Hlavní navigace

Živnostníci a střední podnikatelé odmítají zavedení pětitýdenní dovolené

Sdílet

Lenka Kašparová 27. 9. 2019

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) nesouhlasí s povinným navýšením dovolené na 5 týdnů. Tvrdí, že už dnes mají střední podniky a živnostníci problém se zajištěním výroby a provozu kvůli nízké nezaměstnanosti a nedostatku pracovníků. Zavedení pětitýdenní dovolené by podle ní tuto situaci ještě zhoršilo.

V době, kdy stav pracovního trhu dusí ekonomiku, kdy vláda nepřiměřeně reguluje vstup cizích pracovníků na trhu a kdy je obtížné vykrývat zakázky z důvodu nedostatku lidí, není jasné, jak si navrhovatelé představují fungování firem se stále se prodlužující nepřítomností pracovníků v procesu, uvádí Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR.

Firmy, ve snaze zajistit si dostatek pracovních sil nabízejí svým zaměstnancům už teď řadu benefitů. Prodloužená dovolená je jedním z nich. Povinné zavedení by prý mohlo zhoršit schopnost podnikatelů dostát svým závazkům a snížit konkurenceschopnost českých firem, které jsou už nyní zatíženy rostoucími mzdovými náklady a vysokými odvody státu. Na zvýšení nákladů podnikatelů se podepsalo také nedávné zrušení karenční doby.

Začínat legislativně upravovat něco, co v podstatě funguje, považuji za zcela nesmyslné. Obzvláště v situaci, kdy máme v legislativě řadu jiných špatně nastavených pravidel, které si o změnu vyloženě říkají, komentuje to Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva pověřený řízením AMSP ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).