Pracuju jako externista pro německou firmu. Ve firmě mají v Německu 5 týdnů dovolené, letos jako benefit volno mezi vánočními svátky, tedy kromě jiných benefitů. O něčem podobném jsme si mohli v Čechách jenom zdát. Pochopitelně, na externisty (v Čechách OSVČ typu Švarc, leč nenapadnutelné, protože zaměstnavatelem je zahraniční firma, která v Čechách nemá pobočku) se to nevztahuje.
Pracuji jako hlavní účetní v soukromé firmě. Pro mě je luxus i 14 dní v celku, to jsem snad ještě nikdy neměla. Mnohem víc by se mi líbilo zkrátit pracovní dobu alespoň o hodinu! Na posledním školení jsme se bavili o nově otevřených Centrech duševního zdraví... nedivím se, že jsou potřeba :( .
Jsem v několikáté soukromé firmě a nikde se mně nestalo, že bych nedostal 14 dní najednou... Paradoxně největší buzerace (a nejen kolem dovolené) byla právě v té státní správě, kde si po každé výměně ministra jeho kamarádíčci náměstci dotáhnou své kamarádíčky ředitele odborů a tak to pokračuje až k poslednímu nýmandovi, který má ještě pravomoc o něčem rozhodovat...
No, účetní v malých firmách to nikdy neměly jednoduché. Do 10. dne v měsíci byly mzdy, 25. DPH, po Novém roce do půlky února daňová přiznání zaměstnanců, pokud dělaly DP i pro OSVČ, tak to bylo do konce března, dovolenou si obvykle braly po 25.dnu měsíce, ale na zimní mohly většinou zapomenout. Pokud byly samy OSVČ, pak pracovaly ve dvojici, protože třeba úraz nebo nečekaný pobyt v nemocnici byl pro ně katastrofou, protože berňák má termíny a omluvu nepřijímá. Kolikrát dělaly mzdy i v nemoci, třeba za mimořádnou odměnu. Do toho máte exekuce zaměstnanců, kolikrát musejí reagovat do 3 dnů, dělat účetní fakt není jednouchá práce.
Popisuji vlastní zkušenosti z několika firem u nás a v zahraničí.
V ČR trvá někde déle, než se docházka na papíru dostane na stůl účetní, tak vedoucí směny už mají vše připravené před koncem měsíce a předpokládají, že nikdo neonemocní, když o dovolené ví předem.
V Irsku nebo Anglii se pak počítá mzda ke konci posledního pracovního dne v měsíci a ten den je hotová. Pokud je sobota taky pracovní, tak už se započte do následujícího měsíce, pokud není vyplácena týdně, což je dost běžné.
Ve Švýcarsku máte výplatu na účtě obvykle už 25. den měsíce, případně ještě dříve, pokud 25. vyjde na víkend nebo svátek. Když je např. 25.12. pondělí, výplata přijde už v pátek 22.12. Výplatní pásku oproti tomu dostanete až na začátku následujícího měsíce. Případné změny mezi výplatním dnem a koncem měsíce jsou tedy ve výplatní pásce zahrnuty a změny v částce výplaty se řeší korekturou v následujícím měsíci.
Příklad: Zaměstnanec dostane 25. dne plnou výplatu a 26. onemocní. Na začátku následujícího měsíce dostane výplatní pásku, kde je již ve výpočtu mzdy zahrnuta nemocenská podpora od 26. do konce měsíce a výsledná mzda je tedy o něco nižší než výplata, kterou zaměstnanec dostal. Tím vzniká rozdíl, který se započítá jako korektura ve výplatě v následujícím měsíci -- člověk tedy dostane nižší výplatu následující měsíc.
Pracujem v zahranici a vyplaty su bezne vyplacane tyzdenne. Povazujem to za lepsie riesenie a zamestnanec by mal mat moznost zvolit si frekvenciu vyplaty sam (tyzdenne/2-tyzdenne/mesacne). Verim, ze vacsine zamestnanych by viac vyhovovalo vyplacanie vyplaty tyzdenne. Je to aj prirodzenejsie, kedze tyzden ma rovnaky pocet dni narozdiel od kalendarneho mesiaca.
Ono je to dokonce spíše naopak - míra buzerace a kontrol kolem dovolených je taková, že mě v práci (a je to soukromá firma) docela tvrdě nutí si ty dva týdny v kuse vzít, i když by se mi zrovna vybírání po týdnech s mezerami hodilo více... Zrovna tohle se docela kontroluje a případné nucení zaměstnanců ke "kouzlení s čísly", že se dovolená vybere jinak, než se napíše, je pro zaměstnavatele dost rizikové.
Moc nevěřím, že se najde firma, která by tohle porušovala plošně, případný spor totiž nemá šanci vyhrát a pokuty jsou citelné. Možná tu a tam někdo pro nějaké specifické pracovní pozice, ale typické to není ani náhodou...
Zlatá rada. Nevíme ovšem v jakém oboru dotyčný/á pracuje. V některých oborech je v každém větším okresním městě plno firem, mezi kterými lze případně přecházet. V jiném oboru aby se člověk odtsěhoval na druhý konec republiky, pokud by chtěl jít k jinému zaměstnavateli, jak píšete.
Já jdu teď taky k jinému zaměstnaveteli. Denně strávím na cestě do a z práce minimálně o 2 hodiny víc než u toho předchozího. Ne každému se toto vyplatí.
To by bylo podle mě naprosto šílené a považuji za nepřijatelné - podnikatel si prostě musí koupit nejnovější BMW či Mercedes každých 6 měsíců a kdyby zaměstnanci nemuseli pracovat nonstop, ale měli občas také volno, tak by si to podnitatelé mohli dovolit jen každých 7 měsíců a to by znamenalo zcela zásadní pokles jejich životní úrovně a prestiže. Zaměstnanci by neměli mít volno vůbec, nejen dovolená, ale i víkendy omezují práva podnikatelů a zaměstnavatelů.
A tenhle znáte?
Majitel firmy dnes přijel do práce v novém Ferrari. Tak mu říkám, že to je super auto a že se mi moc líbí.
On na to: “Pokud budeš poctivě makat, plnit práci jak máš, dělat přesčasy a makat i o víkendech, … tak si za rok koupím ještě lepší!”
Co Vám brání se stát podnikatelem a mít ten Mercedes taky?
Někdy je dobré si nejdřív něco přečíst, aby ze sebe člověk nedělal oslíka ;-).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ironie
A stejně budou zaměstnanci brečet, že mají vysoké daně... tohle je důvod proč máte vysoké daně a budete mít i dál, dovolené, nemocenská od prvního dne, dvojnásobný důchod, ochrana státu... takže si pak nestěžujte, že máte nízké příjmy, když je zaměstnavatel nucen hradit vysoké poplatky na pracovní místo na tyhle vaše nucené benefity :)
Já podnikám, jen říkám, že za ty daně dostávají čím dál větší luxus, za chvíli to bude opravdu silně výhodné být zaměstnanec, ono to tak v některých podnikatelských odvětvích je už dnes z daňového pohledu lepší jít někde do firma. Ono z pohledu zaměstnance je jedno co platí firma a co stát, ti tomu stejně houby rozumí a všude pak říkají, že je ožebračuje podnikatel. Jde pak ale stále o poměr ceny práce vs zisk, ku daným benefitům z rozdílu a začínám mít opravdu pocit, že pokud člověk nemá štěstí na vysoký daňový paušál, je lepší jíž makat jako zaměstnanec.
V pohode dam zamestnanci 5 tydnu dovolene:
1, kdyz si na ni vydela
2, kdyz se zaplati rezie ( auta, ucetni, najem )
3, kdyz i presto bude spolecnost vytvaret zisk
No a moji mily a kdo si myslite, ze to ve finale zaplati ? Tak já vám to řeknu, zákaznici !
To, ze ve statni sprave roztaceji spiralu je problem, ale proboha at to necpou nam podnikatelum. Protoze az to jednou praskne a ono to praskne tak se tomu pak budete divit vsichni....
Tak to uplne myslene nebylo, ale je prece logicke, ze se na dovolenku vydelat musi. A pokud mi chcete tvrdit opak, tak mi ho prosim vysvetlete. Myslim, ze mam celkem uspesnou firmu, podnikame ve sluzbach ( elektro, stavba) a na dovolenku se proste musi vydelat a rikat tomu muzeme kazdy jak chceme. Tech 20 lidi co maji placenou dovolenku stoji firmu 20x mesicni mzdu.
A tech 20 platu zkalkulujete do ceny sluzby.
Pokud to neudelate zkrachujete. Pokud pridam tyden navic mam nekolik moznosti,
Zvednout cenu sluzeb, ukrojit firme se zisku, nebo musime zvysit efektivitu , nebo kombinace, ale porad na to musime vydelat.
Ve statni sprave pridavaji dovolenku, maji six days a chodi "zadarmo" na skoleni, ale nikoho moc nepali kolik to stoji, ale uvedomte si, ze to platime my co vyrabime, poskytujeme sluzby, platime dane...
Tak pokud to chápu správně, máme u nás to minimum, které požaduje směrnice Evropského parlamentu:D No tak to můžeme být vlastně rádi, že směrnice Evropkého parlamentu nenařizuje pouze 2 týdny:D
A jinak samozřejmě že je to naprostý výsměch všem pracujícím, že dělníci co platí daně mají 4 týdny dovolené a úředníci, kteří jsou z těch daní placení 5 týdnů...
Docela by mě zajímalo, jaké brutální národohospodářské škody způsobilo prodloužení min. délky dovolené v Německu na 24 dní.
Nemáte někdo data?
PS: Prý je v době nízké nezaměstnanosti nevhodné prodlužovat dovolenou.
Chápu to správně, že se bude bude vhodné ji prodlužovat v příští krizi, protože ... to dává smysl?
K tomu PS. Já bych to chápal. Logicky když nemám v práci dostatek lidí, je problém ještě řešit dovolenou těch co tam mám. U nás je naštěstí ta snaha lidí si dovolenou šetřit na nemoc a jiný nečekaný problémy a zaměstnavatel jim v tom vychází vstříc. Kdyby si měl u nás každý vybrat během roku všech svých aktuálních 25 dní tak nás to celkem paralyzuje.
No, chápat to jde - jenže z pohledu zaměstnavatelů je nevhodné prodlužovat dovolenou KDYKOLIV, takže argument, že je nevhodné ji prodlužovat v době nízké nezaměstnanosti je irelevantní.
Ono bude nevhodné ji prodlužovat i v době vysoké nezaměstnanosti, i v době "tak akorát nezaměstnanosti".
Vlastně stačí, aby řekli: "Nechceme!" - jakákoliv obhajoba tohoto postoje je nepodstatná.
Pracuji v oboru, kde většina firem dává těch 25 dní dovolené sama od sebe. Občas se najde firmička, většinou malá, která dává jen zákoných 20 dní a k tomu třeba 3 sick days. Přiznám se, že když v nabídce práce uvidím jako benefit "týden dovolené navíc", chvíli přemýšlím, jestli to znamená 6 týdnů dovolené ročně. Těch 5 už považuji víceméně za samozřejmost.
Měl jsem kdysi nabídku do firmy, která po odpracovaných 8 letech pak přidávala 6. týden dovolené.
Co bych určitě uvítal, tak zkrácení pracovní doby na 8 hodin denně včetně přestávky na oběd. Teď je to 8 h bez oběda. Vlastně když jsem studoval VŠ tak to takhle bylo. Než jsem dostudoval, změnili to.
Dřív byla pracovní doba 8 hodin včetně přestávky na oběd? Kuwa, v kterém státě to bylo? V České banánové republice rozhodně ne, pokud pominu pár firem, které mírně zkrácenou dobu nabízejí, např. jako jistá pojišťovna:
zkrácenou týdenní pracovní dobu - 38 hodin/týden
Zde se ovšem z vrozené skromnosti zapomíná zmínit, že těch 38 hodin týdně je BEZ přestávky na oběd, takže ve skutečnosti je to 40,5 hodin/týden...