Hlavní navigace

Zpoplatnění datových schránek může dlužníkům exekuci prodražit až o 1000 Kč

Sdílet

Ministerstvo vnitra ČR navrhuje zavedení poplatků za použití datových schránek. Toto opatření povede na druhé straně k dalšímu zvyšování nákladů na exekuční řízení, protože právě exekutorské úřady patří k největším uživatelům datových schránek, reagoval na zprávu Exekutorský úřad Přerov s tím, že podle důvodové zprávy by opatření jen od exekutorů vyneslo více než 130 milionů Kč. Tyto peníze ovšem půjdou z kapes již zadlužených občanů, upozorňuje exekutorský úřad.

Když byly zavedeny datové schránky, přestali jsme dlužníkům účtovat v rámci exekučních nákladů poštovné spojené s komunikací se soudy a státními institucemi. Zavedením poplatků za datové schránky nás ovšem donutí tuto položku zahrnout do nákladů exekuce, komentoval návrh ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták a dodal: Navíc jsme v pozici, že používání datových schránek nám teď přikazuje zákon, jiný způsob doručení použít nesmíme. Dříve jsme mohli alespoň využít  vlastního kurýra, který by byl rozhodně levnější. Šlo by o výrazný krok zpět a velkou ránu budování systému eGovernmentu.

Podle přerovského úřadu by každého dílčího dlužníka stálo zpoplatnění datových schránek průměrně 500 –1000 Kč navíc za jedno exekuční řízení.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2010 16:24

    nejlepší chlap (neregistrovaný) 213.29.228.---

    Myslím, že zdražení exekucí by nemělo dojít neboť každý exekutor dostává paušální náhradu nákladů exekuce, což je částka 4200,00Kč vč.DPH.
    je však pravdou, že pokud bude mít někdo exekuci u EÚ Přerov, kde je ředitel Runták, tak tento paušál nebude stačit. Ti totiž účtují vše a tedy při exekuci 30 000,00Kč mají náklady také 30 000,00Kč. Jiní exekutoři jsou lidi, ale tam jsou hovada.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).