Při pokusu o krádež či podvod si mnoho podvodníků či zlodějů vyhlédne jako oběť seniora. Důvodem je větší důvěřivost a naopak menší informovanost o různých problematikách. Ze statistik Policie ČR vyplynulo, že lidé ve věku nad 65 let jsou nejčastějšími oběťmi podvodů a krádeží. Přibližně v polovině případů se podvodů a krádeží na seniorech dopouštějí recidivisté. Mezi další trestné činy, se kterými se staří lidé nejčastěji setkávají, patří porušování domovní svobody, lichva, neoprávněné opatření, padělání či pozměnění platebního prostředku a další.
Na vině je přehnaná důvěřivost vůči cizím lidem a naopak nedostatečná opatrnost. Podle Bílého kruhu bezpečí tvoří více než 30 % zlodějů spontánní pachatelé, kteří využijí momentální zanedbání bezpečnosti ze strany seniora.
Pokud ale k nějaké takové události dojde, mají senioři nárok na odškodnění od státu, a to již od dubna 2017. Jsou totiž zařazené mezi zvlášť zranitelné oběti, stejně jako malé děti. Právo na finanční odškodnění vzniká, když v souvislosti s trestným činem senior utrpěl újmu na zdraví nebo pokud byl senior obětí trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti a v dalších případech, které definuje zákon. Výše finančního odškodnění se liší. U obětí, kterým bylo ublíženo na zdraví je poskytována jednorázová částka 10 000 Kč. U vážnějších následků může být částka i 50 000 Kč. Nárok na tuto formu pomoci ale nevzniká automaticky. Je nutné o ni požádat Ministerstvo spravedlnosti, a to nejpozději do 2 let od doby, kdy se oběť dozvěděla o následcích způsobených trestným činem,
upozorňuje advokát Jan Mandát, který spolupracuje se společností Senior Safe.