Hlavní navigace

11 spořicích účtů, které vám nabídnou úrok nad 2 % ročně

12. 7. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Které spořicí účty vám nabídnou úrok nad 2 % bez toho, aniž byste museli platit poplatky za vedení či založení účtu a čekat na konec výpovědní lhůty?

Slamník naplněný vašimi úsporami vám sice může přinést zdání bezpečně uložených peněz, avšak pouze do prvního požáru či pořádné povodně. Kromě toho vám z peněz pomalu ale jistě ukrajuje reálnou hodnotu i inflace. Ceny v červnu rostly opět rychleji. Meziroční změna cen v Česku byla 3,5 %, zatímco v květnu jen 3,2 %. Letošní rok je ve znamení vyššího DPH, které se bude promítat až do začátku zimy. Bez tohoto zásahu by byla inflace více než o jeden procentní bod nižší, okomentoval nejčerstvější vývoj růstu cen Michal Kozub, analytik Home Credit.

Jak vidno, zrychlující tempo růstu cen začíná nechávat úročení na spořicích účtech pomalu za sebou. Chcete-li překonat inflaci a zhodnocovat vaše úspory reálně, budete muset hledat investice s vyšším výnosem. Protože jsou ale Češi konzervativním národem spousta jich zůstane jen u vkladových produktů. Podíváme se proto, jaké spořicí účty nabízejí nejvyšší zhodnocení na trhu a další článek o zajímavé investici (jaké, to si ještě necháme pro sebe) vydáme zanedlouho. 

Metropolitní spořitelní družstvo – rozšiřuje pobočky

Nejlepší úročení v základní nabídce má stále kampelička Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) s 2,8 % ročně. Spořicí účet je bez výpovědní lhůty a s denním připisováním úroků. Založení, vedení a zrušení účtu stejně jako výběry, vklady a převody peněžních prostředků jsou bez poplatku.

Vadou na kráse zůstává pouze malý počet poboček, na kterých můžete se svými penězi plnohodnotně nakládat. Kampelička se ale snaží a svou síť pomalu rozšiřuje. Kromě pobočky v Praze, Brně, Hradci Králové, Olomouci a Plzni už ji můžete najít také v Českých Budějovicích.

Počátkem dubna kampelička spustila také službu Elektronický výpis umožňující sledovat stav a pohyby na účtu. Aktivní operace bohužel elektronicky možné nejsou. I pro zřízení služby Elektronický výpis je nutná schůzka na pobočce.

Než založíte spořicí účet, je nutné se stát členem družstva a zaplatit vklad 100 Kč.

AXA Bank – dočasná konkurence pro nové klienty

Dočasně výše zmíněné kampeličce bude konkurovat AXA Bank. Poté, co banka lákala klienty na svůj Jarní bonus, který zvýšil základní sazbu 1,9 % na 2,4 % ročně (pro vklady do 5 mil. Kč), přišla zčerstva s novou nabídkou.

Noví klienti si mohou založit spořicí účet (také online) a minimálně do konce roku získat pro vklady do 5 mil. Kč úrok 2,8 %. Stávajícím majitelům spořicích účtů se základní sazba zvýšila z 1,9 % na 2 %.

Za vedení spořicího účtu nepožaduje banka žádné poplatky. K účtu naopak můžete bezplatně získat platební kartu Visa Electron. Na spořicí účet, ke kterému nepotřebujete žádný běžný účet, je nutné vložit minimální vklad 1 Kč.

Moravský peněžní ústav – náhrada za Garantovaný úrok

Moravský peněžní ústav dal stopku produktu Garantovaný úrok, jehož nabídka byla objemově omezená. Místo toho nabízí spořící účet bez výpovědní lhůty s úrokovou sazbou 2,55 %.

Stejně jako MSD i zde musíte akceptovat, že členství je možné zřídit pouze na jedné ze dvou poboček. V Praze či ve Zlíně. Moravský peněžní ústav ale nabízí svým členům k dispozici internetové bankovnictví.

Za členství zaplatíte na místě 100 Kč, dalších 900 Kč můžete doplatit do jednoho roku od podpisu členství. Vklad je vratný.

Na účtu není nastaven minimální vklad ani zůstatek. Ačkoli  je vedení účtu bezplatné, za výběr v hotovosti zaplatíte 19 Kč, za elektronický příkaz k úhradě pak 1,9 Kč. Za příchozí platby neplatíte nic.

Air Bank – garantuje úrok v TOP 3

O pozici bramborové medaile se dělí rovnou tři banky. První je Air Bank se spořicím účtem 2,5 % ročně. Banka nepožaduje založení běžného účtu.

Vedení získáte na spořicím účtu bezplatně s tzv. Malým tarifem, který ale obsahuje poplatek 5 Kč za odchozí platbu. V případě Velkého tarifu (který se ale vyplatí spíše těm, kteří mají zároveň běžný účet – lze mít více produktů pod jedním tarifem a jednou platbou) zaplatíte za vedení měsíčně 150 Kč a platby odcházejí z účtu bez poplatku. 

Banka se zavázala garantovat, že její úrok bude vždy maximálně třetí nejlepší na trhu mezi bankami. Účet je možné založit online.

UniCredit Bank – jistota do konce roku

UniCredit Bank garantuje na svém nedávno představeném spořicím účtu Prima úrok 2,5 % do konce tohoto roku. Sazba platí pro vklady do půl milionu korun. Úroky banka oproti měsíční frekvenci u Air bank a Zuno bank, připisuje jednou za čtvrt roku.

Na účtu není požadován minimální vklad a není nutné zřizovat ani běžný účet. Za vedení poplatky neplatíte. Příchozí a první dvě odchozí transakce (elektronické zadání či provedení trvalým příkazem) jsou také bez poplatku. Za další ale zaplatíte 45 Kč. Pozor si dejte také na internetové bankovnictví. Za každé potvrzení zprávou SMS zaplatíte 1,9 Kč.

Zuno Bank – spořák bez běžného účtu nezískáte

Zuno bank nabízí produkt Spoření Plus s úrokem 2,5 % ročně a měsíčním připisováním úroků. Sazba ale platí pouze pro vklady do 2 500 000 Kč. Nad tuto částku vaše vklady nejsou nijak zhodnocovány.

Nepříjemností u tohoto produktu je fakt, že za ty měsíce, ve kterých vyberete nějakou část svých prostředků, vám banka nepřipíše úroky. Založení spořicího účtu je navíc podmíněno běžným účtem u banky. Spořák nemá vlastní číslo účtu, takže peníze musíte zaslat nejdříve na běžný účet a z něho je teprve poukázat na spořicí účet.

Na účtu není požadován žádní minimální vklad ani zůstatek. Bez poplatku za vedení je také běžný účet. Za převodu z účtu na účet neplatíte žádný poplatek.

Equa Bank – pozor na poplatek za odchozí platbu

Úrok 2,3 % ročně nabízí s měsíčním připisováním úroků Equa Bank. Produkt je možné založit online.

Ačkoli neplatíte za vedení, dejte pozor na odchozí platby, budou vás stát každá 9 Kč. 

Založení spořicího účtu je možné i bez běžného účtu.

Oberbank – akční nabídka do odvolání

Akční nabídku s nejistou dobou trvání má Oberbank. Na svém spořicím účtu Speciál nabízí úrokovou sazbu 2,25 % ročně. Úrok platí pro nové vklady a platí až od částky 30 000 Kč.

Banka však nikde neuvádí, kdy bude akční nabídka končit. Pouze si na svém webu vyhrazuje právo sazbu změnit podle podmínek na peněžním trhu.

Za vedení, příchozí a odchozí platby neplatíte žádný poplatek. 

Zuno Bank – kdy méně znamená více?

Zuno Bank se ve srovnání objevuje podruhé proto, že v nabídce má také produkt Spoření. Ačkoli k němu nabízí sazbu 2 %, na účtu můžete mít nakonec více než na produktu s vyšším úrokem. Je to proto, že Zuno Bank v tomto případě připisuje úroky každý den, takže se každý den zhodnocuje o něco vyšší částka. Kromě toho úroky nepodléhají ani 15% srážkové dani, pokud nedosáhnou 7 Kč. To platí pro vklady zhruba pod 127 tis. Kč. 

Máte-li úložku větší, vyplatí se rozdělit ji na několik menších částek, které nepřesáhnou zmíněnou hranici. Zuno umožňuje založit až 10 těchto účtů na jednu osobu.

Stejně jako v případě Spoření Plus ale platí, že je nutné zřídit také běžný účet.

Sazby s hvězdičkou

Wüstentot – 2,1 % s jednou podmínkou, 2,5 % se dvěma

Mezi banky, u kterých na spořicím účtu můžete získat až 2,5 %, patří i Wüstenrot. Nabídka je ale omezena dvěma podmínkami. Tou první je výše vkladu. Smysl má vkládat částky nad 30 000 Kč, protože to je hranice pro získání základní úrokové sazby ve výši 2,1 %. (Nižší vklad se úročí pouze 0,1 %.)

Druhou podmínkou je fixace vkladu na 12 měsíců, za kterou získáte 0,4% bonus. Za kratší fixaci lze získat bonus nižší (3 měsíce – 0,1 %, 6 měsíců – 0,2 %, 9 měsíců – 0,3 %). Fixovat se dají částky od 10 000 Kč. Právě fixace, která posouvá tento spořicí produkt směrem k termínovaným vkladům je důvod, proč neřadíme tuto nabídku k bankám, které nabízejí úrok 2,5 % standardně.

Nejste si 100% jisti, zda nebudete svůj vklad potřebovat dříve než za 12 měsíců? Pokud se vám tento spořák zamlouvá, zkuste to i tak. Svůj vklad neohrozíte žádnou penalizací, maximálně přijdete o úrokový bonus.

skoleni_8_6

Na tomto účtu, který lze sjednat také online, je založení a vedení včetně elektronických výpisů a veškerých příchozích a odchozích plateb bez poplatku.

ING Bank – spolupráce přinese každému něco

Pro úplnost zmíníme ještě akci ING Bank. Ta novým klientům, které doporučí někdo z těch stávajících, bude po tři měsíce prostředky na ING Kontu do výše 200 tis. Kč úročit sazbou 2,75 % ročně. Stávající klient za doporučení získá bonus 300 Kč (doporučit může až 65 lidí za rok). Podrobnosti najdete v podmínkách akční nabídky.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).