Hlavní navigace

Zvyšující se ceny nájmu ohrožují seniory

Sdílet

Náklady na bydlení v České republice jsou druhé nejvyšší v Evropské unii. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnilo Sdružení nájemníků ČR. Vyšší náklady na bydlení mají pouze v Dánsku. Tam je ale jiný spotřební koš, tedy výrazně levnější potraviny a spotřební zboží vzhledem k příjmu, řekl Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR.

Průměrné náklady na bydlení dosahují 27,3 % příjmů domácností. U nájemních bytů ve městech nad 50 000 obyvatel je to ale nad 40 % z příjmu. Hranici 40 % považuje Evropská unie za známku předraženého nájemného.

Taková situace ohrožuje především seniory, kterých v těchto bytech bydlí přibližně 177 000. Již nyní vydává většina seniorů žijících v nájemních bytech většinu svého důchodu na náklady spojené s bydlením. Vzhledem k tomu, že většina seniorů není schopna si v případě zvýšení nájmu zajistit vyšší příjem, každé případné zvýšení nákladů pro ně může znamenat vážné finanční a často i existenční problémy, dodal Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.

Z konference Rady seniorů ČR vyplývá, že například v Praze se mezi lety 2006 – 2012 zvýšila cena nájemného čtyřikrát. Z původních 37 Kč za metr čtvereční na 150 Kč za metr čtvereční. Naproti tomu výše starobních důchodů se zvýšila 1,3 krát.

Nejohroženější skupinou jsou nemocní senioři, kteří mají omezené příjmy, ale jejich náklady se vzhledem k nutnosti zajištění zdravotních pomůcek, léků, a případně i sociální nebo zdravotní péče zvyšují, uvedl Tomáš Kunc. Řešení pak musí senioři hledat jinde. Pokud nájemce v bytě sám trvale bydlí, může dát část bytu do podnájmu třetí osobě i bez souhlasu majitele. Senior tak může sdílet byt například s příbuzným, který se o něj v nemoci postará a pomůže mu zvládat náklady na bydlení, řekl advokát Jan Mandát.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).