Hlavní navigace

Změny daňového balíčku pro zaměstnance začnou platit na výjimku až za rok

Gabriela Hájková

Finanční správa na svém webu informuje, že daňový balíček (sněmovní tisk 873) s největší pravděpodobností nabude účinnosti v průběhu letošního roku a proto se pro plátce daně ze závislé činnosti pro účely letošního roku použije dosavadní znění zákona o daních z příjmů. Změny, které přinese daňový balíček, se tedy na tyto poplatníky budou vztahovat až od příštího roku.

Jedná se např. o rozšíření možnosti použití daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně v § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů i na příjmy mimo dohody o provedení práce, o ustanovení rozšiřující možnosti komunikace mezi plátcem daně a poplatníkem i na využití jiného způsobu zachycení projevu vůle poplatníka než písemného, na základě kterého bude možné Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti zpracovávat a uchovávat i v elektronické podobě, o změny ve vztahu k invaliditě a další, upřesnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství a dodala, že pro letošek už byly tiskopisy vydány (u Prohlášení k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti se jedná o vzor č. 25, který se použije pro celý letošní rok, zároveň lze používat i všechny předcházející vydané vzory, pokud budou v souladu s platnou právní úpravou) a způsob zdanění mezd se pro letošek nemění.

Pokud bude daňový balíček účinný ještě letos, jedinou výjimkou, která se bude aplikovat ještě tento rok, je vyšší daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další vyživované dítě a dále  ustanovení § 38l odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů, tj. nové náležitosti potvrzení vydané penzijní společností.

Našli jste v článku chybu?