Hlavní navigace

Ženy si za platovou diskriminaci částečně mohou samy

Sdílet

Ženy berou průměrně o 23 % méně, než muži. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který srovnal průměrné hrubé mzdy všech žen a mužů. Průměrná mzda žen je podle statistik serveru 22 388 Kč, zatímco muži berou o 7000 Kč více. Rozdíl v platech mužů a žen na stejných pozicích je 10 %. 

Průměrné platy žen a mužů podle krajů


zdroj: platy.cz

Nejvyšší platy berou ženy průměrně v Praze a dále pak v Jihomoravském a Středočeském kraji. V těchto krajích dostávají nejvyšší platy také muži. Nejnižší příjmy pak pobírají Češi v Karlovarském kraji. 

Největší rozdíly v platech mužů a žen jsou v Praze, nejmenší pak v Karlovarském kraji. Jedním z důvodů může být, že ženy se často samy diskriminují už očekávanými platy, které uvádí do životopisu nebo na pohovoru. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23% méně než muži. Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme pozorovat u žen ve věku 35 – 44 let a to až o 32% méně než muži. Rozdíl ovlivňuje i skutečnost, že ženy se v době, kdy mohou být na vrcholu kariéry, často starají o rodinu, čímž přicházejí o roky praxe a kontakt s oborem, vysvětlila Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ, která provozuje Platy.cz 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 3. 2013 14:14

  kwinna (neregistrovaný) 62.134.46.---

  Připadá mi nefér, že plat nenavrhují při pohovoru sami zaměstnavatelé! Když to totiž člověk přežene, může se stát, že se s ním pak potenciální zaměstnavatel už vůbec nebaví, místo aby mu jasně řekl, že jeho finanční požadavky jsou přehnané a kolik je mu ochotný dát (vlastní zkušenost). Ženy, které mají samozřejmě následkem výchovy a vůbec celého patriarchálního zaměření společnosti nižší sebevědomí, si pak z obavy, aby místo vůbec dostaly, řeknou raději o nižší plat. A zaměstnavatelé toho samozřejmě rádi zneužívají. To by mělo být ale trestné!

 • 7. 3. 2013 22:59

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  Připadá mi nefér, že cenu chleba nenavrhují sami kupující! Když to totiž prodejce přežene, může se stát, že se s ním pak potenciální kupující už vůbec nebaví, místo aby mu jasně řekl, že jeho finanční požadavky jsou přehnané a kolik je mu ochotný dát.
  Trhovci, kteří mají samozřejmě následkem výchovy a vůbec celého zaměření společnosti nižší sebevědomí, si pak z obavy, aby chleba vůbec prodali, řeknou raději o nižší cenu. A dělný lid toho samozřejmě rád zneužívá. To by mělo být ale trestné!

 • 8. 3. 2013 11:02

  Zasezas (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz

  Ale, zase ty průměrné platy! Jasně, že v Praze je rozdíl největší, když tam jedině berou lidi ten "průměr". Zbytek republiky bere takové minimum, že se rozdíl skoro nepozná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).