Hlavní navigace

Ženy ve vedení? U většiny firem je to slabota

Sdílet

Jen 12 % firem na českém trhu má ve vedení větší než 50% zastoupení žen. Ve 46 % případů je naopak zastoupení žen ve vedoucích pozicích nižší než 10%. Vyplývá to z průzkumu firmy Recruit CZ. 

Důvod je nasnadě, většina žen je v období své vzkvétající kariéry postavena před rozhodnutí, zda se v životě zaměří na kariéru nebo dá na čas přednost rodině a pořídí si dítě. Řešením mohou být alternativní pracovní úvazky. Podle průzkumu ale jen 35 % firem připouští, že v současné době evidují zvýšený zájem především o stlačený pracovní týden nebo poloviční flexibilní úvazek, a to hlavně v případě žen s malými dětmi a studentů. Řešením by mohly být i firemní školky, které jsou ale v ČR zatím spíš výjimkou.

Podle oboru je nejméně žen ve vedení v oblasti výroby, v médiích, obchodě a v potravinářství. Naopak ve službách se zdají být podíly žen ve vedení vyrovnanější.

U 60% oslovených společností pracuje méně než polovina žen. Jinak je rozložení ovlivněno zejména oborem činnosti firmy. Největší podíl žen je podle společnosti Recruit ve zdravotnictví, bankovnictví a ve financích, naopak nejmenší v energetice, dopravě, stavebnictví a automobilovém průmyslu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).