Hlavní navigace

Kdy vám smí pronajímatel vstoupit do bytu? Někdy vám to ani nemusí říkat předem

Sdílet

Pokud podepíšete nájemní smlouvu a nastěhujete se do pronajatého bytu, nastává trochu komplikovaná situace. A sice možnost pronajímatele do bytu vstoupit. Ten má bezesporu právo na kontrolu svého majetku. Na druhou stranu vy jako nájemník máte právo na ochranu soukromí.

Podle zákona má pronajímatel právo vstoupit do nájemního bytu, pokud k tomu má oprávněný důvod. Svou návštěvu by vám ale měl oznámit předem a v přiměřené době. Tato doba ale bohužel není zákonem přesně stanovena. Někdy ji však pronajímatel dodržet nemusí. Vlastník nemusí svůj vstup hlásit předem, pokud hrozí, že v bytě dojde ke škodě na majetku. Například když sousedi upozorní, že z bytu vychází kouř a nájemce není doma, není radno s kontrolou otálet, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Někteří pronajímatelé vyřešili situaci tak, že do smlouvy o nájmu zakotvili pravidlo, kdy pronajímatel má právo zkontrolovat byt, oznámí-li vám termín 14 dní dopředu. Příliš časté návštěvy pro vás ale mohou být otravné. Máte proto také právo na slevu z nájemného, jestliže vám činností pronajímatele vzniknou podstatné obtíže. Podstatné obtíže můžeme v praxi vyložit i tak, že pronajímatel chodí do luxusně vybaveného bytu na obhlídky velmi často, jelikož chce mít přehled, že vybavení bytu nebylo poškozeno. V takovém případě by se ovšem dalo uvažovat o slevě z nájemného jako o protihodnotě k obtěžování častými kontrolami pronajímatele, uvažuje Lukáš Zelený. Jestliže chce pronajímatel byt často kontrolovat, měl by se s vámi dopředu v nájemní smlouvě dohodnout, že tak bude činit.

Důvodem ke kontrole může být i to, že odcestujete. Pronajímatel má totiž právo vstoupit do bytu, jestliže víte, že budete po dobu delší než dva měsíce nepřítomni v bytě, a pronajímateli nedáte kontakt na osobu, která zajistí vstup do nemovitosti, bude-li to zapotřebí. Pokud bude v bytě po dobu vaší nepřítomnosti pobývat jiná osoba, například rodinný příslušník, tak nemusíte pronajímateli svou nepřítomnost v bytě oznamovat.

Také nemusíte předem oznamovat svou dvouměsíční nepřítomnost, jestliže jste ji nepředpokládali, například při pobytu v nemocnici po úrazu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).