Zvažujete pojištění invalidity? Pozor na několik faktorů

Sdílet

invalida, invalidní důchodce, důchodce, nemoc, invalidita, Autor: Depositphotos

Pojištění invalidity by mělo sloužit k pokrytí nákladů spojených s léčbou a částečně i k udržení stejného životního standardu, pokud se následkem nemoci či úrazu stanete invalidními. Je ale potřeba takové pojištění adekvátně nastavit. Informovala o tom pojišťovna MetLife.

Některé pojišťovny rozdělují klienty do rizikových skupin a dle nich je buď nepojistí vůbec, nebo jim naúčtují vyšší pojistné. Mezi nejméně rizikovou skupinu patří lidé, kteří pracují jako administrativní pracovníci nebo manuálně na minimální úrovni. Do druhé rizikové skupiny patří například mechanici s těžkou technikou či policisti a třetí rizikovou skupinou jsou povolání s extrémními riziky (např. práce ve výškách nebo v dolech). V případě, že tedy patříte do rizikovější skupiny, zvolte pro sjednání spíše pojišťovnu, která rizikové skupiny vůbec nerozlišuje.

Pozor si dejte i na vypověditelnost ze strany pojišťovny. Správně by totiž smlouva měla být ze strany pojišťovny nevypověditelná. Někdy se totiž stane, že klient onemocní, pojišťovna ho vyplatí a poté vypoví různá rizika. To je vzhledem k možnému zhoršení stavu invalidity (například invalidita II. stupně může progresivně vzrůst na III. stupeň) zdraví ohrožující. Tím totiž přicházíte o další potřebné finanční prostředky pro svou léčbu.

Dále mají pojišťovny takzvanou čekací dobu na nemoc. Ta se pohybuje od 2 měsíců až po 2 roky. Zjistěte si proto předem, jakou dobu budete muset čekat.

Zajímejte se i o to, co dalšího vám pojišťovna může nabídnout. Některé poskytnují takzvané OPCE, tedy možnost budoucího zvýšení pojistné částky bez zkoumání zdravotního stavu.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).