Hlavní navigace

Ženy si za platovou diskriminaci částečně mohou samy

Gabriela Hájková

Ženy berou průměrně o 23 % méně, než muži. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který srovnal průměrné hrubé mzdy všech žen a mužů. Průměrná mzda žen je podle statistik serveru 22 388 Kč, zatímco muži berou o 7000 Kč více. Rozdíl v platech mužů a žen na stejných pozicích je 10 %. 

Průměrné platy žen a mužů podle krajů


zdroj: platy.cz

Nejvyšší platy berou ženy průměrně v Praze a dále pak v Jihomoravském a Středočeském kraji. V těchto krajích dostávají nejvyšší platy také muži. Nejnižší příjmy pak pobírají Češi v Karlovarském kraji. 

Největší rozdíly v platech mužů a žen jsou v Praze, nejmenší pak v Karlovarském kraji. Jedním z důvodů může být, že ženy se často samy diskriminují už očekávanými platy, které uvádí do životopisu nebo na pohovoru. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23% méně než muži. Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme pozorovat u žen ve věku 35 – 44 let a to až o 32% méně než muži. Rozdíl ovlivňuje i skutečnost, že ženy se v době, kdy mohou být na vrcholu kariéry, často starají o rodinu, čímž přicházejí o roky praxe a kontakt s oborem, vysvětlila Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ, která provozuje Platy.cz 

Našli jste v článku chybu?