Hlavní navigace

Zvolit si vlastní číslo účtu nabízí jen jedna banka a záložna

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 29. 4. 2013

Když si chcete založit účet v bance nebo ve družstevní záložně, finanční instituce vám automaticky přidělí číslo účtu bez možnosti výběru. To ale nemusí každému vyhovovat a banky se nechlubí tím, že když chtějí založit účet např. nějaké neziskové organizaci, tak číslo účtu na přání možné je.

Přesto najdete dvě výjimky. Vlastní číslo účtu si můžete zvolit v Raiffeisenbank jako součást eKonta Komplet. Číslo účtu na přání nabízí k běžnému účtu i Moravský Peněžní Ústav. V obou případech je služba bez poplatku. I přesto, že můžete mít číslo účtu na přání, to neznamená, že číslo účtu může být jakékoli. Musíte splnit tyto podmínky:

  1. Formát čísla účtu se řídí algoritmem Modulo 11 (podobně jako rodné číslo), musí tedy být v tomto formátu.
  2. V dané bance/záložně neexistuje jiný účet s takovým číslem.
  3. Informační systém banky/záložny dokáže akceptovat číselnou řadu účtu (například předčíslí apod.)

Číslo účtu na přání nemusí být jen v „pěkném tvaru“, můžete tím snadno propojit své další účty v jiných bankách či záložnách. Identické číslo účtu tak můžete mít ve více finannčích institucích a odlišný bude jen kód banky.

Některé banky a záložny sice neumějí číslo účtu na přání, ale nabízejí možnost vybrat si z číselné řady číslo účtu, které se vám líbí nejvíce. Patří mezi ně Citfin a Evropsko-ruská banka,

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).