Hlavní navigace

Změny daňového balíčku pro zaměstnance začnou platit na výjimku až za rok

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 1. 2017

Finanční správa na svém webu informuje, že daňový balíček (sněmovní tisk 873) s největší pravděpodobností nabude účinnosti v průběhu letošního roku a proto se pro plátce daně ze závislé činnosti pro účely letošního roku použije dosavadní znění zákona o daních z příjmů. Změny, které přinese daňový balíček, se tedy na tyto poplatníky budou vztahovat až od příštího roku.

Jedná se např. o rozšíření možnosti použití daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně v § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů i na příjmy mimo dohody o provedení práce, o ustanovení rozšiřující možnosti komunikace mezi plátcem daně a poplatníkem i na využití jiného způsobu zachycení projevu vůle poplatníka než písemného, na základě kterého bude možné Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti zpracovávat a uchovávat i v elektronické podobě, o změny ve vztahu k invaliditě a další, upřesnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství a dodala, že pro letošek už byly tiskopisy vydány (u Prohlášení k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti se jedná o vzor č. 25, který se použije pro celý letošní rok, zároveň lze používat i všechny předcházející vydané vzory, pokud budou v souladu s platnou právní úpravou) a způsob zdanění mezd se pro letošek nemění.

Pokud bude daňový balíček účinný ještě letos, jedinou výjimkou, která se bude aplikovat ještě tento rok, je vyšší daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další vyživované dítě a dále  ustanovení § 38l odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů, tj. nové náležitosti potvrzení vydané penzijní společností.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).