Hlavní navigace

Sjednáváte si pojištění odpovědnosti? Pozor, abyste někdy měli nárok na plnění

Sdílet

Pro případ, kdy omylem rozbijete něco na návštěvě vašich známých, nebo způsobíte škodu při cyklistice, se velmi hodí mít uzavřené pojištění odpovědnosti. Při jeho sjednávání je však více než kdy jindy potřeba detailně číst obchodní podmínky, oblast výluk a povinností, které musíte splnit. Jinak se možná pojistného plnění nedočkáte, ačkoli škoda se skutečně stane. Vyplynulo to z článku Dušana Šídla ze společnosti Broker Trust.

Kvalitní pojištění odpovědnosti by mělo krýt před dvěma faktory. Prvním je majetková újma, kdy způsobíte škodu na movité či nemovité věci. Druhým je nemajetková újma, kdy způsobíte zásah do přirozených práv člověka. Typicky to může být například omezení osobní svobody, zásah do soukromí, osobní neštěstí apod.

Pojištění v žádném případě nekryje situace, kdy způsobíte škodu úmyslně, nebo kdy ji způsobíte pod vlivem alkoholu. Taková výluka je však standardní součástí téměř všech pojistných smluv na českém trhu. Nejčastějším důvodem vzniku škod je ale nedbalost, neboli neopatrnost. takzvanou hrubou nedbalost ale některé pojišťovny vylučují z plnění. Hranice mezi hrubou a běžnou nedbalostí je však tenká hranice a často závisí až na rozhodnutí soudu, jestli jste byli jen nedbalí, či hrubě nedbalí. Pokud tedy budete sjednávat pojištění s touto výlukou, je lepší se poohlédnout jinde.

Abyste však získali pojistné plnění, kromě újmy musí také dojít k zavinění z vaší strany jakožto pojištěné osoby, a to společně s porušením právní povinnosti. Typickým příkladem je situace, kdy maminka neuhlídá dítě při nákupu a to rozbije nějaké drahé zboží. Maminka vše nahlásí na pojišťovnu, ale bojí se přiznat, že zanedbala dozor, a proto došlo k nehodě. Právě proto ale pojistné plnění nedostane. Aby došlo k pojistnému plnění, musí dojít i k porušení právní povinnosti – například k nedbalosti. Pokud by tedy zmíněná maminka nahlásila, že na syna prostě nedávala pozor, plnění by dostala.

Téměř totožnou zkušenost popisuje i zpráva organizace dTest. Paní Ireně se stalo, že její pětiletý syn nedopatřením polil kakaem telefon její kamarádky, která u ní byla na návštěvě. Ihned vzniklou škodu nahlásila své pojišťovně a pravdivě vylíčila všechny okolnosti pojistné události. Pojišťovna se nicméně rozhodla škodu neuhradit, ačkoliv přesně na tyto případy se má pojistka vztahovat. Hlavním argumentem pojišťovny bylo, že podle občanského zákoníku neodpovídá matka za škody způsobené svým nezletilým dítětem, nezanedbá-li nad ním náležitý dohled. Podle tohoto výkladu pojišťovny tedy nevznikla žádná odpovědnost za škodu, a není tudíž důvod vyplácet pojistné plnění. Své kamarádce tak paní Irena, která se řídí především pravidly lidské slušnosti, musela škodu uhradit z vlastní kapsy, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Existuje však ještě jedna klička, ke které se pojišťovny mohou uchýlit. Pokud byste přiznali, že jste zanedbali dohled a je to tedy vaše vina, pojišťovna se může odvolat na ustanovení, podle kterého nemá povinnost vyplatit pojistné plnění, když jste neučinili vše proto, abyste předešli vzniku škody.

Při výběru pojištění odpovědnosti je tedy dobré zaměřit se na veškeré detaily a ověřit si, v jakých situacích máte či nemáte nárok na pojistné plnění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).