud byste o zařízení z nějakého důvodu přišli. Bez nastaveného e-mailu v takovém případě o své bitcoiny přijdete.

Partner podcastu

 

Partnerem podcastu je česká firma Braiins – světový leader v inovacích těžby bitcoinu, dodávající od roku 2011 špičkové softwarové a hardwarové produkty do celého světa.

Braiins provozuje i neziskové nakladatelství, které se zaměřuje na vydávání bitcoinové literatury. V portfoliu má již přes 10 knih jak světových tak i místních autorů. Cílem je podpora lokální komunity a vzdělávání.

Braiins aktuálně hledá do svého 100 členného týmu další posily. Pokud vás zajímá programovací jazyk Rust, vývoj embedded zařízení, hardware nebo Bitcoin, tak se podívejte na Braiins.com.

Příjem platby

Chcete postup i s obrázky? Najdete ho na webu Bitcoinvkapse.cz.

Bude-li chtít zákazník platit bitcoinem, spustíte peněženku (uvádíme na příkladu Wallet of Satoshi), kliknete na možnost „Přijmout“ a pak na tlačítko s ikonou blesku. Dále kliknete na možnost „Určit částku“ a dále na šipky, přes které zadáte konkrétní sumu v Kč (a ne v satoshi). Po zadání částky kliknete na možnost „Generovat fakturu“ a následně zákazníkovi ukážete vygenerovaný QR kód.

Zákazník si ho načte a ze své peněženky vám obratem platbu pošle. Vaše peněženka ohlásí příjem platby.

Existují i chytřejší peněženky, které můžeš přepnout do režimu, který umožňuje přednastavit cenu za konkrétní zboží, takže se z aplikace stane vlastně taková obrázková pokladna. Takže provozovatel se nemusí bát, že s příjmem bitcoinu musel začít přepočítávat platby na satoshi, popisuje Tomáš, který zdůraznil, že lightning platba se připíše do vaší peněženky okamžitě, protože platba nejde přes žádného prostředníka.

A jak to bude v tomto případě s daněmi? O tom píšeme v článku Jak danit bitcoin, když ho chcete přijímat ve svém podniku?

Co vám to přinese? (kromě bitcoinů)

V porovnání s příjmem karet podle Tomáše bitcoin vychází o dost lépe kvůli poplatku, který při platbě kartou obchodník odvádí karetní společnosti. Za příjem bitcoinové platby naopak nic neplatíte. Jak už jsme si uvedli v minulých dílech, probíhá-li platba ve vrstvě Lightning network (platit za kafe onchain platbou je ekonomický nesmysl), poplatek je v nicotné výši (haléře) a strhává se odesilateli, nikoli příjemci.

Pro příjem bitcoinu navíc nepotřebujete speciální terminál (i když i ty už existují), za který byste dost možná zaplatili bance buď něco na začátku nebo nějaký paušál průběžně každý měsíc.

Podle Tomáše na sebe příjmem plateb v bitcoinech (resp. v satoshi) také upozorníte (minimálně) bitcoinovou komunitu. Bitcoin se ještě tolik nerozšířil, takže každý podnik je v té komunitě je vítaný. Ti lidi se o tom budou bavit, půjdou to vyzkoušet, takže podnikatel osloví i nové zákazníky, vyjmenoval Tomáš, podle kterého se informace o nových podnicích šíří přes sociální sítě i bitcoinové mapy provozoven.

Pravidelnost vyřeší volatilitu

Že kurz bitcoinu umí pěkně skákat, ví asi každý, kdo se o něj jen trochu zajímá. Jak řešit v podnikání volatilitu, kdy znamená určitý počet satoshi za kávu jeden den jinou částku (ve fiat měně), než jiný?

Soutěž s firmou Trezor o trička a tři peněženky Trezor Safe 3

 

V každém díle podcastu probíhá soutěž o tričko od Trezoru.

Po odvysílání deseti dílů vylosujeme ze všech správných odpovědí výherce dalších pěti triček a tří peněženek Trezor Safe 3. 

Trezor je český výrobce celosvětově první hardwarové peněženky, lídr a inovátor v oblasti bezpečné správy bitcoinu i dalších kryptoměn.

Soutěžní otázka k tomuto dílu:

Pod jakým názvem se kryptoměny vykazují v účetnictví?

Odpověď zazní v podcastové epizodě k tomuto textu. Odpovídat můžete následně zde.

Pravidla soutěže najdete zde. Hlasovat v tomto kole můžete do 4. května 2024.

Pokud chcete bitcoin přijímat a držet ho, jeho volatilitu u přijímaných plateb řešit nemusíte. Jde o variaci na metodu dollar cost averaging, kdy jednou bitcoin přijmete za nějakou hodnotu, jindy za jinou, ale celkově (pokud hodnota bitcoinu dlouhodobě poroste) na tom neproděláte.

Pokud byste chtěli bitcoin získaný v podnikání pravidelně měnit na koruny, pošlete jejich nastřádanou část do směnárny nebo na burzu a získáte výměnou za to zvolenou fiat měnu (peněženky pracují online, s aktuálním kurzem). Budete-li to dělat pravidelně, půjde vlastně o podobný přístup jako v předchozím odstavci s tím, že pravidelné odprodávání vám z dlouhodobého hlediska odstíní riziko jednorázového ztrátového prodeje při propadu (jinak samozřejmě ideálně nakupujeme při propadech, prodáváme při růstech).

V sedmém dílu našeho podcastu si dál povídáme o tom, na co důležitého nezapomenout, pokud budete chtít platby v bitcoinech přijímat a jak v podniku přijaté bitcoiny evidovat účetně.

Podcast serveru Měšec.cz najdete na všech hlavních platformách – Spotify, Apple Podcasts i dalších. Sledovat můžete také náš kanál na YouTube, kam budeme jednotlivé epizody dávat.

Poslechnout si ho ale můžete i tady:

Baví vás Bitcoin a blondýna? Můžete nás jednoduše podpořit. Stačí, když nás budete poslouchat v podcastových aplikacích nové generace, jako je Fountain. Co umí? Během poslechu podcastu posílají mikroskopické částky (např. 10 haléřů za minutu poslechu) autorům. Samozřejmě v bitcoinech a přes Lightning Network. Odkaz na tyto podcastové aplikace najdete na webu bitcoinablondyna.cz. Děkujeme.

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).