Hlavní navigace

2013: Monetizace dluhu a trhy na maximech

23. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento rok je jistě rokem rekordů. Nová tržní maxima, historicky největší počet úvěrů a spotřeba inkoustu na tisk bankovek roste exponenciální řadou napříč všemi ekonomikami.

„Dějiny se obvykle opakují dvakrát: nejdříve jako drama a později jako komedie.“ Rozhodně jsem nechtěl začít komentář výrokem často zapomenutého myslitele Karla Marxe, nicméně vývoj burz za posledních 24 hodin (vlastně za poslední roky) mne nenechává klidným. Tento rok je jistě rokem rekordů. Nová tržní maxima byla dosažena, potýkáme se s historicky největším počtem úvěrů v historii lidstva a spotřeba inkoustu na tisk bankovek roste exponenciální řadou napříč všemi ekonomikami.

Poslední měsíc jsem neviděl jediný článek zabývající se Dluhovou krizí Evropy, její deindustrializací a nezaměstnaností. V Americe se zase moc neřeší snižující se kupní síla peněz, která (jen pro informaci nezasvěceným) od roku 1971, kdy proběhlo uvolnění měnového systému, klesla o více než 90 %. Japonsko, zdá se, naopak již zapomnělo na několikaletou letargii z přelomu tisíciletí a oprašuje dlouho nepoužité monetární stimuly. Vše se děje současně v pozadí měnových válek, do kterých se zapojují i další státy. Monetizace dluhu a vyvolávání ekonomického růstu „z ničeho“ probíhá v plném proudu a otázkou je: „Jak tohle skončí?“ Drama jsme již viděli v roce 2007 a komedie je, zdá se, letos v prvním dějství.

skoleni_8_6

Trhy jsou vysoko. To je fakt, se kterým můžeme pracovat, ale který jen tak neovlivníme. Nicméně objevující se jiskry pesimismu, které předvedl dnes v noci japonský index Nikkei, by měly být varováním. Jednalo se o pokles 7,3 %. Takovýto pád byl naposledy vyvolán vlnou tsunami v březnu 2011. Čeká nás tedy další „trhu-třesení“? Německý index DAX reagoval až 3 % propadem. Americké trhy otevřely taktéž pod svými maximy.

A na závěr opět citace Karla Marxe: „Bez výroby není spotřeba a bez spotřeby není výroba.“ Narážím tímto na čínské PMI dle HSBC, která zůstalo za květen pod 50 body, konkrétně na 49,6 bodech. Slabá poptávka, strach z ekonomického vývoje a měnící se politiky? Nechci podceňovat sílu centrálních bank, ale mohu konstatovat jediné: „Vážení investoři, máte poslední týden na to, abyste stihli naplnit tradiční investorské dogma: Sell in May and go away!“

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).