Ženy si za platovou diskriminaci částečně mohou samy

Ženy berou průměrně o 23 % méně, než muži. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který srovnal průměrné hrubé mzdy všech žen a mužů. Průměrná mzda žen je podle statistik serveru 22 388 Kč, zatímco muži berou o 7000 Kč více. Rozdíl v platech mužů a žen na stejných pozicích je 10 %. 

Průměrné platy žen a mužů podle krajů


zdroj: platy.cz

Nejvyšší platy berou ženy průměrně v Praze a dále pak v Jihomoravském a Středočeském kraji. V těchto krajích dostávají nejvyšší platy také muži. Nejnižší příjmy pak pobírají Češi v Karlovarském kraji. 

Největší rozdíly v platech mužů a žen jsou v Praze, nejmenší pak v Karlovarském kraji. Jedním z důvodů může být, že ženy se často samy diskriminují už očekávanými platy, které uvádí do životopisu nebo na pohovoru. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23% méně než muži. Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme pozorovat u žen ve věku 35 – 44 let a to až o 32% méně než muži. Rozdíl ovlivňuje i skutečnost, že ženy se v době, kdy mohou být na vrcholu kariéry, často starají o rodinu, čímž přicházejí o roky praxe a kontakt s oborem, vysvětlila Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ, která provozuje Platy.cz 

Norma pro určení zahnutí banánu patří podle vás do Kocourkova Povinné ručení znovu podraží. Kvůli hasičům        
kwinna
kwinna (neregistrovaný) 62.134.46.---
7. 3. 2013 14:14 Nový

Fakt si za to mohou samy?

celé vlákno

Připadá mi nefér, že plat nenavrhují při pohovoru sami zaměstnavatelé! Když to totiž člověk přežene, může se stát, že se s ním pak potenciální zaměstnavatel už vůbec nebaví, místo aby mu jasně řekl, že jeho finanční požadavky jsou přehnané a kolik je mu ochotný dát (vlastní zkušenost). Ženy, které mají samozřejmě následkem výchovy a vůbec celého patriarchálního zaměření společnosti nižší sebevědomí, si pak z obavy, aby místo vůbec dostaly, řeknou raději o nižší plat. A zaměstnavatelé toho samozřejmě rádi zneužívají. To by mělo být ale trestné!

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
7. 3. 2013 22:59 Nový

Re: Fakt si za to mohou samy?

celé vlákno

Připadá mi nefér, že cenu chleba nenavrhují sami kupující! Když to totiž prodejce přežene, může se stát, že se s ním pak potenciální kupující už vůbec nebaví, místo aby mu jasně řekl, že jeho finanční požadavky jsou přehnané a kolik je mu ochotný dát.
Trhovci, kteří mají samozřejmě následkem výchovy a vůbec celého zaměření společnosti nižší sebevědomí, si pak z obavy, aby chleba vůbec prodali, řeknou raději o nižší cenu. A dělný lid toho samozřejmě rád zneužívá. To by mělo být ale trestné!

Zasezas
Zasezas (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
8. 3. 2013 11:02 Nový

Zase

Ale, zase ty průměrné platy! Jasně, že v Praze je rozdíl největší, když tam jedině berou lidi ten "průměr". Zbytek republiky bere takové minimum, že se rozdíl skoro nepozná.