Hlavní navigace

S příchodem podzimu hrozí i větší počet srážek se zvěří. Víte co v takové situaci dělat?

Sdílet

Počet střetů řidiče a lesní zvěře přibývá. Podle policejních statistik se loni zvýšil o 14 %. Je to dáno nejen vyšším provozem a počtem automobilů, ale také faktem, že lovná zvěř je přemnožená. A statistiky hovoří jasně – jde o čtvrtý nejčastější druh dopravních nehod. Přibližně v 80 % případů se srnčí, ale nezřídka i s divočáky či jinými většími lovnými kusy, říká Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Střetu lze bohužel velmi těžko zabránit. Často to nezvládnou ani velmi dobří řidiči. Pokud se automobil pohybuje rychlostí 50 km/hodinu, je srážka se srnou velice nebezpečná, protože zvíře s největší pravděpodobností skončí na předním skle nebo kapotě automobilu. Je-li rychlost vyšší než zmiňovaných 50 km/hodinu, může dokonce dojít k proniknutí zvířete do vozu a zvyšuje se riziko závažnějších zranění řidiče i spolujezdců.

I pokud se vám jakožto řidiči nic nestane, zcela jistě dojde z finanční újmě. Průměrná výše škody po srážce se zvěří se pohybuje okolo 30 000 Kč. V drtivé většině případů je toto riziko zahrnuto v havarijním pojištění, které si však ne každý sjedná, případně z něj toto riziko vynechá. 

Pokud se vám přihodí tato situace, zachovete chladnou hlavu. Jestliže nedošlo ke zranění řidiče nebo spolujezdce, oblékněte si reflexní vestu, označte místo nehody výstražným trojúhelníkem a vždy přivolejte policii. Ta následně kontaktuje myslivce, kteří se postarají o odvoz zvířete a taktéž v případě nutnosti sepíše protokol pro pojišťovnu. Poté zavolejte na linku asistenčních služeb vaší pojišťovny, operátor vás již dále navede. Nutné bude pořídit podrobnou fotodokumentaci nehody. Vůz vyfoťte z několika úhlů. Kvalitní fotodokumentace totiž pomůže urychlit vyřízení pojistné události. Není přitom podstatné, že fotografickou dokumentaci pořizují policisté, ti pojišťovně fotografie nepředají.

Další praktickou radou, kterou byste po srážce zvířete měli mít na mysli, je fakt, že by vám zvíře mohlo ublížit či vás nakazit nemocí. Se zvířetem tedy nemanipulujte a ideálně se jej vůbec nedotýkejte, případně jen v rukavicích.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).