Hlavní navigace

5 způsobů, jak vláda utratí naše peníze

10. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Peníze daňových poplatníků se utrácí snadno. Neexistuje žádná zodpovědnost, však investoři budou ještě pár let Česku půjčovat. Jak vláda utratí vaše peníze?

Ekonomický vývoj je nelichotivý a daňové příjmy stagnují. Vláda Bohuslava Sobotky přitom chce zahájit obrovské utrácení, které by mohlo vést k tomu, že už v příštím roce nebudeme schopni dodržovat maastrichtská kritéria. Podle Evropské komise se sice v tomto roce podaří udržet 3% deficit hrubého domácího produktu, v příštím roce však deficit dosáhne 3,3 % HDP. České republice tak nejspíše budou hrozit sankce. Co na nás vláda chystá?

1. Ponechat zelenou naftu

V koaliční smlouvě si Babiš prosadil, že se zelená nafta rušit nebude. Co to znamená? Stát tak bude nadále vracet agrárníkům 40 % ze spotřební daně z nafty, čímž přijde přibližně o 2 miliardy Kč. Nebude se také snižovat podpora biopaliv. Objevují se proto spekulace, zdali toto prosazené opatření Babišem není v jasném střetu zájmu, neboť sám Babiš má většinu podnikatelských aktivit právě v zemědělství. Čtěte více: Nová vláda poškodí malé podnikání, hledá nepřítele a chce zvyšovat daně (GLOSA)

2. Přidat učitelům a úředníkům

Ministr školství Miroslav Chládek oznámil, že by v roce 2015 chtěl přidat učitelům 2000 Kč na platech. Znamenalo by to, že by průměrný plat učitelů vzrostl ze současných 26 000 na téměř 28 000 Kč. 

Toto opatření bude značně nákladné a vyžádá si další miliardy přímo z rozpočtu, v rezortu bude peněz nedostatek: Samozřejmě na to budeme potřebovat finanční prostředky, já budu chtít v příštím rozpočtu navýšení o tři až pět miliard, dříve upřesnil ministr školství. V tomto roce v březnu by se také podle ministra měli učitelé dočkat zvýšení platů o 2 %. Ministr financí Andrej Babiš také oznámil, že se státní zaměstnanci dočkají vyššího nárůstu mezd než bude inflace: Všem státním zaměstnancům, to znamená 434 tisícům, bude navýšena mzda o dvě procenta, uvedl na začátku února 2014 Babiš. Přitom reálné mzdy značné části zaměstnanců v současné době klesají.

3. Přidat stavebníkům

Premiér Bohuslav Sobotka by chtěl podpořit české stavebnictví pomocí veřejných investic: České stavebnictví je v posledních letech na kolenou, od stavebních firem odešlo několik desítek tisíc zaměstnanců. Vláda může konkrétně pomoct tím, že se intenzivně pustí do výstavby dopravní infrastruktury. Potřebujeme také zlepšit přípravu staveb, uvedl premiér. Konkrétní navýšení prostředků do resortu Ministerstva dopravy zatím vláda neoznámila, mohlo by se však vyšplhat až k desítkám miliard Kč. 

Sobotka by také do roku 2030 chtěl vystavět vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem, vlaky by zde mohly jezdit až 350 kilometrovou rychlostí. Celý projekt vyjde údajně až na 120 miliard Kč. Podle odhadů některých analytiků to však bude mnohem více, navíc je otázkou, zdali by stát měl realizovat tak rozsáhlé infrastrukturní projekty v situaci, kdy nové dálnice jsou rozvlněné a ve srovnání s jinými zeměmi předražené.

Vláda výrazně zvýší zadlužení země – názor autora

Bohužel tu máme vládu, která se značně rozšoupla a utrácí bezhlavě naše peníze. Ukazuje se také, že šetření, které chtěl naordinovat předseda ANO Babiš pomocí levnějších židlí a efektivnější státní správy, se zatím nekoná. Naopak, sám Babiš si zajistil pokračování biopaliv a zalené nafty, tato opatření jsou značně kontroverzní. Vláda chce přidávat učitelům, úředníkům, na nové infrastrukturní projekty, rušit poplatky ve zdravotnictví v situaci, kdy zdravotní pojištovny a nemocnice mají stále větší problémy.

Výsledkem této expanzivní politiky bude další nárůst zadlužení. Nakonec vláda přistoupí nejspíše ke zvyšování zdanění, především u živnostníků. Chce také zavést registrační pokladny, které můžou výrazně poškodit maloobchod. Čtěte více: Registrační pokladny budeme mít nejdřív za tři roky. Budou ale chytřejší

Jediným pozitivním daňovým krokem pro občany je snižování DPH tím, že do 5% sazby DPH budou zařazeny léky, knihy, dětská výživa a pleny. Přitom se ale otevírá nová možnost, jak budou někteří nepoctiví podnikatelé vyšší sazby obcházet. Už dnes je totiž obvyklá praxe, že v řadě restaurací s rychlým občerstvením vám jídlo zaúčtují „s sebou“ i přesto, že si ho dáváte v restauraci. Obchodník však místo 21% daně odvede jen 15 %. Možná dojde k situaci, kdy například kravské mléko bude označeno jako „dětská výživa“ a prodáváno s nižší 5% sazbou DPH. Vhodným podnikatelským záměrem by mohlo být založení fastfoodu s dětskou výživou, kde by jídlo bylo naúčtováno „s sebou“. Místo 21 % DPH se zaplatí DPH jen ve výši 5 %. Zavedení třetí sazby a registračních pokladen si vyžádá dodatečné náklady pro řetězce a obchodníky. Na koho přesunou náklady? K tématu čtěte: Změny v DPH matou podnikatele, za posledních 20 let už šestkrát

4. Zrušit většinu poplatků ve zdravotnictví 

Koalice se také dohodla na tom, že od roku 2015 dojde ke zrušení značné části zdravotnických poplatků, zůstane jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti. Skončí ale například placení 30 Kč za recept.

5. Zvýšit platby zdravotním pojišťovnám, odkoupit nedobytné pohledávky

Nemocnice se podle Sobotky nadměrně zadlužují a vláda jim chce pomoci. Důvodem je podle něj také zrušení poplatků za pobyt v nemocnici, chystá se proto miliardový stabilizační balíček: Letos půjde o dvě miliardy korun, další finanční prostředky bychom chtěli vynaložit na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Bude to aktivita vlády a velkou část by mohl najít ministr zdravotnictví v rezervách svého rezortu, uvedl Sobotka pro E15.

Tip do článku - účto fakturace duben

Společně s tím chce vláda navýšit platbu za státního pojištěnce: Koalice se dohodla, že tyto platby budeme valorizovat každoročně tak, abychom dohnali určitý deficit, který se v systému zdravotního pojištění vytvořil tím, že minulá vláda zkombinovala zvýšení DPH u léků se zmrazením platby za státní pojištěnce, dodal Sobotka pro E15.

Problémem je také, že pojišťovnám, především té největší – VZP, enormně rostou průměrné náklady na jednoho pojištěnce, letos za jednoho pojištěnce zaplatí VZP přibližně o 1000 Kč více než v minulém roce. Jaké konkrétní náklady rostou? Podívejte se do galerie:

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).