Zákon o směnárenské činnosti se zatím měnit nebude. Alespoň tedy podle návrhu poslanců za Starosty a nezávislé. Už v prvním čtení návrh novely včera zamítli poslanci hnutí ANO a SPD. Ministerstvo financí totiž chystá vlastn návrh na přísnější regulaci směnáren, která vychází ze stejného principu, který už dříve navrhla Česká národní banka, ale je podle ministerstva komplexnější.
Zamítnutý návrh počítal s tím, že klienti směnáren budou mít nově dvě hodiny na to, aby mohli uskutečněný obchod stornovat a dostat zpět sv peníze. Zástupce předkladatelů Vít Rakušan uvedl, že na nejexponovanějších místech v centru Prahy existují směnárny, které dávají za jedno euro třeba 17 korun. Takové směnárny působí podle Rakušana metropoli i Česku ostudu. Právě na ně návrh mířil.
Cíl, který sleduje tento pozměňovací návrh, je správný a naprosto se s ním ztotožňuji. Nicméně jeho znění bohužel nebylo připraveno dostatečně kvalitně, a to nejen po technické stránce, takže by v praxi svůj účel nesplnil,
uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Poslanecký návrh podle ní neřeší celou řadu případů, jež v reálném životě ale nastávají. Návrh například vůbec nevyjasňoval, jak se má zákazník o svém právu na odstoupení od smlouvy dozvědět. Nijak se také nezabýval situací, kdy je provozovna směnárny již zavřena. Chybí také úprava odstoupení u směn provedených prostřednictvím směnárenského automatu,
zdůraznila Schillerová.
Ministerstvo financí připravuje vlastní novelu zákona o směnárenské činnosti, který v rámci meziresortního připomínkového řízení konzultovalo s Českou národní bankou, s Českou bankovní asociací, s Asociací směnáren a se Svazem hotelů a restaurací. Díky tomu jsme připravili komplexní novelu, která pamatuje na všechny případy odstoupení od smlouvy. Tu Ministerstvo financí vládě předloží do konce dubna,
dodala ministryně financí.
Návrh z dílny ministerstva, který je nyní ve fázi vypořádání meziresortního připomínkového řízení, rovněž počítá s možností odstoupit od smlouvy do dvou hodin od provedení směny. Dále stanoví, že klienti mají být o právu odstoupit od smlouvy informováni na kurzovním lístku a také na dokladu o provedení směny.
Návrh ministerstva pamatuje i na odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictvím směnárenského automatu. V takovém případě má klient právo odstoupit do tří pracovních dnů v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka. Jinak by totiž podle ministerstva financí hrozilo, že okénka směnáren nahradí automaty a na postavení zahraničních turistů se přijetím zákona nic nezmění.
Návrh ministerstva rovněž pamatuje na situaci, kdy klientovi brání v odstoupení důvody na straně směnárníka (např. nemoc nebo uzavřená provozovna). V takovém případě má mít klient právo odstoupit do šesti měsíců v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka. Řešena je i situace, kdy směnárník při odstoupení nemůže vrátit klientovi peněžní prostředky (např. méně obvyklá nebo exotická měna, kterou v mezidobí prodal).
Ministerský návrh dále upřesňuje například i požadavky na prezentaci informací na kurzovním lístku.